Powstaje rollercoaster, który ma pobić rekordy. Z taką prędkością nie pojechała jeszcze żadna kolejka

Najszybsza, najwyższa i najdłuższa. Taka ma być kolejka, która powstaje w Arabii Saudyjskiej. "Falcon's Flight" ("Lot sokoła"), bo tak ma nazywać się rollercoaster, będzie główną atrakcją parku rozrywki, który w 2023 roku zostanie otwarty na obrzeżach Rijadu.

Rollercoaster ma pobić światowe rekordy w trzech kategoriach. Jego twórcy zapowiadają, że kolejka osiągnie zawrotną prędkość aż 155 mil na godzinę, czyli blisko 250 kilometrów! Wagoniki mają poruszać się po torze o długości około czterech kilometrów, a wycieczka ma trwać trzy minuty.

Firma Qiddiya Investment Company zapewnia, że "Falcon's Flight" będzie też najwyższą wolnostojącą kolejką na świecie - w czasie przejażdżki jednym z manewrów, który ma dostarczyć najwięcej emocji, będzie pionowe "nurkowanie" w dolinę o głębokości 160 metrów. Jednorazowo na przejażdżkę będzie mogło wybrać się 20 osób, na które w trakcie podróży czeka doświadczenie stanu nieważkości.

Rollercoaster jest obecnie na etapie projektowania. Projekt przygotowuje firma Intamin z siedzibą w Liechtensteinie, która od 50 lat tworzy atrakcje w parkach rozrywki. Philippe Gas, dyrektor generalny Qiddiya Investment Company, w rozmowie z Fox News mówi, że atrakcja "nie będzie dla osób o słabych nerwach". 

W sieci można już znaleźć wideo z wizualizacjami, które są odzwierciedleniem tego, co będzie czekać na 20 śmiałków, którzy zdecydują się zasiąść w wagonikach "Lotu sokoła". Gdy się je ogląda, można dojść do wniosku, że rzeczywiście kolejka będzie skierowana raczej do osób, które szukają mocnych wrażeń i lubią adrenalinę.

 

Park rozrywki Six Flags Qiddiya ma zostać podzielony na sześć stref tematycznych. Łącznie goście będą mogli skorzystać z 28 różnego rodzaju atrakcji. Powstanie w odległości około 40 minut jazdy od stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadu.

Dotychczasowe rekordy

Jak na razie rekord szybkości należy do kolejki Formula Rossa, która znajduje się w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozpędza się do 240 kilometrów na godzinę. 

Z kolei najwyższa obecnie kolejka górska stoi to Kingda Ka w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Jej wysokość to 139 metrów, a spadek 127 metrów.

Najdłuższy jest natomiast Speed Dragon 2000, który znajduje się w Japonii. Ma 2,47 km.

Zobacz wideo W Polsce jest największy drewniany rollercoaster na świecie. Tak wygląda przejażdżka
Więcej o: