Velo Dunajec - trasa dla średniozaawansowanych rowerzystów [Przewyższenia, atrakcje turystyczne]

Velo Dunajec to niesamowita trasa stworzona z myślą o wielbicielach spędzania wolnego czasu na rowerze. Po drodze nie zabraknie wyjątkowych atrakacji, a także pięknych widoków.

Velo Dunajec rozpoczyna się w Zakopanem, dalej w kierunku Nowego Targu, przez Niedzicę i Czorsztyn i zmierza do Wietrzychowic. Co warto wiedzieć o tej trasie?

Zobacz wideo Chcieli mieć przerażającą kolejkę górską. Więc ją... zbudowali!

Velo Dunajec: długość i przebieg trasy

Velo Dunajec - długość trasy wynosi około 237 km i przebiega przez Małopolskę. Wielu rowerzystów twierdzi, że jest to najpiękniejsza trasa rowerowa w kraju, a zawdzięcza to bogactwu krajobrazów i wielu atrakcjom położonym na trasie.

 

Po drodze na rowerzystów czeka masa miejsc wartych odwiedzenia. Obejrzeć i skorzystać mogą oni z:

 • Muzeum Jana Kasprowicza - Harenda;
 • Termy Szaflary;
 • Dwór w Łopusznej;
 • Kościół Św. Michała w Dębnie;
 • Jezioro Czorsztyńskie;
 • Zamek w Niedzicy;
 • Spływ Dunajcem;
 • Jezioro Rożnowskie;
 • Zamek Tropsztyn;
 • Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Velo Dunajec: przewyższenia

Velo Dunajec posiada stosunkowo niewielkie przewyższenia. Trasa przebiega przez siedem pasm górskich i okrąża trzy jeziora, więc jasne jest, że zróżnicowanie terenu wymusza występowanie przewyższeń. Planując pokonanie Velo Dunajec trzeba pamiętać, że na trasie jest kilka krótkich, stromych podjazdów, m.in. Falsztyn, Dąbrowa, Rożnów czy Habalina. Występują też odcinki szutrowo-gruntowe:

 • w Białym Dunajcu (800 m), 
 • podjazd pod Habalinę (200 m),
 • droga do mostu w Zgłobicach (200 m). 

Ze względu na te wszystkie czynniki ,a także długość trasy, Velo Czorsztyn uznaje się za trasę dla rowerzystów średniozaawansowanych. 

 

Profil wysokościowy trasy można obejrzeć na poniższym wykresie

Velo Dunajec - profil wysokościowyVelo Dunajec - profil wysokościowy źródło: https://narowery.visitmalopolska.pl/pl/velodunajec

Velo Dunajec: Niedzica

Velo Dunajec to nie tylko interesująca trasa rowerowa, ale przede wszystkim szlak o znacznej wartości turystycznej. Wzdłuż niego ulokowane jest mnóstwo interesujących miejscowości i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Niedzica wraz z położonym w niej średniowiecznym zamkiem. Obiekt położony jest nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, co sprawia, że prezentuje się wyjątkowo pięknie.

 

Obecnie zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowe. Jest on jedną z największych atrakcji tej części województwa małopolskiego. Za bramą wejściową znajduje się dziedziniec zamku dolnego, w której to części zlokalizowane są pokoje gościnne. Część muzealna to przede wszystkim tzw. komnaty Salamonów, gdzie znajdują się eksponaty z XVI-XIX w. Z kolei w Izbach Pańskich (na zamku górnym) zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną oraz izbę straży.

Velo Dunajec: Czorsztyn

Kolejną atrakcją Velo Dunajec jest Czorsztyn. Miejscowość ta swoją nazwą dzieli się także ze znajdującym się nieopodal jeziorem Czorsztyńskim. Tu także, podobnie jak w Niedzicy, znajduje się zamek, którego właścicielem wg. kronikarza Jana Długosza był Piotr Wydżga herbu Janina, szlachcic ziemi krakowskiej. Na przestrzeni wieków obiekt popadł w ruinę - znacznie przyczyniła się do tego dewastacja przez oddziały kozackie w I połowie XVIII wieku. Obecnie ruiny zamku w Czorsztynie są pod nadzorem Pienińskiego Parku Narodowego. 

 

Velo Dunajec. Parking

Velo Dunajec - parkingi, z których można rozpocząć przejazd , znajdują się w co najmniej kilku miejscach. Tradycyjnie trasę można rozpocząć w Zakopanem, ale samochód można zamienić na rower w Poroninie (GOK), Szaflarach (przy Urzędzie Gminy), w Dębnie (przy kościele), w Niedzicy (tu można zatrzymać się przy kościele, zamku czy zaporze), w Szczawnicy, w Zakliczynie (przy stadionie) lub w Wietrzychowicach (w centrum).  

Jeśli do Velo Dunajec dostajesz się pociągiem, wtedy wystarczy wysiąść na jednej ze stacji: Zakopane, Poronin, Szaflary, Nowy Targ, Nowy Sącz, Tarnów Mościce i już można siadać na jednoślad i podążać tą niezwykłą trasą. 

Velo Dunajec. Czas przejazdu

Czas przejazdu Velo Dunajec niestety ciągle ulega zmianom, gdyż poszczególne odcinki trasy wciąż nie są gotowe i czekają na dokończenie niezbędnych prac. Ponadto na czas przejazdu w znacznej mierze wpływają nasze indywidualne predyspozycje kolarskie. Jasne jest jednak, że uprawiając amatorsko jazdę rowerem, musimy zaplanować pokonanie trasy na kilka dni i uwzględnić ewentualne noclegi po drodze. 

Więcej o: