Ciekawostki z Krety

Z rąk do rąk

Kreta - druga (po Cyprze) na Morzu Śródziemnym, a największa z wysp należących do Grecji - zajmuje ok. 8,3 tys. km kw. Twórcy kultury minojskiej przybyli na nią już 3000 lat p.n.e. Jako ważny punkt na szlaku handlowym Grecja - Cyklady - Cypr - Egipt była łakomym kąskiem dla zdobywców. Podbijali ją kolejno Achajowie, Dorowie, a w I w. p.n.e. Rzymianie. Po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego w 395 r. znalazła się w granicach Bizancjum. W okresie wypraw krzyżowych sprzedano ją Wenecji, a w 1669 r. została podbita przez Turków osmańskich (wybuchały przeciwko nim liczne powstania). Dopiero po klęsce Turcji w I wojnie bałkańskiej, w przededniu I wojny światowej, Kreta znalazła się w granicach Grecji.

Grota Zeusa

Najwyższy szczyt Krety - góra Idi, zwana także Psiloritis - wznosi się na 2456 m n.p.m. Kryje liczne sanktuaria, w tym słynną Grotę Idajską - według jednej z wersji mitu to tu narodził się Zeus.

Ojciec Zorby

Nikos Kazandzakis, syn farmera, prawnik, filozof i minister kultury Grecji w 1945 r., był też ojcem najsłynniejszej greckiej postaci literackiej. To on stworzył powieść o Aleksisie Zorbie - uosobieniu optymizmu i siły witalnej. Pochodził z Krety i tu został pochowany. Na jego grobie w Heraklionie widnieje epitafium: "W nic nie wierzę, nie mam nadziei na nic, jestem wolny".

Więcej o: