Jak wynająć jacht w Grecji

By poprowadzić jacht w Grecji, nie trzeba być brodatym wilkiem morskim. Wystarczy patent sternika jachtowego i co najmniej kilka odbytych rejsów po morzu.

Konieczna jest umiejętność manewrowania w portach - w większości cumuje się rufą. Zważywszy na liczbę wysepek i wystających z wody skał, należy prowadzić staranną nawigację. Niebezpieczne dla jachtów są też gęsto kursujące na niektórych trasach promy i statki. Jeśli ktoś nie czuje się pewny, może wynająć tamtejszego kapitana.

Na morskie wakacje najlepiej wybrać się wiosną lub wczesną jesienią. Lato jest zbyt upalne i... zbyt wietrzne. Wiejący wtedy meltemi może osiągać nawet ponad dziewięć stopni w skali Beauforta (czyli wichura).

Koniecznie należy zabrać krem z filtrem, maskę do pływania i klapki lub lepiej gumowe buty (do wody wchodzi się zwykle po kamieniach, są jeżowce). W wielu miejscach można pływać z fajką, ale prawdziwe nurkowanie dozwolone jest tylko w kilku miejscach, bo Grecy strzegą swych skarbów, które wciąż spoczywają na dnie morza.

Jachty w Grecji wynajmują setki firm, pośredniczy w tym i kilka polskich. Wynajęcie kilkunastometrowego, dobrze wyposażonego jachtu dla dziesięciu osób kosztuje 2,5-4 tys. euro za tydzień (najdrożej w lecie). Dwutygodniowy pobyt plus przelot samolotem można zorganizować za blisko 3,5 tys. zł od osoby. Jachty wynajmuje się z kapitanem (dodatkowo płatne) lub bez.

O wyspach i rejsach

http://www.rejs.waw.pl - miesięcznik żeglarski, ogłoszenia firm czarterujących jachty

http://www.zagle.com.pl - miesięcznik żeglarski, ogłoszenia są w wydaniu papierowym

http://www.greeka.com - o podróżowaniu po Grecji, opisy wysp (po angielsku)

http://www.yachting.gr - żeglowanie w Grecji (po angielsku)

Więcej o: