- Dołączcie do nas. To będzie niezapomniane przeżycie - zaprasza Jadwiga Klimonda, wicewójt gminy Radziechowy-Wieprz.
Oświetlony krzyż wysoki na 25 m stoi w Radziechowach na Górze Matyska (609 m n.p.m.). Z przodu jest skalna grota oraz wielki głaz z polowym ołtarzem. Krzyż poświęcono 10 listopada 2000 r., by uczcić nowe tysiąclecie. Obok, przy drodze na górę, wyrasta Droga Krzyżowa (Beskidzka Golgota), równie monumentalna jak milenijny krzyż. Stacje zaprojektował krakowski profesor Czesław Dźwigaj (autor m.in. 30 pomników Jana Pawła II). Pierwsza pojawiła się w ubiegłym roku - "Złożenie ciała Pana Jezusa do grobu" (XIV). Kamiennego "złożenia" strzegą dwa duże, mosiężne anioły. Jest też przejmująca stacja XIII: Matka Boska tuląca ciało zdjętego z krzyża Chrystusa. Na wiosnę stanie XI: przybicie do krzyża.
Nowe stacje zastąpią drewniane niewielkie kapliczki, dzieło miejscowych górali, przy malowniczej drodze wiodącej pod krzyż (górale chcą je przenieść w jakieś inne miejsce w Beskidach).
Pierwsze wzmianki o Radziechowach pochodzą z 1390 r. W XIV-wiecznym kościele pw. św. Marcina obok ołtarza głównego stoi Maryja z Dzieciątkiem, też prawdopodobnie z XIV w.
Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa - godz. 15, rondo u stóp góry. Można się tam wybrać także w inne dni, nawet po zmroku - drogę oświetlą znicze i świece