Kazimierz Dolny - perła polskiego renesansu
Niewielkie miasteczko leży w malowniczym rejonie województwa lubelskiego, w trójkącie między Puławami a Nałęczowem. Położone nad Wisłą było niegdyś ważnym ośrodkiem handlu na rzecznym szlaku. Miasto określane często mianem "Perły polskiego renesansu" ma niezwykle bogatą historię sięgającą XI wieku. W najdawniejszych czasach osadę zwaną Wietrzną Górą miał tu zakon Benedyktynów. Prawa miejskie Kazimierz uzyskał w XIV wieku, jednak jego złoty wiek przypadł na wiek XVI i XVII. Wtedy to na handlu zbożem wyrosły kupieckie rody Przybyłów, Czarnotów, Celejów i z tego okresu pochodzi większość do dziś istniejących zabytków Kazimierza. Prawdziwą gratką dla miłośników architektury renesansowej są kamienice Przybyłów przy rynku głównym, ze wspaniałymi renesansowymi fasadami i attykami. Fasady przyozdobiono płaskorzeźbami postaci ludzkich i zwierzęcych, a także ornamentami roślinnymi. Motywy chrześcijańskie mieszają się z mitologią i średniowiecznymi groteskami z prawdziwie renesansową harmonią, ale też niespotykaną fantazją. Wykuto je w wapiennej skale i wymodelowano zaprawą tynkową. Równie wspaniałym zdobieniem poszczycić się może Kamienica Celejowska, gdzie obecnie swą siedzibę ma Muzeum Nadwiślańskie. Warto się do niego wybrać, żeby zobaczyć pracę lokalnych artystów, którzy właśnie w Kazimierzu znaleźli inspirację i tu osiedli na stałe. Rynek w Kazimierzu Dolnym
Życie w Kazimierzu skupia się wokół niewielkiego rynku. W jego centralnym punkcie stoi studzienka, która niegdyś pełniła rolę ulicznego zdroju. Otaczają ją zabytkowe kamienice, a w kawiarniach i ogródkach restauracyjnych tętni życie. Najlepiej zasiąść w jednym z nich nad kawą, herbatą lub smacznym obiadem i podziwiać rozciągające się stąd widoki na najwspanialsze zabytki okolicy: piękną farę, ruiny zamku i baszty, a po przeciwnej stronie Górę Krzyżową. Wieczorem często można trafić na muzykę na żywo.
Co warto zwiedzić:
Aby podziwiać panoramę Kazimierza, trzeba wspiąć się po stromych kamiennych schodach na Górę Trzech Krzyży . Rozciąga się z niej widok na miasto, Wisłę oraz położony na drugim brzegu rzeki Zamek w Janowcu, dlatego to jedno najpopularniejszych miejsc w Kazimierzu.
Kościół farny w Kazimierzu
Jednym z najznakomitszych zabytków Kazimierza Dolnego jest stojący u podnóża zamku kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Jego smukła gotycka bryła z renesansowymi elementami zachwyca do dziś. Fara poszczycić się może jednymi z najstarszych w Polsce, pochodzącymi z 1620 r. organami w modrzewiowej oprawie, a także efektownym wnętrzem z barokowymi zdobieniami.
Piękne położenie Kazimierza Dolnego
Atrakcyjne jest także samo położenie miasta. Okolice Kazimierza Dolnego przecinają bowiem liczne wąwozy, które stanowią doskonałe naturalne trasy spacerowe. Najsłynniejszy z nich o nazwie "Korzeniowy Dół" jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców Kazimierza. Wąwóz przecinający bukowy zagajnik przypomina baśniową ilustrację - nad drogą z obu stron górują wysokie ściany ziemi, z których wyrastają poskręcane korzenie drzew. Widok wąwozu pojawia się zresztą na licznych obrazach i szkicach lokalnych artystów. Warto wspomnieć, że Kazimierz Dolny był swego czasu mekką artystów, szczególnie malarzy i rzeźbiarzy, którzy w jego pięknym otoczeniu znajdowali ciszę, spokój i natchnienie do pracy. Dziś Kazimierz jest już zbyt znaną atrakcją turystyczną, żeby mógł dalej uchodzić za spokojne schronienie dla artystów, ale wielu z tych, którzy sprowadzili się tu kiedyś, mieszka i tworzy tu nadal.