Kiedy jechać do Bułgarii, żeby mieć najlepszą pogodę? Dobre miejsce nie tylko na wakacje

Bułgaria słynie z dobrej pogody i przyjemnej temperatury, szczególnie w okresie wakacyjnym. Temperatura w Bułgarii sprzyja zwiedzaniu, a także odpoczynkowi na plaży. Bułgaria temperatura - kiedy jechać, by naprawdę wypocząć?

Kiedy jechać do Bułgarii, by rzeczywiście odpocząć? Wiele zależy od tego, co chcemy robić. Jeśli myślisz o majówce - to dobry wybór. Podobnie też latem: nie pożałujesz, jeśli wakacje spędzisz w Bułgarii.

Zobacz wideo Kalisz: Inflacja spada, ale w sposób automatyczny

Bułgaria temperatura - klimat

W większej części Bułgarii dominuje klimat umiarkowany ciepły suchy. Tylko na południu i wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Zimą na północy jest zdecydowanie chłodniej, niż na południu. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Lata w Bułgarii są ciepłe i suche, a zimy chłodne.

Bułgaria temperatura - średnia

Średnia roczna temperatura powietrza w Bułgarii to 12°C. Średnia roczna temperatura w styczniu na południu Bułgarii i nad Morzem Czarnym to ok. 2°C, na północy -3°C, a w górach -6°C. Średnia temperatura w lipcu to 23°C na północy Bułgarii i nad morzem, ok. 25°C w części środkowej i południowej kraju, a 18°C w górach.

Bułgaria temperatura - w sezonie

Na urlop w Bułgarii najlepiej jest się wybrać w sezonie wakacyjnym. Temperatura powietrze jest wtedy najwyższa. Najgorętszym miesiącem w Bułgarii jest lipiec. Wysoka temperatura jest tu jednak mało odczuwalna dzięki morskiej bryzie. Średnia odczuwalna temperatura powietrza na wybrzeżu wynosi w lipcu ok. 23°C. W stolicy kraju Sofii, średnia temperatura w okresie wakacyjnym wynosi ok. 21°C.

Czytaj także:

Bułgaria pogoda

Bułgaria temperatura - po sezonie

Nad Morzem Czarnym w Bułgarii panuje łagodna zima, a siarczyste mrozy należą do rzadkości. Najchłodniej w Bułgarii jest od grudnia do lutego, temperatura waha się wówczas od -8 do 1°C. Nad Morzem Czarnym wieją zimą silne wiatry. W marcu i kwietniu średnia dzienna temperatura w Bułgarii wynosi od 7 do 12°C. Jesień w Bułgarii jest długa i pogodna, temperatura sprzyja wtedy zwiedzaniu. Podobnie jest na wiosnę. Średnia temperatura w Bułgarii w maju, a także październiku to ok. 18°C.

Bułgaria temperatura - temperatura morza

Od grudnia do marca temperatura wody morskiej wynosi od 6°C do 3°C. W kwietniu i październiku wzrasta do 10°C. Już w maju można liczyć na wyższą temperaturę morza. Woda osiąga wówczas temperaturę od 16°C do 20°C. W czerwcu, lipcu i sierpniu słupek rtęci podnosi się do 23°C, a plaże zapełniają się najbardziej.

Bułgaria temperatura

Bułgaria temperatura - styczeń

Albena 5 °C, Słoneczny Brzeg 5°C, Sofia 3°C

Bułgaria temperatura - luty

Albena 6 °C, Słoneczny Brzeg 6°C, Sofia 3°C

Bułgaria temperatura - marzec

Albena 9 °C, Słoneczny Brzeg 9°C, Sofia 7°C

Bułgaria temperatura - kwiecień

Albena 14°C, Słoneczny Brzeg 14°C, Sofia 11°C

Bułgaria temperatura - maj

Albena 19 °C, Słoneczny Brzeg 19°C, Sofia 16°C

Bułgaria temperatura - czerwiec

Albena 24 °C, Słoneczny Brzeg 24°C, Sofia 21°C

Bułgaria temperatura - lipiec

Albena 27 °C, Słoneczny Brzeg 27°C, Sofia 25°C

Bułgaria temperatura - sierpień

Albena 27 °C, Słoneczny Brzeg 27°C, Sofia 27°C

Bułgaria temperatura - wrzesień

Albena 23 °C, Słoneczny Brzeg 23°C, Sofia 28°C

Bułgaria temperatura - październik

Albena 18°C, Słoneczny Brzeg 18°C, Sofia 23°C

Bułgaria temperatura - listopad

Albena 13 °C, Słoneczny Brzeg 13°C, Sofia 17°C

Bułgaria temperatura - grudzień

Albena 8 °C, Słoneczny Brzeg 8°C, Sofia 9°C

Sprawdź aktualną pogodę w Bułgarii

Więcej o: