Monemvasia. Miasto-perełka ukryte na greckiej wyspie - w sam raz na ucieczkę od rzeczywistości

Szukasz miejsca, gdzie z dala od turystów będziesz mógł/mogła odpocząć od codzienności i nacieszyć się pięknem krajobrazu? Przedstawiamy Monemvasię, miasteczko ukryte wśród skał małej wyspy na wschodnim skraju Peloponezu.

Monemvasia to malutkie miasto na równie malutkiej wyspie, przycupniętej na wschodnim skraju Peloponezu . Monemvasia po grecku znaczy dosłownie "jedno wejście". Na tym niepozornym skrawku ziemi znajduje się bizantyjska forteca, ukryta wśród skał. A oprócz niej, dostępne dla wszystkich plaże. To miasto-perełka położone z dala od turystycznego szlaku, połączone ze stałym lądem za pomocą grobli komunikacyjnej.

"Statek z kamienia"

Poeta Yiannis Ritsos nazwał kiedyś Monemvasię "statkiem z kamienia"(faktycznie, takie skojarzenie nasuwa się, kiedy ogląda się Monemvasię na zdjęciach), a Ci, którzy tu trafili, wysławiali wyspę i jej surowe piękno, do którego ucieka się jak do całkiem innego świata. Na każdym kroku natkniecie się tutaj na fragment historii, w mieście można dostrzec ślady różnych kultur, poczynając od czasów bizantyjskich, przez państwo frankijskie, wpływy weneckie i później osmańskie. Dodatkowo region obfituje w rzadkie zjawiska geologiczne. Jednym z nich jest jaskinia Kastania (położona na Peloponezie, w Lakonii), bardzo popularna wśród turystów. Tuż obok niej znajduje się wejście do tawerny, gdzie w dawnych czasach zwykli przesiadywać prawdziwi piraci!

Jeżeli potrzebujesz się wyłączyć i odciąć na chwilę od świata, wybierz się na Monemvasię . Teraz jest szczególnie dobry moment - np. w Alitalii znajdziecie loty z Warszawy do Aten za około 700 zł w obie strony. Stamtąd do Monemvasii można dotrzeć promem albo autobusem, w obu przypadkach podróż zajmuje około 8 godzin, a jej koszt w to około 150 zł.

Zimą unikniesz tłumów i w pełni docenisz urok greckiego miasteczka, lokalnej kuchni i widoków jak z pocztówki. Jeśli nie wierzysz, zobacz naszą galerię zdjęć.

Więcej o: