Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.
Powstały wiele milionów lat temu i znajdują się w Polsce. Nieczynne wulkany możemy zobaczyć w Górach Kaczawskich, Beskidach, Pieninach, Górach Świętokrzyskich oraz Gorcach. Które z nich naprawdę warto zobaczyć?
Pogórze Kaczawskie jest to fragment Sudetów Zachodnich wysunięty najdalej na północ. Najbardziej znany za sprawą Krainy Wygasłych Wulkanów! To właśnie tu, w rezerwacie przyrody w okolicach Złotoryi możemy podziwiać Wilczą Górę. Inaczej nazywa jest Wilkołakiem.
Szczegółową mapę wszystkich wulkanów w Polsce znajdziesz tu:
Wzniesienie wyróżnia mocno odsłonięty wierzchołek. To nic innego jak pozostałość komina wulkanicznego, z którego kiedyś wydostawała się magma. Podejście pod górę jest raczej łatwe. Natomiast wejście na sam szczyt jest już dość strome. Warto więc wybrać się tam przy dobrych warunkach pogodowych.
Czartowska Skała w Krainie Wygasłych Wulkanów Fot. Krzysztof Maciejak
Pogórze Kaczawskie kryje w sobie wiele tajemnic. Jest tu też wiele wulkanów oczywiście. Do gór wulkanicznych zalicza tu także Czartowska Skała. Co ciekawe, jest ona uznana za pomnik przyrody. Wszystko za sprawą dużej obecności bazaltu w tym regionie w latach 30. ubiegłego wieku. Prace w kamieniołomach i wydobycie bazaltu ukształtowały tutejsze tereny. Wierzchołek góry został zniekształcony i dzięki temu można obecnie obejrzeć słupy bazaltowe.
Kraina Wulkanów - Ostrzyca Proboszczowicka Fot. Krzysztof Maciejak
Ale nie tylko na Pogórzu Kaczawskim można podziwiać wygasłe wulkany. Wycieczkę w tym celu proponujemy także na Śląsk. Tu znajduje się największy wulkan w Polsce - Ostrzyca Proboszczowicka.
Całe wzgórze jest pochodzenia wulkanicznego i powstało z pozostałości wulkanu tarczowego. To niezwykle malowniczy teren. Przez mieszkańców wulkan jest nazywany ''Śląską Fudżijamą'' i to określenie chyba najwięcej daje do myślenia i działa wyobraźnię. Podejście na szczyt jest bardzo strome, ale sama trasa dość przyjemna i po prostu piękna!