Maja Włoszczowska poleca nam najlepsze trasy rowerowe w Polsce. "Białowieża to jedno z atrakcyjniejszych miejsc"

Polska może pochwalić się wspaniałymi trasami rowerowymi i malowniczymi regionami, przez które przebiegają. Poprosiliśmy medalistkę olimpijską, Maję Włoszczowską, o wskazanie najlepszych, jej zdaniem, szlaków.
Pałac w Wojanowie Pałac w Wojanowie Shutterstock

Kotlina Jeleniogórska

Zawodniczka Kross Racing Team na pierwszym miejscu wymienia Kotlinę Jeleniogórską. 

"Bardzo lubię jeździć po tym terenie. Dlatego na początek zaproponuję tutejsze okolice. Na szczególne zainteresowanie zasługuje wyjątkowo widowiskowa trasa z Jeleniej Góry przez Wojanów i Łomnicę. Warto zacząć od zwiedzenia pałacu w Łomnicy. Po drodze będziecie mijać piękne parki z okazałymi rododendronami i magnoliami.

Łomnica
Shutterstock

Piękna widokowo jest także ścieżka rowerowa prowadząca z Jeleniej Góry w stronę Karpacza. Entuzjaści prawdziwej górskiej jazdy powinni koniecznie pamiętać o świeżo wybudowanej sieci ścieżek rowerowych "Pasmo Rowerowe Olbrzymy" na terenie gmin Jelenia Góra, Piechowice i Podgórzyn. Wkrótce ma nastąpić oficjalne otwarcie".

Góra Zborów Góra Zborów Pimke/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Jura Krakowsko-Częstochowska

Maja Włoszczowska podpowiada, że ci, którzy szukają większych wyzwań i mocniejszych wrażeń, powinni wybrać się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

"Dla fanów rowerów górskich wizyta w tym regionie będzie świetną okazją do przejażdżki.  Dzięki piaskowi i nierównym pagórkom będziecie mogli na tych terenach potrenować umiejętność jazdy w stylu MTB (kolarstwo górskie - przyp. red.).

Sporo tu szutrowych tras, ale ciekawe krajobrazy rekompensują podejmowany wysiłek. Warto też wjechać na Górę Zborów (w obrębie wsi Podlesice; u podnóża góry w zachodniej części rezerwatu znajduje się Jaskinia Głęboka - przyp. red.), z której roztacza się niezwykła panorama jury".

Zobacz też: Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Oto najciekawsze trasy rowerowe w Polsce [NASZE TYPY]

Piękne zamki w Polsce, które można zwiedzać. Jeden z nich nazywany jest 'polskim Disneylandem'

Strefa MTB Sudety

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Just enjoy ?? (@bestixom) Sie 11, 2018 o 11:50 PDT

Pasjonatom jazdy w stylu MTB kolarka poleca jeszcze inne możliwości. Trasy te są mocno urozmaicone i wymagają lepszego przygotowania.

"Nie mogę też nie wspomnieć o tzw. Strefie MTB Sudety, czyli systemie górskich tras rowerowych. Jest to wyzwanie dla bardziej zapalonych rowerzystów. Szlak biegnie przez drogi asfaltowe, szutrowe i wąskie ścieżki górskie. Cały system to łącznie 500 km tras, które przebiegają przez osiem gmin.

Są jeszcze znane trasy zjazdowe enduro w Srebrnej Górze o czterostopniowej skali trudności. W górę możecie albo podjechać szutrową drogą, albo skorzystać z podwózki pickupem".

Białowieski Park Narodowy, widok z wieży widokowej BPN Białowieski Park Narodowy, widok z wieży widokowej BPN Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Białowieski Park Narodowy, Roztocze oraz polskie wybrzeże

Zdaniem Mai Włoszczowskiej jednym z najlepszych terenów do jazdy na rowerze jest Białowieski Park Narodowy. Przebiega przez niego sieć szlaków, która została rozplanowana tak, aby rowerzyści mogli podziwiać największe walory przyrodnicze okolicy.

"Zdecydowanie warto wybrać się do Białowieży. Tamtejszy park narodowy to jeden z najatrakcyjniejszych punktów wycieczek rowerowych. Polecam również malownicze Roztocze, a szczególnie Zwierzyniec, który z każdej strony otoczony jest lasem".

Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu. Nazywany też Kościołem 'Na Wyspie'
Shutterstock

Z Roztocza i okolic Białowieży przenieśmy się nad morze. Kolarka podpowiada, gdzie zacząć i zakończyć rowerową podróż. "Najlepiej wystartować w Świnoujściu, dalej jechać przez Międzyzdroje, Mielno, Darłowo, Ustkę i aż do Trójmiasta. Taka wyprawa idealnie nadaje się chociażby na majówkę".

To też może cię zainteresować: 9 cudów Polski, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu. Wśród nich 'polska Dolina Loary' [NASZ WYBÓR]

Więcej o: