Takiego Łuku Triumfalnego jeszcze nie widziałeś. Paryski zabytek opakowano folią

Paryski Łuk Triumfalny przeszedł metamorfozę. Do 3 października można podziwiać zabytek w zupełnie nowej odsłonie. Łuk Triumfalny został opakowany specjalną folią nadającą się do recyklingu. Pomysłodawcą tej wyjątkowej instalacji był zmarły w zeszłym roku artysta.

Łuk Triumfalny to obok wieży Eiffla i katedry Notre Dame najbardziej znana budowla w Paryżu. Teraz zabytek można podziwiać w nowej odsłonie. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Łuk Triumfalny w Paryżu został opakowany foliąŁuk Triumfalny w Paryżu został opakowany folią Fot. Rafael Yaghobzadeh / AP Photo

Łuk Triumfalny w Paryżu opakowano folią. Pomysłodawcą projektu jest znana para artystów

To nie jest żart, ani przygotowanie paryskiego zabytku do konserwacji. Ta niecodzienna instalacja to pomysł pary artystów Jeanne-Claude (zmarłej w 2009 roku) i Christo (zmarłego w 2020 roku). Duet znany był przede wszystkim ze swoich wielkoformatowych instalacji i prac plenerowych (tzw. land artu). Opakowywanie słynnych budowli było ich znakiem firmowym. Chyba najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem było "zapakowanie" Reichstagu w Berlinie w 1995 roku i mostu Pont Neuf w Paryżu (1984).

Pomysł opakowania Łuku Triumfalnego narodził się w ich głowach już w 1961 roku. Christo planował zrealizować projekt w 2020, ale plany pokrzyżowała mu pandemia koronawirusa. Niedługo później mężczyzna zmarł. Realizacją pomysłu zajął się siostrzeniec Christa Vladimir Javacheff. Instalacja ma być symbolem powrotu do normalności po pandemii, świętowania i artystycznych doznań. Ma też stanowić nową atrakcję turystyczną. 

Łuk Triumfalny w Paryżu został opakowany foliąŁuk Triumfalny w Paryżu został opakowany folią Fot. Lewis Joly / AP Photo

Na opakowanie Łuku Triumfalnego zużyto 25 tys. metrów kwadratowych folii

Opakowany Łuk Triumfalny w Paryżu można podziwiać od soboty 18 września do niedzieli 3 października. Słynny zabytek został owinięty nadającą się do recyklingu folią z polipropylenu. Powierzchnia srebrzystej folii, którą opakowano Łuk Triumfalny, wynosi 25 tys. metrów kwadratowych. Aby przymocować folię, zużyto 3 tys. metrów czerwonej liny. 

Prace nad instalacją trwały kilka dni i wzięło w nich udział niemal 100 osób. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 14 mln euro, a projekt został sfinansowany przez dom aukcyjny Sotheby's. 

Więcej zdjęć opakowanego łuku znajdziecie w galerii przyartykułowej.

Łuk Triumfalny w Paryżu został opakowany foliąŁuk Triumfalny w Paryżu został opakowany folią Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Więcej o: