Jak przetrwać wakacje z rodzicami?

Przysięgałeś/aś sobie, że już nigdy tego nie zrobisz, ale zanim się zorientowałeś/aś, Twoi rodzice wykupili wycieczkę do Włoch, również dla Ciebie. Jak uniknąć frustrujących sytuacji podczas podróży z rodziną i w pełni korzystać ze wspólnego wypoczynku? Oto kilka rad, które pozwolą Ci przetrwać.

Niezależnie od tego, czy już wyfrunąłeś/aś z gniazda, czy dopiero o tym marzysz, wakacje z rodzicami mogą zmienić się z sielanki w walkę o przetrwanie. Ale nie martw się, możesz tego uniknąć dzięki zastosowaniu się do tych dziesięciu porad.

1. Zdobądź się na miły gest

Niech Twoi Rodzice poczują, że doceniasz ich zaproszenie na wakacje. Wspólny wyjazd może wyjść różnie, ale przecież wiesz, że Cię kochają. Zapłać za kolację albo weź mamę na kawę po wspólnym kupowaniu pamiątek. Są też zupełnie niekosztowne gesty, takie jak dzielenie się prowadzeniem samochodu albo pomoc w noszeniu walizek.

2. Zaplanuj część zajęć po swojemu

Prawdopodobnie masz nieco inny tryb dnia niż rodzice, szczególnie jeśli już z nimi nie mieszkasz. Jeśli późno chodzisz spać i chętnie poświęcisz poranny bufet w zamian za nocną salsę w klubie, daj im o tym znać. Dzięki temu nie będą Cię budzić o ósmej rano (chociaż to zależy od rodziców). Nie ma nic złego w realizowaniu części planów osobno.

3. Kłóć się, przepraszaj i zapominaj

Z góry załóż, że prawdopodobnie dojdzie między Wami do spięć. Ale jak już się zdarzą, to nie unikajcie się do końca wyjazdu. Najlepszy sposób, żeby tego uniknąć, to pierwszemu wyciągnąć rękę na zgodę i szybko zapomnieć o sprawie. Być może będziesz musiał/musiała niezasłużenie wziąć na siebie winę, ale to lepsze niż nieodzywanie się do siebie.

4. Bądź wdzięczny

Rodzinne wakacje mogą oznaczać, że zamiast spać pod namiotem na Mazurach, możesz wypoczywać przy basenowym hotelu na wyspie greckiej. Z większym doświadczeniem i możliwościami finansowymi, rodzice często mają dobry gust co do kierunków podróży. Nic, tylko się cieszyć, że Cię za sobą zabrali.

5. Pamiętaj, że są starsi od Ciebie

Jedną z różnic między Tobą a rodzicami jest prawdopodobnie to, że po kilku drinkach jesteś gotowy/gotowa na rundkę po klubach, a Twoi rodzice - do łóżka. Dla przetrwania wakacji z rodzicami kluczowe jest wzajemne respektowanie swoich planów (patrz punkt 2). Oni też byli młodzi i powinni rozumieć Twój pęd do nocnych szaleństw.

6. Pozwól im zaszaleć

Pamiętaj, że pod odchowaniu Ciebie, rodzice znów mają czas dla siebie. Dlatego nie bądź zażenowany/na ich popisami na parkiecie albo w klubie karaoke. Ty tak szalejesz co tydzień, dla nich urlop to moment, w którym mogą spuścić z tonu.

7. Sprawdzaj wszystko

Dokładne sprawdzanie wszystkich informacji to oczywista sprawa podczas każdego wyjazdu. Nabiera na wadze jeszcze bardziej, jeśli podróżujemy w grupie. Dobre przygotowanie pozwoli uniknąć frustracji, kłótni i wielu nieprzyjemnych sytuacji.

8. Nie zapomnij o ładowarce do telefonu

Nie tylko po to, żeby dzwonić wyżalić się przyjaciołom, partnerom, kolegom z pracy - wszystkim, którzy nie są z Twojej rodziny. Kiedy atmosfera zgęstnieje, działający telefon to klucz do relaksującej muzyki albo filmików z uroczymi kotkami robiącymi sztuczki na You Tube. Jak już obejrzysz je wszystkie, najgorsze pewnie będzie już za Tobą i będziesz mógł/mogła spokojnie wrócić do cieszenia się wyjazdem...

9. Zarezerwuj oddzielny pokój

Z wielu powodów, które zostały już wspomniane wcześniej (a niektóre przemilczane) nie chcesz spać na rozkładanym łóżku w rogu pokoju rodziców. Jeśli masz korzystać z wyjazdu, musisz zachować swoją niezależność.

10. "Zapakuj poczucie humoru"

Tę niezawodną radę na pewno nie raz słyszałeś/aś od cioci/babci/nauczycielki w szkole podstawowej przed wyjazdem na wakacje. I choć z czasem zaczęła ona brzmieć sztampowo, przyznasz, że coś w niej jest. Z dobrym nastawieniem od początku podróży, wszystko będzie prostsze i przyjemniejsze.

Po obejrzeniu tego filmu zechcesz tam pojechać!

Więcej o: