S這wacja samochodem albo poci庵iem! Ceny winiet na S這wacji w roku 2015 i nowe po陰czenie kolejowe do 展liny [PRZYDATNE INFORMACJE]

Dobra wiadomo嗆 dla os鏏 sp璠zaj帷ych ferie na S這wacji. Pojawi這 si nowe po陰czenie kolejowe, dzi瘯i kt鏎emu dotrzemy z Warszawy na S這wacj w 6 godzin! Je瞠li jednak wolisz podr騜owa samochodem, sprawd aktualne ceny winiet na s這wackich drogach.

Mamy kilka przydatnych informacji dla osób wybierających się w tym roku na S這wacj samochodem. Ceny winiet na Słowacji w 2015 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa winieta kosztować będzie 10 , miesięczna 14 a roczna, która jest ważna od 1. stycznia 2015 roku do 31. stycznia 2016 roku kosztować będzie 50 .

Winiety/ Fot. materiały prasowe Słowackie Centrum TurystykiWiniety/ Fot. materiały prasowe Słowackie Centrum Turystyki Winiety/ Fot. materiały prasowe Słowackie Centrum Turystyki Winiety/ Fot. materiały prasowe Słowackie Centrum Turystyki

Naklejki uprawniające do przejazdu po autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach I kategorii można kupić na wszystkich stacjach benzynowych na Słowacji. Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta - nakleja się na samochód ciągnący przyczepę. Samochody campingowe oraz kampery powyżej 3,5 tony obowiązują również dwie winiety. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach.

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.dialnicnenalepky.sk , www.ndsas.sk oraz www.emyto.sk .

Mapa autostrad na Słowacji/ Fot. materiały prasowe Słowackie Centrum Turystyki

Już od od 1. lipca 2015 roku na Słowacji planowane jest wprowadzenie winiet elektronicznych, które będzie można zakupić na stacjach paliw lub przez internet czy telefon komórkowy.

Na Słowację pociągiem

Na Słowację dojedziemy także pociągiem. 14 grudnia PKP Intercity S.A. uruchomiło nowe połączenie kolejowe z Warszawy do słowackiej Žiliny przez Katowice, Bohum~n i Eadcę . Czas podróży z Warszawy do Žiliny trwa tylko 5:53 min. Jest to obecnie najlepsze i najszybsze połączenie ze stolicy Polski na Słowację, ponieważ z Žiliny istnieje bardzo dobre połączenie kolejowe i autobusowe z innymi regionami turystycznymi na Słowacji.

Podr騜 z Warszawy do ośrodków narciarskich Veeká Raea-Ošeadnica czy Vratna Mała Fatra trwa około 6:30 min, do Jasnej pod Chopokiem około 7:30 min a do Tatrzańskiej Łomnicy około 8 godz.

W ten sposób można wygodnie dojechać także do słowackich uzdrowisk z leczniczymi wodami termalnymi takich jak Rajecke Teplice , Turcianske Teplice , czy Piestany . Rozkład jazdy pociągów i autobusów na Słowacji znajdą Państwo na stronie www.cp.sk .

Cena biletu z Warszawy do Žiliny w jedną stronę dla osoby dorosłej wynosi 220 PLN . Bilet powrotny kosztuje 320 PLN . Dzieci do 4 lat podróżują gratis, a dzieci do lat 12 otrzymują zniżkę 50 %.

Wi璚ej o: