Wybrali najsilniejsze paszporty na świecie. Polska poza czołówką zestawienia

W tym roku zwycięzcą rankingu "Nomad Passport Index 2022" jest Luksemburg. W czołówce zestawienia znalazły się także m.in. Szwecja, Irlandia, Belgia i Szwajcaria.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

"Nomad Passport Index 2022" to ranking stworzony przez Nomad Capitalist - firmę doradztwa imigracyjnego i podatkowego. Większość tego typu zestawień skupia się zazwyczaj jedynie na ruchu bezwizowym. W tym przypadku wzięto jednak także pod uwagę takie czynniki jak: możliwość uzyskania podwójnego obywatelstwa, wolności osobiste, pozycję i odbiór na świecie, a także opodatkowanie (twórcy raportu założyli, że im jest niższe, tym lepiej). - Nie sądzę, aby ruch bezwizowy był wszystkim, co ma znaczenie - stwierdził Andrew Henderson, dyrektor generalny Nomad Capitalist. 

Na pierwszym miejscu tegorocznego zestawienia uplasował się Luksemburg. Z kolei drugie miejsce zajęła Szwecja. Jak podkreślają twórcy rankingu, oba te kraje wysoko cenią wolność osobistą, a także są dobrze postrzegane na świecie.

10 państw z "najsilniejszymi paszportami"

Jakie kraje znalazły się jeszcze w czołówce? Oto pierwsza dziesiątka zestawienia Nomad Capitalist:

 1. Luksemburg  (116 pkt)
 2. Szwecja  (115 pkt)
 3. Irlandia (115 pkt)
 4. Belgia (114 pkt)
 5. Szwajcaria (114 pkt)
 6. Finlandia (114pkt)
 7. Portugalia (114 pkt)
 8. Czechy (114 pkt)
 9. Holandia (113 pkt)
 10. Singapur (113 pkt)

Co ciekawe, blisko 85 procent państw z pierwszej 30 zestawienia znajduje się w Europie. Polska zajęła w tym roku dopiero 39. miejsce z wynikiem 107 punktów. Nasz kraj uzyskał dobrą punktację za możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa (50 punktów na 50 możliwych*). Najwięcej jednak straciliśmy w kategoriach:

 • wolności osobiste (30 punktów na 50 możliwych);
 • odbiór na świecie (30 punktów na 50 możliwych).

Najsłabszy paszport

Na ostatnim miejscu znalazł się Afganistan, w kategoriach: wolności osobiste i odbiór na świecie zdobył po 10 punktów (na 50 możliwych). Z afgańskim paszportem można wjechać do 26 krajów. 

*Do obliczenia końcowego wyniku stosowany był system wagowy.

Więcej o: