W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowanym w 2014 roku, zebrano dane dotyczące spożycia alkoholu na świecie (badania prowadzone były w roku 2010). Policzono w nim, ile litrów czystego alkoholu w ciągu roku przypada na przeciętnego mieszkańca w wieku powyżej 15 roku życia.
Ile czystego alkoholu zawierają napoje wyskokowe? Przykładowo, butelka wina może zawierać do 13% czystego alkoholu, czyli na 750 mililitrów płynu przypada go 97,5 ml. A teraz spróbujcie sobie wyobrazić: w kraju, gdzie pije się najwięcej jedna osoba w ciągu roku wypija około 17,5 litra czystego alkoholu. Jaki to kraj?
ZOBACZ ALKOHOLOWĄ MAPĘ ŚWIATA >>>>
Pierwsze miejsce w raporcie zajmuje Białoruś. Kolejne miejsca zajęły Mołdawia i Litwa, a na czwartym miejscu jest Rosja. Wypija się tam ponad 15 litrów alkoholu na osobę, czyli około 155 butelek wina albo inaczej, 1500 lufek rocznie. W pierwszej dziesiątce, po Rosji jest Rumunia, zaraz potem Ukraina, następnie Andora, Węgry, Czechy i Słowacja. Polska jest na miejsu 14., więc o całe dziesięć oczek dalej niż Rosja. Przeciętny Polak wypija 12,5 litra czystego alkoholu rocznie, na równi z przeciętnym mieszkańcem karaibskiej Grenady. W pierwszej dwudziestce znalazła się także Francja i Australia.
Fakt, moze 14. miejsce nie jest powodem do dumy, a 12,5 litra alkoholu rocznie świadczy o tym, że przeciętny Janusz lubi zajrzeć do kieliszka, ale byłam pewna, że znajdę nas w pierwszej dziesiątce. Byłam także przekonana, że Polacy piją raczej wódkę niż piwo. Tymczasem ponad 55% spożywanego alkoholu to piwo, nieco ponad 9% to wino (tu akurat nie ma zdziwienia), a alkohole wysokoprocentowe to 35,5%. Różnice kulturowe sa tutaj bardzo widoczne: np. wśród najczęściej wypijanych alkoholi w Wielkiej Brytanii wygrywa piwo, we Francji bezkonkurencyjnie wino (56%).
Wśród krajów północnych, których mieszkańcy znani są z tego, że nie wylewają za kołnierz, pierwsza w zestawieniu pojawia się Finlandia, na miejscu 16. (12,3 litra), Dania znalazła się na miejscu 26. (11,4 litra), Szwecja na miejscu 50. (9,2 litra).
Na samym dole rankingu znajdują się kraje muzułmańskie. Ostatni jest Pakistan, przed nim Mauretania i Libia. Przeciętny mieszkaniec tych krajów nie wypija więcej niż 100 ml czystego alkoholu rocznie, czyli nieco ponad butelkę wina.