Rabka
Nie tylko kojące jesienne widoki, ale też najwięcej korzyści zdrowotnych przyniesie spacer po parku zdrojowym. Jednym z największych i najbardziej popularnych parków zdrojowych w Polsce jest Park Zdrojowy w Rabce (Małopolska). Park znajduje się w samym centrum tego uzdrowiskowego miasteczka. Na około 30 ha powierzchni rośnie mnóstwo gatunków drzew - praktycznie każdy gatunek występujący w Polsce ma tu swojego przedstawiciela. W parku w Rabce jest kawiarnia parkowa i pijalnia wód, można zagrać w tenisa lub skorzystać z tzw. ścieżki zdrowia. Dla dzieci przygotowano dwa rozległe place zabaw, boisko do siatkówki i miasteczko komunikacyjne. W parku zaczyna się także papieski szlak prowadzący do Beskidu Wyspowego.
Kudowa Zdrój
Drugim wartym uwagi parkiem zdrojowym jest park w Kudowie Zdroju. Park w Kudowie powstał już pod koniec XVIII wieku i od tamtej pory przyciąga kuracjuszy i zwykłych turystów. Park Zdrojowy w Kudowie jest położony w samym centrum miasta, ale jeśli miniecie znajdujący się w nim staw, będziecie już w Czechach. Wczesną jesienią w parku można jeszcze podziwiać agawy, kaktusy i rododendrony - roślinność parku jest miejscami naprawdę egzotyczna. Pomiędzy drzewami stoją zabytkowe budynki, a w pijalni wód można podziwiać piękne freski z początku XX wieku. W parku działa także Teatr im. Moniuszki. Jego oferta kulturalna może być doskonałym uzupełnieniem spaceru.
Park Oliwski (Gdańsk)
Już niemający w swojej nazwie określenia "zdrojowy", ale nadal posiadający pewne walory zdrowotne, park w gdańskiej Oliwie jest ulubionym miejscem gdańszczan i odwiedzających Gdańsk turystów. Park Oliwski został założony przez cystersów w otoczeniu ich klasztoru. Obecnie jest to park miejski, chociaż nadal na jego obrzeżach znajdują się katedra i pałac biskupi. Przez park przepływa Potok Oliwski, który w niektórych można pokonać idąc po kamieniach - dzieci to uwielbiają. Na terenie Parku Oliwskiego znajduje się Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej oraz oddział Muzeum Etnograficznego. Niewątpliwą atrakcją jest także palmiarnia. Z Parku Oliwskiego blisko jest tak na gdańskie wzgórza, jak i do Sopotu, dlatego stanowi on idealny przystanek w pieszych wędrówkach po najładniejszych przyrodniczo miejscach Trójmiasta.
Park Starokozielski (Gliwice)
Jednym z najbardziej klimatycznych parków w Polsce jest gliwicki Park Starokozielski. Położony jest pomiędzy ulicami Andersa i Kozielską w Gliwicach, częściowo na terenie dawnego cmentarza. Pozostałości cmentarza w postaci nagrobków widoczne są do dnia dzisiejszego i nadają temu parkowi specyficzny melancholijny klimat. Przez cały park biegnie aleja wysadzona kasztanowcami, dlatego jesienią w Parku Starokozielskim często można się natknąć na grupy przedszkolaków zbierające kasztany na potrzeby swoich zajęć plastycznych. Na terenie parku znajduje się także zabytkowy drewniany kościół, który został tu przeniesiony w 1926 roku z Zębowic. Park Starokozielski robi naprawdę niesamowite wrażenie na odwiedzających i stanowi idealne miejsce na romantyczny lub samotny spacer.
Iłowa
W Iłowie, niewielkim i mało znanym miasteczku w okolicach Żar, znajduje się jeden z najpiękniejszych parków rezydencjonalnych na terenie Polski. Na terenie parku stoi ładny renesansowy pałac (obecnie siedziba zespołu szkół), a sam park przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem flory. Ogród angielski został tu założony już w XVII wieku, a w kolejnych latach teren parkowy poszerzono o ogród francuski oraz ogród japoński - który później stał się wzorem dla takiego ogrodu we Wrocławiu. Ciekawostką jest także istnienie w parku w Iłowie jedynego na terytorium Polski ogrodu chińskiego, który stanowi główną oś całego parku, a zaczyna się od pięknego Mostu Chińskiego. Na terenie całego parku znaleźć można liczne zabytki lub ich pozostałości. Park w Iłowie kryje wiele romantycznych zakątków i zacisznych plenerów i dlatego jest bardzo lubiany przez malarzy.
Łańcut
Po drugiej stronie Polski także można trafić na piękne parki rezydencjonalne. Jednym z najsłynniejszych jest park otaczający zamek w Łańcucie. Założono tutaj imponujący ogród angielski z licznymi egzotycznymi dla naszego klimatu roślinami, szerokimi alejami i malowniczymi stawami. Dodatkowe atrakcje parku w Łańcucie obejmują wystawę sztuki cerkiewnej, wizytę w oryginalnej storczykarni albo przejazd powozem z epoki (zimą także saniami). Wszystkie te rzeczy są odpłatne, przy czym wstęp do budynków kosztuje od 2 do 5 złotych, a przejazd powozem 27 zł za 15 minut. Tak więc wizyta w łańcuckim parku to także dobra okazja do zaimponowania rodzinie i znajomym elegancją i szerokim gestem.
Nieborów i Arkadia
Wielbiciele nauki i sztuki powinni wybrać się na wycieczkę do Nieborowa (niedaleko Łowicza, około 90 km od Warszawy). Tam w dawnej rezydencji Radziwiłłów mieści się Dom Pracy Twórczej warszawskiej śmietanki intelektualnej. W otoczeniu pałacyku ulokowano niesamowity ogród francuski, zaś tuż za nim rozciąga się prawdziwie barokowy widok na okoliczne łąki i tereny rekreacyjne. Dla kontrastu warto odwiedzić położony kilka kilometrów dalej ogród angielski w Arkadii Nieborowskiej. Tam już spokojnie można usiąść na trawie lub na ławkach i w pięknej rokokowej scenerii podziwiać stylizowane na antyczne rzeźby nagich nimf i satyrów.
Park im. Piłsudskiego w Łodzi
Nawet tak bardzo nastawione na przemysł miasto jak Łódź ma swoje piękne i obszerne tereny zielone - jest to spora niespodzianka dla osób, które po raz pierwszy zwiedzają to miasto. Jednym z najciekawszych i położonych najbliżej centrum Łodzi parków jest Park im. Piłsudskiego, potocznie nazywany Parkiem na Zdrowiu. Cały park zajmuje aż 172 ha, więc spacer po nim zajmie więcej niż jedno popołudnie, można się tu wybrać na cały dzień i nie znudzić. W łódzkim parku znajdują się liczne atrakcje: strzelnica, tereny sportowe, place zabaw dla dzieci, zoo, ogród botaniczny oraz rezerwat przyrody (te ostatnie w otoczeniu parkowym). Park dość płynnie przechodzi w las, w którym rosną nie tylko typowe dla Polski drzewa, ale również niespotykane w naszej strefie klimatycznej tulipanowce i platany klonolistne. Mieszkańcy Łodzi chętnie spędzają weekendy w tym parku, prawdziwej oazie zieleni.
Park im. Żeromskiego (Warszawa)
W Warszawie pięknych parków miejskich nie brakuje, warto odwiedzić wszystkie, by znaleźć swój ulubiony. My polecamy Park im. Żeromskiego na Żoliborzu przy samym Placu Wilsona. Jest to niewielki park zbudowany w miejscu, gdzie do I wojny światowej znajdował się fort pobliskiej Cytadeli. Do tej pory zachowały się resztki umocnień, a sam fort przeszedł niedawno gruntowną modernizację i od września tego roku gościć będzie kulturę, sztukę oraz lokal gastronomiczny. Spacer po parku nie zajmie wiele czasu, za to pokonywanie dawnych umocnień dostarczy niezapomnianych wrażeń. W jednej z części parku znajduje się nowoczesny plac zabaw dla dzieci, natomiast po drugiej stronie dawnych wałów obronnych zaciszne miejsce, gdzie lubią siadywać starsi mieszkańcy. Zakochani korzystają z zakamarków położonych wyżej na wałach. Park im. Żeromskiego jest znacznie spokojniejszy niż Ogród Saski czy Ogród Krasińskich, jest przy tym parkiem miejskim z prawdziwego zdarzenua. Bardzo ładnie wygląda jesienią, gdy jego drzewa zaczynają zmieniać kolor z zieleni na całe spektrum żółci i czerwieni.
Kopiec Kościuszki (Kraków)
Na koniec zostawiliśmy miejsce, które wprawdzie klasycznym parkiem nie jest, jest za to bardzo lubianym miejscem spacerów krakowian i odwiedzający Kraków turystów: Kopiec Kościuszki. Chociaż stale rosnące ceny biletów wejścia na Kopiec Kościuszki (obecnie jest to 10 zł) mogą odstraszać, na kopiec na pewno warto się wybrać, bo to nie tylko nietypowy teren zielony, ale też wspaniała platforma widokowa, z której wspaniale widać krakowskie zabytki i panoramę polskich gór. Ze względu na dużą liczbę turystów Kopiec Kościuszki nie jest może najlepszym miejscem na melancholijny jesienny spacer, ale leży w pewny oddaleniu od krakowskich zatłoczonych ulic, a wyjście na górę piechotą może być niezłym wyzwaniem dla zasiedziałych mieszczuchów.