Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Fotografię zniszczonych, znoszonych butów nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie opublikował w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Miejsce akcji jest szczególne. Nieopodal można oglądać pomnik "Buty na brzegu Dunaju", który postawiony został na cześć węgierskich Żydów. Zostali rozstrzelani nad brzegiem rzeki, przed tym kazano zdjąć im buty, a ciała wpadły do Dunaju.
"Dziś przy pomniku z brązu pojawiło się 300 par noszonych butów. Ku pamięci co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych, które zginęły w Teatrze Dramatycznym w centrum Mariupolu. Aktywiści zainspirowali się przemówieniem prezydenta Zełenskiego" - czytamy w poście Kułeby.
Minister spraw zagranicznych odniósł się do przemówienia Wołodymira Zełenskiego na szczycie Unii Europejskiej z 25 marca. Prezydent Ukrainy podkreślił, że okrucieństwo Rosjan w Mariupolu niczym się nie różni od nazistowskich okrucieństw w Budapeszcie w latach 1944-1945.
Podczas wystąpienia Wołodymyr Zełenski zwrócił się do premiera Węgier Viktora Orbana, Powiedział, że wielokrotnie był w Budapeszcie i widział pomnik Buty na brzegu Dunaju. "Viktorze, posłuchaj, wiesz, co dzieje się w Mariupolu. Bądź tak dobry, jak dasz radę, idź na nabrzeże, popatrz na ten pomnik i zobacz, że masowe zabójstwo może się powtórzyć w dzisiejszym świecie. I to robi dzisiaj Rosja w Mariupolu, tam są tacy sami ludzie - dorośli, dzieci, dziadkowie, babcie. Tysiące osób" - mówił Zełenski.
"Tych tysięcy już nie ma. A ty się wahasz, czy mają być sankcje, czy nie? Wahasz się, czy to zrobić, czy nie? Wahasz się, czy handlować z Rosją, czy nie? Nie ma czasu się wahać, czas decydować. Wierzymy w was, potrzebujemy waszego wsparcia, wierzymy w twój naród, wierzymy w Unię Europejską, wierzymy, że w decydującej chwili Niemcy też będą z nami. Dziękuję. Sława Ukrainie! - powiedział Zełenski". - "Musicie zdecydować, kogo popieracie. Jesteście suwerennym państwem".
Kułeba w swoim poście napisał, że "przesłanie Ukrainy jest proste. Europejscy przywódcy powtarzają je rok po roku 'Nigdy więcej'". "Ale historia powtarza się, właśnie teraz, na naszych oczach. Dlatego teraz trzeba robić wszystko, aby udowodnić, że 'Nigdy więcej' i dlatego namawiamy naszych partnerów: Wprowadzajcie jeszcze bardziej surowe sankcje, dajcie Ukrainie wszelką niezbędną broń, wspierajcie Ukrainę. Ukraińskie władze i społeczeństwo przekazują ten sygnał do wszystkich stolic i wszystkich światowych przywódców. Jestem wdzięczny naszej ambasadzie, całej społeczności ukraińskiej i organizatorom za tę ważną akcję" - napisał na Facebooku.
Światem wstrząsnęła masakra w Mariupolu. Piloci rosyjscy mimo widocznego napisu "Дети" (pol. dzieci) przy teatrze narodowym, w którym schroniły się kobiety z dziećmi, dokonali brutalnego nalotu. Władze Mariupola potwierdziły w ubiegłym tygodniu, że w bombardowaniu teatru zginęło ok. 300 osób.
Pod postem ministra pojawiły się komentarze wyrażające poparcie dla walczącej Ukrainy.
Ministrze, zdecydowana większość Węgrów popiera pana i wstydzi się tego, co robi nasz rząd. Niedługo będą wybory i wszystko się zmieni. Można liczyć na Węgrów. Jesteśmy z wami!
Przepraszam za wypowiedzi premiera Victora Orbana i ministra spraw zagranicznych Petera Siarto. Większość Węgrów potępia rosyjską agresję na Ukrainę i jest po waszej stronie!
Od ponad 10 lat nieustannie wstydzę się za mój kraj i Orbana.
Można również przeczytać głos zwolennika obecnej władzy. "Ukraińscy uchodźcy otrzymali mnóstwo pomocy od Węgier, ale nie powinni oczekiwać, że będziemy uczestniczyć w ich zakupie broni" - czytamy.
Buty na brzegu Dunaju (węg. Cipok a Duna-parton) to budapeszteński pomnik Holokaustu, który został stworzony według pomysłu reżysera filmowego Cana Togaya i zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Gyulę Pauera. Pomnik odsłonięto 16 kwietnia 2005 w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady.
Źródło: Onet.pl / Wyborcza.pl / Wikipedia