Velo Czorsztyn - piękna trasa idealna dla początkujących. [Długość, przebieg trasy, przewyższenia]

Velo Czorsztyn to jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych na południu Polski. Jak się przygotować do jej pokonania?

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa przebiegająca w województwie małopolskim wokół niezwykle malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego, nad brzegiem którego zlokalizowany jest m.in. zamek w Niedzicy czy ruiny zamku w Czorsztynie. O czym warto wiedzieć przed wycieczką?

Zobacz wideo Czy za brak kasku na rowerze można dostać mandat?

Velo Czorsztyn - trasa rowerowa

Ścieżka została ukończona w 2019 roku i od tamtego czasu bije rekordy popularności - zarówno wśród osób, które regularnie trenują kolarstwo, jak i tych, które okolicznościowo wsiadają na rower. W pewnej części Velo Czorsztyn pokrywa się ze zdecydowanie dłuższym szlakiem rowerowym, jakim jest Velo Dunajec, biegnący od Zakopanego do Wietrzychowic.

Velo Czorsztyn - długość szlaku rowerowego

Długość Velo Czorsztyn to około 30 km doskonałej trasy przygotowanej z myślą o rowerzystach. Niestety z obiektywnych przyczyn, nie jest to dokładna pętla wokół jeziora, gdyż Pieniński Park Narodowy nie wyraził zgody na to, aby droga rowerowa przebiegała przez jego teren. Większość rowerzystów, aby okrążyć jezioro, decyduje się na skorzystanie z transportu wodnego, który łączy zamek w Niedzicy z ruinami zamku w Czorsztynie. 

 

Ogółem trasa jest dość prosta ze względu na to, że przebiega po płaskim terenie. Tylko w jednym fragmencie jest dość stromy podjazd, jednak jest on do pokonania nawet w przypadku osób, które na rower wsiadają tylko okazjonalnie. Jest to też dobra trasa na wycieczkę rowerową z dziećmi. 

Velo Czorsztyn - gdzie zacząć pokonywanie trasy?

Pokonywanie trasy Velo Czorsztyn można tak naprawdę rozpocząć w kilku miejscach. Jeśli na miejsce docieramy samochodem, najwygodniej będzie zaparkować w pobliżu zamku w Niedzicy lub w Czorsztynie. Dobrym punktem początkowym jest też okolica kościoła w Dębnie. Wielu rowerzystów decyduje się wystartować w Sromowcach Wyżnych, na parkingu wyciągu narciarskiego Polana Sosny. 

 

Velo Czorsztyn - przewyższenia

Velo Czorsztyn biegnie na stosunkowo płaskim terenie. Suma przewyższeń nie przekracza 680 metrów. Jadąc spokojnym tempem z postojami w Miejscach Obsługi Rowerzystów, cały dystans można pokonać w około trzy godziny. Na trasie znajduje się kilka poważniejszych podjazdów, ale poza tym cała droga jest prosta, a nawierzchnia gładka. 

Velo Czorsztyn - parking

Parking można znaleźć na jednym z wielu punktów trasy Velo Czorsztyn. Dogodne parkingi znajdują się w Dębnie Podhalańskim, Maniowach czy Kluszkowcach. Najwięcej miejsc postojowych zlokalizowanych jest jednak w miejscowości Niedzica, ale większość z nich jest płatna. Osoby, które wybierają się w trasę z Niedzicy mogą próbować zaparkować bezpłatnie na parkingu przy ulicy Zamkowej, na wprost Kaplicy św. Andrzeja - miejsce o wiele łatwiej znaleźć, jeśli wybierzemy się tam wcześnie rano.

Jest to typowy szlak rowerowy stworzony dla różnego rodzaju użytkowników. Odnajdą się tu zarówno wytrawni kolarze, jak i rodziny z dziećmi w fotelikach czy osoby starsze korzystające z rowerów miejskich. Specyfika trasy pozwala na rozpoczęcie jej w różnych miejscach, a przez to, że jest ona dwukierunkowa można ją pokonywać w dowolną stronę, pamiętając o zachowywaniu ostrożności wobec nadjeżdżających z naprzeciwka kolarzy. W okolicy znajdują się także wypożyczalnie rowerów.

Velo Czorsztyn - czas przejazdu

Czas przejazdu Velo Czorsztyn jest dosyć krótki, bo w zaledwie kilka godzin można pokonać całą trasę. Velo Czorsztyn to, jak wspomniano wcześniej, szlak liczący ok. 30 km, więc dla zaprawionych rowerzystów nie jest to bardzo wymagający dystans, zwłaszcza że droga prowadzi po wygodnej, asfaltowej nawierzchni. 

Więcej o: