Najładniejsze stare miasto w Polsce [PRZEGLĄD STARÓWEK]

Zapatrzonym w pięknie zachowane stare miasta Francji, Niemiec i Włoch warto przypomnieć, że w Polsce też mamy mnóstwo klimatycznych miast i miasteczek. Wielu z pewnością zdziwiłoby się jak dużo. Przedstawiamy przegląd najpiękniejszych starówek w mniejszych miastach Polski. Oczywiście nie wyczerpujemy całego ich zbioru, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Stare Miasto w Przemyślu, Polska Stare Miasto w Przemyślu, Polska Stare Miasto w Przemyślu/Shutterstock

Przemyśl

Położony w południowo-wschodnim kącie Polski Przemyśl jest być może mało znany, a szkoda, bo znajduje się tutaj piękne stare miasto z licznymi zabytkami. Starówka w Przemyślu jest widoczna już z daleka dzięki licznym, strzelistym wieżom kościelnym. W końcu znajdują się tutaj katedry - rzymsko-katolicka i greko-katolicka oraz liczne kościoły przyklasztorne z różnych wieków. Klimatu przemyskiej starówce dodają wąskie, kręte uliczki z pięknie odrestaurowanymi fasadami kamienic oraz... niesamowity pochyły rynek.

Na rynku w Przemyślu możemy zrobić sobie zdjęcie z dzielnym wojakiem Szwejkiem, którego postać stanowi jedną z ciekawostek miasta. Szwejk trzyma w ręku kufel piwa oraz fajkę. Co roku w Przemyślu organizowane jest właśnie Święto Fajki, które rozpoczyna się od ceremonialnego rozpalenia tytoniu w wielkiej fajce stojącej przed Muzeum Dzwonów i Fajek. Potem uliczkami starego miasta przechodzi uroczysta parada.

Stare miasto w Tarnowie, Polska Stare miasto w Tarnowie, Polska Stare miasto w Tarnowie/Shutterstock

Tarnów

Tarnów nazywany jest polską "perłą renesansu". I faktycznie - w piękny słoneczny dzień można poczuć się tu jak w Toskanii. Leniwy klimat i kolorowe fasady tarnowskich kamienic pozwalają zapomnieć, że jesteśmy w zimnej z natury Polsce. Tarnowski rynek jest prawdziwym centrum kulturalnym i rozrywkowym miasta - latem odbywają się przy nim liczne koncerty, wystawy, a nocą młodzież uprawia intensywny clubbing - liczba klubów na tym niewielkim obszarze jest naprawdę imponująca! Po pełnej rozrywek nocy można szukać spokoju w robiących niezwykłe wrażenie wnętrzach tarnowskiej katedry albo udać się do... Mauzoleum Józefa Bema.

Ratusz na rynku w Zamościu 
Ratusz na rynku w Zamościu

Zamość

Renesans to także hasło rozpoznawcze dla starówki zamojskiej. W 1992 roku zamojskie stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przestronny rynek w Zamościu, z niewielkimi kamieniczkami, zachwyca turystów z całego świata. Wokół rynku ciągną się arkady, a pod nimi klimatyczne knajpki. Przy odrobinie szczęścia można tam trafić na koncert sobie Zamość i chętnie przyjeżdżają tu szukać muzycznych inspiracji i dobrej zabawy.

Majestatyczny zamojski ratusz wychodzi ku rynkowi ogromnymi schodami. Jest to ulubione miejsce rozbrykanych dzieci oraz świeżo poślubionych par, które na schodach chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, mając za tło tzw. kamieniczki ormiańskie (po prawej strony ratusza, wyróżnia je intensywna kolorystyka).

Chełmno, Polska Chełmno, Polska Fot. Margoz/CC/Wikipedia

Chełmno

Wielbiciele gotyku powinni udać się bardziej na północ. 40 kilometrów za Toruniem trafią na prawdziwy starówkowy rarytas. Chełmińskie stare miasto to modelowo zachowane miasto średniowieczne. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego - i jest tak ceglane, że od czerwonego koloru bolą oczy. Jedynie stojący na środku rynku ratusz jest biały. Zbudowany został w stylu renesansowym. W jego zachodniej ścianie umieszczono dawną miarę wzorcową dla ziem krzyżackich - jest to tzw. pręt chełmiński o długości 432,5 centymetrów.

