Austria przygotowuje się na sezon narciarski. Utrudnienia dla niezaszczepionych

Austria od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich wyjazdów. W tym roku priorytetem austriackiego rządu jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w czasie sezonu narciarskiego. Przyszykowano więc szereg obostrzeń i wytycznych, które mają zapewnić turystom bezpieczeństwo.

Turystyka narciarska jest ważnym sektorem gospodarki w Austrii. Ponad połowa wszystkich urlopów zimowych w Europie spędzanych jest w Austrii. Aby kraj znów nie był objęty obostrzeniami dla podróżnych, w tym sezonie zostanie wprowadzony szereg zasad, które umożliwić bezpieczny sezon narciarski. 

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Kolejki linowe nie dla wszystkich 

Austriacki rząd ogłosił, że operatorzy kolejek linowych będą mogli przewozić tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19, mają negatywny wynik testu na koronawirusa lub są ozdrowieńcami. W tym roku ma być stosowana na stokach narciarskich zasada 3G - z niemieckiego geimpft, genesen, getestet, czyli zaszczepiony, wyzdrowiały, przetestowany. Takie obostrzenia mają sprawić, że sezon narciarski w Austrii będzie bezpieczny. Obowiązkowe będzie także noszenie maseczek FFP2. 

Działania austriackiego rządu będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa. Niezaszczepieni muszą liczyć się z utrudnieniami

Jeżeli zwiększy się zapełnienie oddziałów intensywnej terapii pacjentami chorymi na COVID-19, rząd będzie wprowadzał kolejne obostrzenia - dotyczyć będą one w szczególności osób niezaszczepionych. W tym momencie w Austrii zajętych przez pacjentów covidowych jest około 200 łóżek. Jeśli liczba ta wzrośnie do 300, to osoby niezaszczepione nie będą mogły przebywać w lokalach apres-ski, nawet jeśli ich wynik testu na obecność koronawirusa będzie negatywny. Dodatkowo kolejki linowe, lokale gastronomiczne i hotele nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzonych testów. W przypadku gdy liczba zajętych łóżek wzrośnie do 400, honorowane będą tylko negatywne testy PCR.

Więcej o: