Malta to stosunkowo niewielka wyspa położona w Europie Południowej, a przy tym najdalej wysunięte w tym kierunku państwo europejskie. Udało mi się ją odwiedzić w pierwszej połowie października i absolutnie mnie w sobie rozkochała. Na jej terenie znajdziemy zapierające dech w piersiach klify, piękne plaże, oszałamiające jaskinie i wodę we wszystkich możliwych odcieniach błękitu, turkusu i lazuru. Naprawdę nigdy nie widziałam takich kolorów! Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz, wygrzejesz się, a przy tym nie zabraknie ciekawych miejsc do odwiedzenia oraz smakowitej kuchni, dobrze trafiłeś. Na pewno cię oczaruje.
W październiku temperatura na Malcie dochodziła do 30 stopni Celsjusza, przez co nie brakowało chętnych na ochładzające kąpiele. Choć na wyspie przeważają plaże kamieniste, nie brakuje kilkunastu perełek z ładnym piaskiem oraz lazurową wodą. Jeśli masz ograniczony czas, wybór warto nieco zawęzić do sprawdzonych miejsc, czyli:
Malta to także urokliwe miejscowości. Pierwszą z nich jest oczywiście Valletta, czyli stolica wyspy nazywana niekiedy "muzeum pod gołym niebem". Zachwyca wąskimi, stylowymi uliczkami, licznymi zabytkami (ok. 320!) oraz przepysznym jedzeniem. Jakby tego było mało, jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie. By nieco sobie urozmaicić wycieczkę, możesz dopłynąć na nią z Birgu (również warte zobaczenia) tradycyjną łódką Ghaqda Barklori.
W stolicy koniecznie odwiedź też:
Z innych miast polecam zobaczyć "cichą" Mdinę, wcześniej wspomniane Birgu czy Melliehę. Ponadto moim zdaniem w trakcie spacerów warto zwrócić uwagę na... drzwi wejściowe w domach oraz balkony.
Ciekawym miejscem wartym zobaczenia na Malcie zdecydowanie jest Popeye Village, czyli filmowe Sweethaven. To właśnie tutaj w 1980 roku kręcono film "Popeye", w którym w główną rolę wcielił się Robin Williams. Niewielki park rozrywki zachwyca tematycznymi i w pełni wyposażonymi domkami rodem z planu filmowego, spacerującymi po nim bohaterami komedii oraz przepięknymi widokami. Nie brakuje również wodnych atrakcji.
Miłośnicy natury oraz pięknych krajobrazów także znajdą na Malcie coś dla siebie. Wzdłuż linii brzegowej nie brakuje zachwycających jaskiń, a część z nich można podziwiać z łódek. Wyjątkowym punktem na mapie jest niewątpliwie imponująca Blue Grotto, czyli Błękitna Grota o ok. 40 m wysokości. Możesz ją podziwiać na dwa sposoby:
Następnie warto wybrać się do pobliskiego Hagar Qim, czyli pozostałości po megalitycznych świątyniach z okolic IV i III tysiąclecia p.n.e. Co ciekawe, zostały zbudowane tak, by 21 czerwca każdego roku promienie wschodzącego słońca wpadały idealnie przez niewielkie otwory i oświetlały ołtarze. Wiele osób przychodzi tu w tym czasie także obecnie, gdyż wierzy się, iż uczestnictwo w spektaklu daje dodatkową energię i moc. Co ciekawe, na kilku głazach (niektóre z nich ważą nawet 20 ton!) pojawiły się "zapisy" drogi mlecznej.
Po dniu pełnym wrażeń warto wybrać się na jeden z licznych punktów widokowych, z których będziesz mógł podziwiać zachód słońca. Jednym z popularniejszych jest ten przy kaplicy św. Marii Magdaleny w Dingli. Widok z niego jest naprawdę oszałamiający.
Na Maltę dolecisz z większości polskich lotnisk, w tym z Warszawy, Krakowa, Gdańska i z Katowic. Podróż powinna zająć ok. 2,5 godziny. To doskonały wybór na każdą porę roku, choć trzeba pamiętać, że latem bywa tu naprawdę upalnie. Polacy chętnie przylatują tu zwłaszcza jesienią, by zaznać nieco słońca. Co ciekawe, jak przyznała moja przewodniczka, zazwyczaj są dobrze przygotowani i znają nawet mniej popularne perełki. – Są bardzo ciekawi i nie boją się zadawać pytań – zdradziła. Niejednokrotnie mogłam się o tym przekonać, spotykając rodaków nawet w wybranych przez nią miejscówkach. Tak więc, jak widać, naprawdę warto. Tym bardziej, że miejsc do zobaczenia na Malcie jest znacznie więcej (m.in. mniejsze wyspy, czyli Comino czy Gozo). Możesz też przy okazji odwiedzić Sycylię, do której jest rzut beretem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Materiał zrealizowany podczas wyjazdu sfinansowanego przez Malta Tourism Authority.