Chełmno nosi miano miasta zakochanych. Jest to całkiem uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że w tamtejszej farze znajdują się relikwie samego Św. Walentego. Doroczne obchody Walentynek uświetnia więc wystawianie tych relikwii, a samo miasto powoli staje się miejscem pielgrzymek zakochanych.

Widok na stare miasto w Elblągu z Wyspy Spichrzowej. Elbląg, Polska Widok na stare miasto w Elblągu z Wyspy Spichrzowej. Elbląg, Polska Fot. Przemek Jarosz/CC/Wikipedia

Elbląg

Warszawiacy zwiedzający elbląską starówkę nie powinni się raczej przyznawać do swojego miejsca pochodzenia. A to dlatego, że zniszczone przez Armię Czerwoną elbląskie zabudowania dostarczyły materiału budowlanego dla odbudowującej się stolicy. Mieszkańcy Elbląga do tej pory to pamiętają, mimo że od lat 80. ich starówka podlega intensywnym pracom odtworzeniowym. Z tego też względu jest to obecnie jeden z największych terenów w Europie poddawanych kompleksowym badaniom archeologicznym. Zupełnie jak Rzym czy inne, równie starożytne miasta. I nic dziwnego, bo przecież w tych okolicach znajdowało się jedno z pierwszych miast na późniejszym terytorium Polski - Truso.

Otmuchów - Ratusz. Polska Otmuchów - Ratusz. Polska Fot. Lestat (Jan Mehlich)/CC/Wikipedia

Otmuchów

Starówka w Otmuchowie jest jedną z najpiękniejszych na całym Śląsku Opolskim. Jej najcenniejszym zabytkiem jest barokowy kościół Św. Mikołaja. Klimat starówki tworzy też Brama Nyska (zwana też Bramą Wróbla), która w dawnych czasach służyła za więzienie, a także renesansowy ratusz posiadający aż dwa zegary słoneczne. Mimo tego czas w Otmuchowie płynie wolno i sprzyja dokładnemu obfotografowaniu zachowanych zabytków.

Cieszyn, Polska Cieszyn, Polska Fot. Marek i Ewa Wojciechowscy/CC/Wikipedia

Cieszyn

Legenda głosi, że Cieszyn powstał w IX wieku w miejscu ponownego spotkania trzech książąt, którzy nadali mu nazwę nawiązującą do ich radości z tego wydarzenia. Cieszyńska starówka zachwyca swoimi dobrze zachowanymi i odrestaurowanymi kamienicami oraz obszernym - jak na tak niewielkie miasto - rynkiem. Bliskość Republiki Czeskiej (wystarczy przejść przez most) zapewnia obecność w przyrynkowych knajpach dobrych czeskich piw. A spragnionym historycznego klimatu można polecić przejażdżkę dorożką po uliczkach starego miasta.

Sandomierz, Polska Sandomierz, Polska Shutterstock

Sandomierz

Stare miasto w Sandomierzu z wierzchu wygląda dość podobnie do innych starówek w Polsce. Renesansowy ratusz, pozostałości murów miejskich, zabytkowe kościoły. I co z tego? I tak jest ślicznie. A największa atrakcja turystyczna Sandomierza kryje się pod ziemią - to wspaniała trasa podziemna. Koniecznie trzeba poświęcić 45-50 minut na przejście tunelu o długości 450 metrów (wejście od ul. Oleśnickich). Trasa powstała dzięki połączeniu piwnic starych budynków i podziemnych składów kupieckich. Przewodnik na pewno zdradzi kilka bardzo zaskakujących tajemnic tych lochów. Są pośród nich też takie, które mrożą krew w żyłach prawie wszystkich odwiedzających.

Kłodzko, Polska Kłodzko, Polska Kłodzko/Shutterstock

Kłodzko

Podobnie jak w Sandomierzu, także w Kłodzku można zwiedzić dawne lochy i piwnice starych budynków. Kłodzka trasa turystyczna wyposażona jest w wiele eksponatów wzmagających grozę starych podziemi. Są to katowski topór, dyby (można się zakuć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie) oraz szkielet nieuczciwego piekarza, który został za karę zamurowany żywcem w kłodzkich lochach.

Po wyjściu z tych wiejących grozą pomieszczeń tym bardziej docenimy kolorowe uliczki starego miasta. Chętniej też wejdziemy na wzgórze zamkowe, górujące nad starówką. Centrum Kłodzka położone jest na terenie pagórkowatym i z tego względu tutejszy rynek jest dość spadzisty. Na kłodzkiej starówce znajduje się 20 różnych placów oraz most gotycki niezwykle podobny do kultowego Mostu Karola w czeskiej Pradze.

Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska Kazimierz Dolny nad Wisłą/Shutterstock

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kazimierz Dolny nad Wisłą jest niewielkim miasteczkiem w okolicach Puław. Mimo to słyszał o nim prawie każdy Polak i niejeden obcokrajowiec. Do Kazimierza bardzo chętnie ściągają artyści. Na kazimierskiej starówce znajdują się liczne kawiarnie i piwiarnie, które co weekend pełne są przybyszów z Warszawy i Lublina, a w sezonie ich ogródki rozbrzmiewają wieloma obcymi językami.

Kazimierz znany jest ze swojej niezwykłej atmosfery oraz renesansowych i barokowych budynków wykonanych z jasnego kamienia. W słoneczne dni na rynku w Kazimierzu można się poczuć jak w małym włoskich lub hiszpańskim miasteczku. Dla tej południowej niezobowiązującej atmosfery ściągają tu tysiące ludzi, których nie odstraszają nawet dość wysokie ceny i tłok na wąskich uliczkach.

Wojciech Gerson, Widok Płocka Wojciech Gerson, Widok Płocka Żródło: www.pinakoteka.zascianek.pl/CC/Wikipedia

Płock

Płocka starówka zachowała się w niezmienionym kształcie przez blisko 800 lat! Znajduje się ona na skarpie nad Wisłą (godna uwagi panorama). Centrum starówki stanowi Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem oraz odrestaurowanymi zabytkowymi kamieniczkami. Przed ratuszem znajduje się fontanna o wiele mówiącej nazwie Afrodyta - chętnie przychodzą tutaj zakochani (zwłaszcza latem, gdy obfite strumienie wody dają prawdziwą ochłodę). W jednej z przyrynkowych kamienic mieszkał niemiecki kompozytor i pisarz XIX-wieczny, E.T.A Hoffman, autor opowieści fantastycznych.

Kościół Pokoju w Świdnicy, Polska Kościół Pokoju w Świdnicy, Polska Fot. Nadolski Michał/CC/Wikipedia

Świdnica

Stolica dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego (w okresie rozbicia dzielnicowego książę władał zwykle jednym, dwoma miastami oraz terenami do nich przylegającymi) to obecnie drugi po Wrocławiu największy zabytkowy kompleks architektoniczny na Dolnym Śląsku, który na szczęście nie uległ bezpośredniemu zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Niestety w latach powojennych nie dbano o staromiejskie kamienice - wiele z nich zostało rozebranych i dopiero od kilkunastu lat trwają prace dążące do przywrócenia dawnego splendoru miasta.

Na szczęście z bogatego miasta nietrudno było zachować trochę cennych zabytków. Wieża katedry w Świdnicy jest jedną z najwyższych w całej Europie, a zbudowany w systemie szachulcowym (charakterystyczne czarne deski na białym murze) Kościół Pokoju stanowi jeden z symboli pojednania polsko-niemieckiego i został wpisany na Listę UNESCO. Warto zajrzeć do jego pięknego, bogato zdobionego barokowego wnętrza.

Nysa, Polska Nysa, Polska Shutterstock

Nysa

Na Śląsku Opolskim znajduje się wiele miast z urokliwymi starówkami. Nie sposób ich wszystkich wymienić w tak krótkim zestawieniu. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Nysa. Do najważniejszych zabytków Nysy należy Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki z niezwykłą, bardzo szeroką dzwonnicą. Jest to drugi po gdańskiej bazylice mariackiej kościół w Polsce pod względem kubatury. Św. Jakub jest bohaterem legendy związanej z potopem szwedzkim. Ponoć w momencie zagrożenia Nysy przez wywołany działaniami wojennymi pożar patron kościoła wysłuchał modlitw mieszkańców i spuścił na miasto obfity deszcz, który pożar ugasił.

Stara zabudowa Nysy z licznymi zabytkowymi kościołami, wieżami i budynkami miejskimi przypomina o latach świetności tego dolnośląskiego miasta. Ponoć przed 500 laty znaczenie Nysy było tak wielkie, że jej herb znalazł się na Moście Karola w Pradze wśród najznamienitszych miast czeskiego królestwa.

Kamienice przy Rynku w Bytomiu, Polska Kamienice przy Rynku w Bytomiu, Polska Kamienice przy Rynku w Bytomiu/Fot. Lestat (Jan Mehlich)/CC/Wikipedia

Bytom

Myśląc o GórnymŚląsku, niekoniecznie mamy przed oczami jego zabytkowe miasteczka. Nie spodziewamy się takiego krajobrazu po Górnym Śląsku, który kojarzy się nam raczej z kopalnianymi szybami i XIX-wiecznymi osiedlami robotniczymi. Jednak w samym środku śląskiej konurbacji znajdziemy wspaniałą bytomską starówkę, która w niczym nie ustępuje Nysie czy Kłodzku. Zachowała ona swój średniowieczny układ, chociaż obecnie rynek bytomski jest dwa razy większy niż w średniowieczu - na skutek przebudowy części starego miasta.

Z okresem średniowiecznym wiąże się też legenda o klątwie rzuconej na Bytom. W XIV wieku, gdy w kasie miejskiej zabrakło pieniędzy, papież nakazał zapłacić dziesięcinę miejscowym proboszczom. Oburzeni tym mieszczanie stracili dwóch bytomskich proboszczów, za co Bytom został obłożony klątwą, do dzisiaj niezdjętą. Niektórzy współcześni mieszkańcy winą za problemy ekonomiczne i społeczne miasta obarczają właśnie swoich zapalczywych przodków.

Ratusz w Bieczu, Polska Ratusz w Bieczu, Polska Ratusz w Bieczu/Micgryga/CC/Wikipedia

Biecz

To małopolskie miasteczko nazywane jest "polskim Carcassone", ponieważ posiada zachowane mury miejskie i ciasną zabudowę starówki przywodzącą na myśl francuski pierwowzór. Charakterystyczna dla panoramy Biecza jest także wieża XVI-wiecznego ratusza. W 1569 roku miasto zostało obłożone tak wysokimi podatkami, że musiało ogłosić niewypłacalność. Jakby dla podkreślenia tej ruiny zawaliła się wówczas ratuszowa wieża. Wkrótce ją jednak odbudowano. Obecnie pod wieżą w Bieczu można zwiedzać także głęboki loch, w którym w dawnych czasów przetrzymywano skazańców. Zachowały się tam naścienne inskrypcje i obrazki wykonane przez więźniów. W celi piętro wyżej znajduje się sala z wystawą średniowiecznych narzędzi.

Frombork, Polska Frombork, Polska Frombork / Shutterstock

Frombork

Frombork to dawna stolica Warmii i piękne miasto położone nad Zalewem Wiślanym. Swoją sławę Frombork czerpie głównie z faktu, że jego mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, choć wielu pewnie kojarzy je z książką i filmem "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". We Fromborku zachwyca wspaniałe wnętrze gotyckiej katedry. Odbywają się tam koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W Wieży Radziejowskiej można podziwiać Wahadło Foucaulta - po sąsiedzku znajdowało się mieszkanie Kopernika (błędnie uważane za jego obserwatorium). Warte odwiedzenia są też planetarium oraz współczesne obserwatorium astronomiczne. Na fromborskiej starówce znajdują się także liczne punkty widokowe, skąd można podziwiać panoramę Zalewu i okolic.

Więcej o: