KIERUNEK MIESIĄCA: Cypr. Doskonały na jesień

Uwielbiasz spacery po ciepłym piasku i szum morskich fal? Interesuje Cię historia i sztuka? A może lubisz aktywny wypoczynek na łonie dziewiczej przyrody? Jeśli choć raz odpowiedziałeś "tak", jedź na Cypr. Ta śródziemnomorska wyspa jest dobra na każdą porę roku i na każdą okazję.

Cypr na swój raj wybrała piękna i kochliwa Afrodyta. Trudno o lepszą rekomendację dla wyspy. Afrodyta była żoną Hefajstosa, ale do wierności małżeńskiej nie przywiązywała wielkiej wagi. O tym, co bogini miłości, piękna, pożądania i płodności robiła na Cyprze, można by napisać książkę... tylko dla dorosłych. Turyści na każdym kroku bombardowani są legendami z Afrodytą w roli głównej i zwiedzają miejsca z nią związane: Skałę Afrodyty (Petra tu Romiu), przy której wyłoniła się z morskiej piany, Łaźnie Afrodyty, gdzie spotkała boskiego Adonisa, słynne Pafos, w którym rozkwitł jej kult, a także sanktuarium w wiosce Kuklia, nazywane antycznym domem publicznym.

Dzisiaj bogini wykorzystywana jest głównie w celach marketingowych, jako boska reklama wyspy, zresztą niezwykle skuteczna. Afrodytę uznaje się za patronkę żeglarzy i całego Cypru . Jej imię noszą duże statki i małe łodzie, restauracje, bary, hotele i trasy turystyczne. W pubach można wypić drinka Afrodyty, w sklepach kupić mydła, szampony i kremy miejscowej marki Aphrodite, a każde spa oferuje zabiegi z jej imieniem, głównie kąpiele.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

Cypr - wyspa na każdą porę roku. Jak zorganizować podróż na Cypr

embed

Cypr. Luz i stoicyzm

Cypryjczycy to urodzeni stoicy. W końcu to pochodził stąd Zenon z Kition , twórca znanego nurtu w filozofii, który życie zgodne z rozumem i opanowanie namiętności, niezależnie od sytuacji, uznawał za najwyższą cnotę. Cypryjczycy hołdują tej zasadzie każdego dnia. Ale trzeba przyznać, że warunki ku temu mają doskonałe: ciepłą i słoneczną pogodę przez cały rok, oszałamiający błękit nieba i lazur morza, cuda przyrody, wyśmienitą kuchnię, no i... bogactwo płynące z turystyki. W takich warunkach każdy by się wyluzował.

Mieszkańcy wyspy starają się zresztą czynnie swemu szczęściu pomagać. Prawie każdy nosi przy sobie amulet w kształcie złączonych żeńskich i męskich genitaliów. Podobno zapewnia on powodzenie, płodność i pieniądze. Turyści wyjeżdżają z wyspy z całym pękiem takich talizmanów: dla siebie, rodziny i przyjaciół. Na wszelki wypadek warto udać się też na plażę Afrodyty. Rundka wpław wokół wystającej z morza skały bądź odnalezienie na plaży kamienia w kształcie serca zapewnią powodzenie w miłosnych podbojach.

Cypr. Co zobaczyć na Cyprze? 10 najważniejszych miejsc

embed

I choć wyspą od wieków wstrząsają gwałtowne wydarzenia, raz po raz zaburzając jej stoicki spokój, a konflikt między Grekami a Turkami wciąż pozostaje nierozwiązany, to mieszkańcy patrzą w przyszłość ze stoickim optymizmem. Nawet niedawne bankructwo (choć nieformalne) i bankowe perypetie nie zmieniły tego nastawienia. Czym tu się zresztą martwić? Co prawda chwilowo zmalało uwielbienie Anglików, wcześniej masowo wykupujących wyspę, a Rosjanie lokujący tu swoje nie zawsze legalne fortuny nie zrobili na wyspie najlepszego interesu, życie jednak toczy się dalej. A marzący o bogactwie zapewne z zazdrością czytają historię króla Anglii, Ryszarda Lwie Serce, który zrobił na wyspie świetny interes, sprzedając ją dwukrotnie: najpierw templariuszom, a po ich wypędzeniu - królowi Jerozolimy Gwidonowi z Lusignan.

Dzisiaj największe dochody przynosi turystyka, a dla odwiedzających wyspę kryzys cypryjski oznacza jedynie szansę na okazyjne, niższe ceny. To ważne, zwłaszcza dla Polaków, którzy Cypr postrzegali dotąd jako raj wyłącznie dla opływających w dostatki wybrańców.

Cypr. Wyspa, na której nie zaznasz nudy [ROZRYWKA NA CYPRZE]

embed

Cypr. Błękitne plaże na Cyprze

Wyspa kojarzy się głównie z pięknymi i niezwykle różnorodnymi plażami, na których można opalać się aż do listopada. Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska Cypr od kilku lat szczyci się najlepszymi kąpieliskami w Europie . W 2013 r. aż 57 plaż (ze 112 istniejących) Unia Europejska oznaczyła Błękitną Flagą, która jest świadectwem spełniania najwyższych standardów czystości wody i plaży, bezpieczeństwa oraz dbałości o środowisko. Stawia to plaże Cypru w ścisłej czołówce światowej. Nie dziwi zatem, że tak chętnie wypoczywają tu turyści, którzy ukochali zwłaszcza kurorty wschodniego wybrzeża: Ajia Napa (ze słynną plażą Nissi), Paralimni czy Protaras.

Ale Cypr to nie tylko plaże. Jego strategiczne położenie, na głównych szlakach handlowych oraz na skraju trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki, sprawiało, że wyspa zawsze znajdowała się w kręgu zainteresowań starożytnych potęg. Dzisiaj jest to wielkie muzeum pod gołym niebem oraz mozaika kultur i epok. Na turystów czekają prehistoryczne osady, starożytne wille, teatry, bizantyjskie klasztory, gotyckie kościoły i zamki oraz weneckie fortyfikacje. Wszędzie też napotykamy ślady bytności sławnych ludzi: Zenona z Kition, św. Heleny, Ryszarda Lwie Serce czy Leonarda da Vinci.

Cypr: Smakuje egzotycznie [KUCHNIA NA CYPRZE]

embed

Krajobrazy, jak na tak niewielką wyspę, są zaskakująco różnorodne. Na wybrzeżach jasne, piaszczyste plaże, położone przy płytkich, turkusowych zatoczkach, przeplatają się ze skalistymi klifami, stromo i malowniczo opadającymi do głębokich zatok. Najpiękniejsze z nich znajdziemy w okolicach Ajia Napa oraz na półwyspie Akamas. Jego nazwa, jak większość geograficznych "imion" wyspy, ma swoje źródło w mitologii. Akamas był synem Tezeusza, śmiertelnikiem, któremu udało się oczarować Afrodytę. Ale tylko na krótko, bo bogini swe serce oddała Adonisowi, z którym chadzała na spacery po równinach półwyspu. Jedna z tras wytyczonych pośród pachnących tymiankiem, rozmarynem i jaśminem krajobrazów nosi imię Afrodyty, druga - Adonisa. Obie kilkakrotnie się splatają.

Wnętrze wyspy to z kolei porośnięte lasami góry Troodos oraz żyzna równina Mesaoria, z polami uprawnymi, sadami cytrusowymi oraz gajami oliwnymi. Oliwę z oliwek stosuje się tu zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji ciała, włosów i twarzy. Na jej bazie powstają szampony, mydła, kremy i płyny do ciała. Większość z dodatkiem ziół i owoców. Słowem - sama natura i zdrowie. Tak jak cały Cypr.

Cypr jesienią: Aktywni rozpoczynają sezon na Cyprze

embed
Więcej o: