Najpiękniejsze jeziora na Mazurach [SONDAŻ]

Kiedy się przez nie płynie, trudno oderwać wzrok od migawki aparatu. I trudno skupić się za sterem jachtu, bo wokół jest tak pięknie. Mazury - cud natury? To przecież oczywiste. Tym razem jednak trzeba będzie wybrać. Wiemy, że decyzja będzie trudna, jeśli nie niemożliwa. Ale postanowiliśmy zapytać Was, drodzy Czytelnicy, które mazurskie jezioro jest po prostu najpiękniejsze.
Jeziora Mazurskie - Jezioro Niegocin Jeziora Mazurskie - Jezioro Niegocin BE&W/Wojcik Wojciech

Jeziora Mazurskie - Jezioro Niegocin

Jeziora Mazurskie - Jezioro Niegocin

Do walki o tytuł Miss Mazurskich Jezior startuje piętnaście piękności. Zwyciężczynię wyłoni jury złożone z naszych Czytelników. Kandydatki zaprezentują się wyłącznie w jednym stroju - takie, jak je stworzyła natura.

Przed Wami kandydatka nr 1 - Niegocin. To trzecie co do wielkości jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - ma powierzchnię 2604 ha. Na północy Niegocin dwoma kanałami łączy się z jeziorem Kisajno (część jeziora Mamry), na południu przez kanały i jeziora - z jeziorem Tałty i dalej ze Śniardwami. Jeśli płyniesz przez Mazury jachtem, Niegocin polubisz natychmiast, tylko nie wpływaj na płyciznę na środku jeziora.

Największym ośrodkiem turystycznym przy Niegocinie jest Giżycko. Jezioro od kilkunastu lat podnosi się z fatalnego stanu czystości, w który ludzie wpędzili je na początku lat 90. Po wybudowaniu oczyszczalni w Giżycku i innych zmianach można już kąpać się w całym Niegocinie, a mnogość ośrodków, pól namiotowych i bindug na jego brzegach zachęca do spędzenia tam czasu.

Wilkasy-jezioro Niegocin, woj. warminsko-mazurskie, Polska, warminsko-mazurskie, warmia, mazury, lato, lodka, zaglowka, jezioro, niegocin, przystan, wilkasy, port

Jeziora Mazurskie - Jezioro Niegocin / Jan Włodarczyk / BE&W
Jeziora Mazurskie - Jezioro Śniardwy Jeziora Mazurskie - Jezioro Śniardwy Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Jeziora Mazurskie - Jezioro Śniardwy

Jeziora Mazurskie - Jezioro Śniardwy

Tu, proszę państwa, koniec zabawy, tu nie ma żartów. Mamy do czynienia z kandydatką wagi ciężkiej. Śniardwy to największe jezioro w Polsce, na którym, jeśli dobrze powieje, są porządne fale i porządna żegluga. Ale by pływać po Śniardwach, trzeba mieć dobrą mapę jeziora i być niezłym żeglarzem. Ta wielka, płaska, płytka niecka jest wyłożona głazami narzutowymi, czasem schowanymi 20 do 30 cm pod lustrem wody. Płyniemy i nagle...bum! Nikomu nie życzymy. Lepiej sprawdzić wcześniej na mapie, gdzie nie płynąć. Miejsca i tak jest dosyć. Gorzej z miejscem do cumowania. Owszem, przyjemnie jest w Popielnie, na Niedźwiedzim Rogu i w Okartowie. Gdzie indziej może być problem, który jednak stanowi o urodzie Śniardw - to jego dzikość. Niskie, zabagnione, zarośnięte tatarakiem brzegi skutecznie odstraszają turystów. Nie ma hord ludzi, śmiecących, hałasujących, niszczących przyrodę.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Śluza Guzianka przy Jeziorze Mała Guzianka Jeziora Mazurskie - Śluza Guzianka przy Jeziorze Mała Guzianka Duży Bartek / Wikimedia / CC

Jeziora Mazurskie - Jezioro Mała Guzianka

Jeziora Mazurskie - Jezioro Mała Guzianka

Trudno o większy kontrast ze Śniardwami. To otoczone w całości pięknymi lasami Puszczy Piskiej małe jeziorko z reguły jest omijane przez ciągnących z północy na południe i z południa na północ żeglarzy. Leży bowiem na uboczu szlaku, połączone z jeziorem Bełdany śluzą Guzianka, a przez kanał - z jeziorami Guzianka Wielka i Nidzkie. Trochę hałasu i ruchu jest tylko przy samej śluzie. To, co najpiękniejsze, zaczyna się kawałek dalej, za wyspą. Cisza, spokój, czysta, niezmącona woda, strome brzegi z kilkoma zaledwie kempingami i bindugami, spośród których chyba najpiękniejszy jest dziki kemping Stok. Łódek prawie nie ma. Za to kiedy o świcie wskoczy się w wody jeziora i w absolutnej ciszy płynie przed siebie, Mała Guzianka pokazuje, jak bardzo jest wielka.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Nidzkie Jeziora Mazurskie - Jezioro Nidzkie Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Jeziora Mazurskie - Jezioro Nidzkie

Jeziora Mazurskie - Jezioro Nidzkie

Wielkie - i piękne - jest też leżące częściowo na terenie miasta Ruciane-Nida jezioro Nidzkie, połączone z Wielką i małą Guzianką i Bełdanami. Część jeziora to rezerwat przyrody - dzięki temu ogromny akwen jest jednym z najmniej zmienionych przez człowieka jezior w Polsce. Jest nad nim niewiele siedlisk ludzkich, na wodzie nie wolno używać silników, a by się na nie dostać, trzeba przeprawić się przez śluzę Guzianka, co zabiera często sporo czasu. Na dodatek to ostatnie jezioro na głównym szlaku żeglarskim i nie zapuszcza się na nie zbyt wielka liczba jachtów. Efekt? Cisza i spokój. Wymarzone miejsce dla ludzi, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą, a nie z innymi ludźmi. Być może właśnie dzięki temu Nidzkie jest jednym z najpiękniejszych jezior w Polsce.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Bełdany Jeziora Mazurskie - Jezioro Bełdany Bełdany/Daniel Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

Jeziora Mazurskie - Jezioro Bełdany

Jeziora Mazurskie - Jezioro Bełdany

Zupełnie inny klimat mają Bełdany, choć również one - i słusznie - regularnie zaliczane są do ligi najpiękniejszych. Mazurska piękność numer sześć jest wysoka i szczupła. Jej rynnowaty kształt sprawia, że służy za jachtową trasę tranzytową w kierunku Śniardw i dalej na północ. W szczycie sezonu na jeziorze panuje chwilami spory tłok. Do tego z wielu kąpielisk wypływają i szaleją wzdłuż i wszerz wąskiej rynny często lekkomyślni wczasowicze na skuterach.

Ale kto przepłynie Bełdany, nie zatrzymując się na jednej z ich kultowych bindug, jak Goły Rożek, ten wiele straci - rozśpiewane do późna w nocy ogniska i mgiełkę o świcie nad wąską taflą wody.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Łuknajno Jeziora Mazurskie - Jezioro Łuknajno Flickr.com / Familie Streefkerk

Jeziora Mazurskie - Jezioro Łuknajno

Jeziora Mazurskie - Jezioro Łuknajno

5 km od zatłoczonego Jez. Mikołajskiego leży prawdziwa perła Mazur. Płytkie (średnia głębokość 0,6 m, maksymalna 3 m), zarośnięte przy brzegach trzcinami, bagniste Łuknajno to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego w Europie. Żyją tu m.in. łabędzie nieme, łyski, perkozy, czaple, a nawet orły bieliki, a także wszędobylskie kormorany i rybitwy.

A skoro są ptaki, to oznacza, że są też ryby. Łuknajno mogłoby być wędkarskim rajem - to tarlisko ryb żyjących w Śniardwach, które są połączone z Łuknajnem. Ale rybaków brak, żeglarzy zresztą też. Jezioro to rezerwat - obowiązuje tu zakaz wędkowania i żeglowania.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Mamry Jeziora Mazurskie - Mamry Paweł Szadkowski / BE&W

Jeziora Mazurskie - Jezioro Mamry

Jeziora Mazurskie - Jezioro Mamry

Żeglarskim rajem jest za to jezioro Mamry. To potężne polodowcowe jezioro jest jednym z największych w Polsce i prowadzi przez nie główny mazurski szlak żeglugowy. Kiedy spojrzeć na Mamry z lotu ptaka, urzeka ogromem i zróżnicowaną linią brzegową. A to dlatego, że składa się właściwie z sześciu jezior. Zespół jeziora Mamry tworzą Mamry Północne (lub tzw. Mamry Właściwe), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i jezioro Dobskie. Oddzielone niegdyś strumieniami jeziora połączyły się w całość w XVI - XVII w., kiedy ich poziom wzrósł o kilka metrów ze względów geologicznych (wypiętrzanie gruntu w części północnej) i ludzkich - po wybudowaniu zapory dla młyna na rzece Węgorapie, wypływającej z jeziora.

Niskie brzegi Mamr często tworzą dogodne dzikie przystanie, gdzie można zacumować i zwiedzić położone wokół jeziora ciekawe miejsca, m.in. nieczynne śluzy nieukończonego przez Niemców w czasie wojny Kanału Mazurskiego. Po pięknym, ogromnym akwenie można pływać nawet kilka dni. A wieczorem polecamy zatrzymać się na pięknej kei w Zwierzynieckim Rogu, gdzie według ustawionej tam tabliczki jest jak w starej szancie "Ta keja". Zaraz za keją działa tawerna Zwierzyniecki Róg, gdzie grają najlepsze zespoły szantowe, a napoje smakują wyśmienicie. I jak tu nie kochać Mamr?

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Wschód słońca Wschód słońca BE&W/Wojcik Wojciech

Jeziora Mazurskie - Jezioro Dobskie

Jeziora Mazurskie - Jezioro Dobskie

Granica między Mamrami a jeziorem Dobskim jest umowna - Dobskie należy do zespołu Mamr. Ale ma swój niepowtarzalny klimat i charakter. Po pierwsze - zero ośrodków wypoczynkowych, kempingów, miasteczek. Do tego dwie ciekawe wyspy, do których nie wolno przybijać, ale można obejrzeć z oddali - Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów, z drzewami zniszczonymi przez odchody tych żarłocznych ptaków) i Wyspa Gilma, na której stało niegdyś grodzisko Galindów i święty gaj, gdzie odprawiano pogańskie rytuały. Na ruinach grodziska Krzyżacy wznieśli potem mały zamek.

Po drugie - nie słychać na nim silników motorówek, skuterów i jachtowych motorków - obowiązuje strefa ciszy. I tą ciszą można się na Dobskim delektować do woli. Tym bardziej, że niezbyt dużo łodzi na nie wpływa, a jeszcze mniej cumuje przy jego brzegach. Nic dziwnego - linia brzegowa jest wysoka, nad samą wodą jest stromo, często nie ma nawet gdzie wyskoczyć na brzeg. Warto za to stanąć na kotwicy. Cisza i spokój wieczorem i rano - to chyba największa zaleta Dobskiego.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Kisajno / fot. Paweł Szadkowski / BE&W Jeziora Mazurskie - Jezioro Kisajno / fot. Paweł Szadkowski / BE&W Jeziora Mazurskie - Jezioro Kisajno / fot. Paweł Szadkowski / BE&W

Jeziora Mazurskie - Jezioro Kisajno

Jeziora Mazurskie - Jezioro Kisajno

Niedoceniane, zatłoczone, szlak żeglugowy? Nic z tych rzeczy, Kisajno to jedno z najpiękniejszych mazurskich jezior. Co o jego pięknie stanowi?

Nie jest samodzielnym jeziorem, tylko elementem zespołu jeziora Mamry. Od północy łączy się z Darginem, od południa przez Kanał Giżycki i Kanał Piękna Góra - z Niegocinem. Na południu jest zabudowane, mieści się tam kilka znanych przystani. Ale zupełnie inny świat czeka na turystów - głównie, przyznajmy - żeglarzy - na zachód od licznych na Kisajnie dużych, pięknych wysp. Można manewrować między nimi wiele godzin, podziwiając piękne mazurskie widoki. A wieczorem na żeglarzy czekają ciche zatoczki, zalesione brzegi i piękne bindugi, m.in. uwielbiana w wielu kręgach zatoka Zimny Kąt. Urozmaicona linia brzegowa Kisajna to jego największa zaleta. A niedaleko na północ czeka już otwarta przestrzeń Darginu.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Dargin Jeziora Mazurskie - Jezioro Dargin Mariusz Cieszewski / Flickr.com

Jeziora Mazurskie - Jezioro Dargin

Jeziora Mazurskie - Jezioro Dargin

"Darg" to starobałtycki rdzeń nazwy "Dargin". Jest powiązany ze znaczeniem "mokry, słotny, wilgotny". Długie na 10,1 km, szerokie na 5,6 km i głębokie średnio na 10,6 m (największa głębia 37,6 m) jezioro to jeden z większych akwenów leżących na północy od Giżycka. Nie jest samodzielnym jeziorem, ale częścią systemu jeziora Mamry. Od południa łączy się z Kisajnem, od zachodu z Dobskim, a od północy z Kirsajtami. Rozległy, wietrzny akwen Darginu to żeglarska autostrada łącząca Węgorzewo i Giżycko. Nic dziwnego, że tym, co stanowi w lecie o jego urodzie, jest las białych żagli na błękitnej wodzie.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Gołdopiwo Jeziora Mazurskie - Gołdopiwo Semu / Wikimedia / CC

Jeziora Mazurskie - Gołdopiwo

Jeziora Mazurskie - Gołdopiwo

Najlepsze, co przytrafiło się jezioru Gołdopiwo, to strefa ciszy, czyli zakaz używania silników. Ten położony w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich niewielki akwen (powierzchnia jeziora 862 ha, długość 5,4 km, szerokość 2,7 km) leży kilka kilometrów od Puszczy Boreckiej, siedliska żubrów. W pobliżu przepływa rzeka Gołdapa, niedaleko też do miasta Gołdap. Obie nazwy mają pochodzenie prusko-jaćwieskie. W staropruskim "galdo" to "dolina", a "ape" - "rzeka".

Gołdopiwo to największe jezioro na urokliwym i rzadziej przez żeglarzy odwiedzanym szlaku rzeki Sapiny (https://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,2766366.html). Łączy ona jeziora Stręgiel, Pozezdrze, Brząs, Wilkus i Gołdopiwo. Turystów nie ma tu tyle, co w Mikołajkach czy w Giżycku.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz / Wojciech Wójcik / BE&W

Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz

Jeziora Mazurskie - Jezioro Orzysz

Orzysz to jezioro o niezwykle skomplikowanym kształcie. Liczne zatoki, długie półwyspy, cyple i zakola tworzą wyjątkowy krajobraz, któremu jezioro zawdzięcza swój urok. Urody Orzyszowi dodają też zalesione brzegi. Jednym z najciekawszych miejsc jest długi półwysep Ameryka, który oddziela Orzysz od pobliskiego jeziora Wierzbińskiego. Choć jezioro leży z dala od głównego mazurskiego szlaku żeglugowego, to jest nad nim co robić - amatorzy kajakarstwa bez wątpienia nie będą zawiedzeni, a wędkarze na pewno złapią niejedną sielawę, okonia, szczupaka czy sandacza.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Roś Jeziora Mazurskie - Jezioro Roś Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Jeziora Mazurskie - Jezioro Roś

Jeziora Mazurskie - Jezioro Roś

Połączone pięknym Kanałem Jeglińskim i jeziorem Seksty z jeziorem Śniardwy jezioro Roś to kilka równoległych rynien, układających się w malownicze zakola. Jezioro leży ok. 2 km od miasta Pisz. Warto poświęcić czas na przepłynięcie kanału Jeglińskiego, żeby popływać po nim żaglówką, zobaczyć jego malownicze, zalesione brzegi, wypocząć na plaży.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Jeziora Mazurskie - Jezioro Ryńskie Jeziora Mazurskie - Jezioro Ryńskie Wojcik Wojciech / BE&W

Jeziora Mazurskie - Jezioro Ryńskie

Jeziora Mazurskie - Jezioro Ryńskie

Podłużne, z licznymi rozgałęzieniami, głęboko wcinającymi się w głąb lądu zatokami, brzegami miejscami porośniętymi lasem, a miejscami otwartymi na okoliczne pola, jezioro Ryńskie to ślepa uliczka głównego szlaku żeglarskiego Wielkich Jezior Mazurskich. Warto jednak poświęcić nawet cały dzień na jego odwiedzenie, a jeśli będziemy chcieli zostać dłużej - ośrodki wczasowe i pola namiotowe zapewnią nam nocleg nad naprawdę pięknym akwenem. Warunki do uprawiania sportów wodnych są tu wymarzone, gorzej jednak jest z czystością jeziora - przez lata wpadały do niego ściegi z położonego nad jego brzegami miasta Ryn. Sam Ryn warto odwiedzić choćby dla górującego nad miastem gotyckiego krzyżackiego zamku z XIV w., zbudowanego przez Winrycha von Kniprode. Obecnie mieści się w nim hotel. Trzeba też zobaczyć wiatrak holenderski z drugiej połowy XIX w.

KTÓRE MAZURSKIE JEZIORO JEST NAJPIĘKNIEJSZE? GŁOSUJ!

Więcej o: