Gdzie na wakacje 2021? Do tych miejsc wjedziemy bez problemów [NASZ PORADNIK]

Wakacje już za pasem. Już wkrótce zabrzmi ostatni dzwonek w szkołach, a my będziemy mogli wreszcie odpocząć od obowiązków. I choć pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, to powoli, dzięki programowi szczepień, sytuacja wraca do normalności. Choć trzeba przyznać, że są i takie liberalne kraje, które przyjmują turystów z otwartymi ramionami. Gdzie zatem można pojechać bez konieczności robienia testu? Gdzie będziemy mogli się cieszyć urokami wakacji bez obowiązku kwarantanny? I w których krajach zaszczepieni mają łatwiej? Polecamy nasz poradnik.

Pamiętajmy też, że sytuacja epidemiczna na świecie jest bardzo dynamiczna. Przed wyjazdem sprawdźmy dokładnie, jakie zasady obowiązują w miejscu, do którego się wybieramy.

W wielu krajach osoby zaszczepione są zwolnione z uciążliwych testów. Wystarczy, że podczas przekraczania granicy lub rejestracji swojego pobytu okażemy zaświadczenie o przebytym szczepieniu, które zostanie przetłumaczone na język angielski lub kraju, do którego się wybieramy. Taki dokument można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, logując się poprzez stronę: https://pacjent.gov.pl.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska rusza z nową misją. Będzie odchudzać dzieci. "Jest problem"

 Zaszczepiłeś się? Do tych miejsc wjedziesz bez testu i bez kwarantanny

W Szwecji osoby zaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu, ale coraz więcej krajów znosi obowiązek kwarantanny i robienia testów w przypadku osób zaszczepionych. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, w których podróżni po przyjęciu pełnego cyklu szczepień mogą swobodnie wjeżdżać.

Bośnia i Hercegowina – jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby zaszczepione, które co najmniej 14 dni przed wjazdem do Bośni i Hercegowiny przyjęły ostatnią dawkę szczepionki mogą wjeżdżać na teren kraju bez obowiązku przedstawiania negatywnych wyników testu i kwarantanny. Na preferencyjnych warunkach mogą także wjechać ozdrowieńcy, którzy posiadają zaświadczenie lekarskie o odbyciu choroby w okresie od 14 do 180 dni przed przekroczeniem granicy. Nie podano, jak powinny wyglądać zaświadczenia. Ministerstwo zaleca, żeby sporządzić je w języku miejscowym lub angielskim.

Bułgaria – na granicy należy okazać certyfikat potwierdzający przyjęcie cyklu szczepień przeciwko COVID-19. Ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii.

Chorwacja – wymagane jest zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień (bez względu na rodzaj szczepionki), o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni lub dokument potwierdzający przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), o ile od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni. Honorowany jest także dokument potwierdzający przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Astra Zeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język angielski lub chorwacki.

Grecja – przedstawienie zaświadczenia o odbyciu pełnego cyklu szczepień w języku angielskim (od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć min. 14 dni) zwalnia turystów z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język angielski lub grecki.

Gruzja – bez testów, bez kwarantanny i bez konieczności wypełnienia elektronicznego formularza wjazdu wjadą również zaszczepieni, pod warunkiem, że przedstawią zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Dokument powinien być przetłumaczony na język angielski i zawierać przynajmniej następujące dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, datę podania szczepionki.

Hiszpania – zaszczepieni nie muszą wykonywać testu na koronawirusa. Warunkiem jest przejście pełnego cyklu szczepień co najmniej na 14 dni przed wylotem do Hiszpanii i posiadanie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19 (w języku hiszpańskim lub angielskim).

Islandia – bez konieczności testowania wjechać mogą na teren Islandii osoby w pełni zaszczepione na COVID-19. Pamiętajmy, że zaświadczenie ma być przetłumaczone na język angielski i zawierające następujące informacje: imię i nazwisko podróżnego, datę urodzenia, nazwę choroby, przeciwko której został zaszczepiony (COVID-19), datę szczepienia, informacje o instytucji wystawiającej zaświadczenie, nazwę szczepionki, producenta szczepionki i jej nr serii.

Osoby zaszczepione wjadą bez testu i konieczności odbywania kwarantanny do następujących krajów i miejsc: Litwa, Madera, Niemcy, Tunezja, Turcja, Dania i Słowacja.

Gdzie na wakacje 2021? PoradnikGdzie na wakacje 2021? Poradnik Gazeta.pl

Z PASZPORTEM COVIDOWYM

Od 1 lipca 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają obowiązywać paszporty covidowe. Gotowość przystąpienia do systemu zgłosiły: Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska. Wkrótce lista ta ma się rozszerzyć o kolejne państwa UE. 

Na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania już honoruje paszporty covidowe, a Portugalia właśnie ogłosiła zakończenie prac nad paszportem COVID.

BEZ TESTU

Do kilku krajów można wjechać bez konieczności testowania. Niektóre z nich szczególnie w pandemii zyskały na popularności wśród turystów.

Albania – zniesiono wszelkie obostrzenia. Obecnie nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy.

Czarnogóra -  od 5 czerwca Polacy mogą wjeżdżać swobodnie bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie testu czy szczepienia na koronawirusa.

Czechy - od 14 czerwca nasz sąsiad umieścił nasz kraj na zielonej liście krajów bezpiecznych. Oznacza to, że podróże z Polski do Czech będą odbywać się bez ograniczeń związanych z COVID-19.

Dominikana -  zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa.

Kostaryka – bez negatywnego wyniku testu, a także wymogu kwarantanny. Od ponad roku, czyli od 1 listopada 2020 Kostaryka otworzyła się na ruch turystyczny niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania podróżującego.

Macedonia Północna - granice są otwarte dla obcokrajowców. Otwarte są także lotniska w Skopje i w Ochrydzie. Nie ma także wymagań dotyczących posiadania negatywnego testu PCR ani kwarantanny dla osób wjeżdżających do Macedonii Północnej.

Meksyk – od początku pandemii pozostawiono otwarte granice lotnicze. Restrykcje nie obowiązują, kwarantanna też nie jest obowiązkowa.

Cypr - od 17 czerwca podróżni (niezależnie od tego czy są zaszczepieni, czy nie) nie muszą przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa.

AKTUALIZACJA, 18.06, GODZ. 20:00 

Chorwacja - polscy turyści mogą wjeżdżać do kraju na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny.

BEZ KWARANTANNY

Coraz więcej krajów rezygnuje również z przymusowej izolacji. Poniżej przedstawiamy listę takich krajów:

Austria - trzeba przedstawić negatywny wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wydanego w języku niemieckim lub angielskim wraz z zaświadczeniem lekarskim.

Bułgaria – należy okazać negatywny wynik testu na COVID-19.

Bośnia i Hercegowina - od 11 czerwca na granicy wymagane jest okazanie negatywnego testu na COVID-19 typu PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin, licząc od momentu wykonania testu. 

Chorwacja – przekraczając granicę państwową, należy okazać negatywny wynik testu nie starszy niż 48 godzin. Osoba, która nie okaże na granicy negatywnego wyniku testu, zostanie zobowiązana do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po przedstawieniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji.

Kenia - wjeżdżając do tego kraju też trzeba wypełnić formularz oraz okazać wygenerowany kod QR. Obowiązkowo trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR, który wykonany został w ciągu 96 godzin przed podróżą.

Włochy – wjeżdżając na teren Italii konieczna jest rejestracja pobytu na EU Digital Passenger Locator Form oraz przedstawienie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Tanzania i Zanzibar – władze wprowadziły restrykcje, na granicy trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godziny.

Słowacja - wszystkie osoby wjeżdżające na teren kraju muszą wypełnić specjalny formularz. Jego brak oznacza 14 dni kwarantanny i 1,6 tys. euro kary. Z odbycia kwarantanny są zwolnione osoby, które przedstawią negatywny wynik na obecność koronawirusa (honorowane są testy PCR i testy antygenowe).

Negatywne wyniki testów trzeba także okazać przy wjeździe do: Francji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburga, Szwecji, Turcji na Maderę, Malediwy i Maltę. Aby wjechać na Ukrainę, polscy obywatele muszą okazać odpowiednie ubezpieczenie oraz negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19, który musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin.

Bez kwarantanny i zbędnych formalności przekroczymy granice: Macedonii, Rumunii, Meksyku, Dominikany, Kostaryki i Macedonii Północnej.

Więcej o: