Pieniądze - zakupy w Polsce

Polską walutą jest złoty (zł, PLN), który dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

Punkty wymiany walut zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, na dworcach, lotniskach, w niektórych hotelach oraz miejscach o wzmożonym ruchu turystycznym. Kantory najczęściej otwarte są w godzinach od 9:00 do 19:00-20:00, ale niektóre z nich działają przez całą dobę. Wszelkich operacji finansowych zagraniczny turysta może dokonać też w bankach. Banki wymieniają walutę obcą na złote polskie codziennie w godzinach urzędowania. Banki z reguły pobierają prowizję wynosząca 1-2 proc. wymienianej kwoty. Bankomaty różnych sieci i banków są ogólnodostępne w większych miejscowościach i dużych aglomeracjach. Można z nich wybierać gotówkę o nominałach będących wielokrotnością 50 zł, zazwyczaj 24h/dobę.

Płatność w euro

W coraz większej ilości miejsc w Polsce honorowane są również płatności w euro. Euro można płacić w większości sklepów sieci Tesco, Carrefour, Real, na stacjach paliw sieci Orlen, Statoil, w wielu restauracjach, sklepach na lotniskach, a także dużych centrach handlowych. Kary płatnicze W Polsce można bez problemu płacić kartą płatniczą w supermarketach, na stacjach benzynowych, w restauracjach czy hotelach. Akceptowane są karty tłoczone (Visa, Mastercard), a także elektroniczne (Visa Electron, Maestro). Jedynie w niektórych mniejszych miejscowościach Polski, a także w kioskach i sklepach osiedlowych ciągle trzeba mieć przy sobie gotówkę. Karta kredytowa jest niezbędna, przy wynajmie samochodu i jeśli chce się zapłacić za zakupy online (np. bilet lotniczy). Napiwki Nie ma obowiązku wręczania napiwków w Polsce. Można to jednak zrobić, gdy jest się zadowolonym z obsługi. Zwyczajowo wielkość napiwku sięga 10 proc. wysokości rachunku, a w lepszych restauracjach zostaje on czasem automatycznie doliczony do rachunku jako opłata za serwis. W Polsce nie ma też zwyczaju dawania napiwków taksówkarzom. Napiwki dla obsługi hotelowej mogą wynosić od 5 do 20 zł w zależności od standardu hotelu, w którym się jest. Przykładowe ceny produktów/usług w Polsce: * chleb: ok. 2-3 zł * mleko: ok. 2,5 zł * woda (1,5 l) ok. 1,80 zł * piwo (0,5 l) ok. 3,50 zł * coca-cola (1 l) ok. 3,90 zł * pączek ok. 1,50 zł * dwuosobowy pokój w hotelu ok. 150-450 zł za dobę * dwuosobowy pokój w pensjonacie ok. 45-60 zł za dobę * obiad od 20 zł * bilet do kina ok. 13-24 zł

Więcej o: