Chorwacja chce przyciągnąć turystów. Kusi hasłem o "wyspach wolnych od COVID-19"

Chorwacja chce zachęcić turystów do przyjazdu na wakacje. Startuje więc z kampanią "Chorwackie wyspy - strefy wolne od COVID-19". Dzięki temu część ruchu turystycznego ma być przekierowana właśnie na wyspy, gdzie liczba zakażeń jest mniejsza niż na kontynencie.

Jak podaje serwis Croatia Week, chorwackie Ministerstwo Turystyki i Sportu chce zachęcić turystów do spędzania urlopu na wyspach, gdzie liczba zakażeń jest niższa w porównaniu z kontynentalną częścią kraju. Już niedługo turyści będą więc mieli dostęp do specjalnych, bieżących informacji na temat sytuacji epidemiologicznej, która panuje w danym miejscu. Dane będą mogli sprawdzić na stronie Safe Stay in Croatia.

Wyspy dla kraju są niezwykle ważną częścią turystyki. Do Chorwacji należy 78 wysp, 524 mniejsze wysepki i 642 wysepki skalne. Minister turystyki Nikolina Brnjac zauważa, że turyści na wyspach zostają średnio dwa dni dłużej niż na kontynencie. "Ponadto na wyspach skupia się aż 1/3 chorwackiej bazy noclegowej, dlatego tak ważne jest, abyśmy dysponowali aktualnymi informacjami epidemiologicznymi dotyczącymi tych obszarów, z których wiele jest zielonymi strefami" - podkreśla. Brnjac przekonuje, że w ten sposób uda się zapewnić turystom bezpieczny pobyt w Chorwacji.

Na stronie poświęconej chorwackiej turystyce podróżni będą mogli sprawdzić nie tylko bieżącą sytuację w poszczególnych regionach. Znajdą tam także lokalizacje wszystkich punktów, w których będzie można wykonać testy PCR i antygenowe na koronawirusa, a także informacje o połączeniach lotniczych, morskich i lądowych z wyspami.

Chorwacja bez kwarantanny i testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Kampania promująca wyspy i strona z aktualnymi informacjami to kolejne kroki w kierunku otwarcia sezonu turystycznego. Niedawno władze Chorwacji ogłosiły, jakie zasady wjazdu obowiązują osoby przyjeżdżające z Unii Europejskiej.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby, które:

  • okażą negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48h. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu w Chorwacji dłuższego niż 10 dni, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu

lub

  • zostały wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - należy posiadać potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy)

bądź

  • zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) - tutaj również wymagane jest potwierdzenie.
Zobacz wideo Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

Kwarantanna nie dotyczy też dzieci do siódmego roku życia, które podróżują z rodzicami lub opiekunami, którzy spełniają któreś z powyższych kryteriów. Władze zastrzegają jednak, że mogą zmienić zasady, jeśli będzie wymagała tego sytuacja epidemiologiczna.

W tym roku, podobnie jak w 2020, nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia. Do tej pory w Chorwacji odnotowano 313 423 potwierdzone przypadki zakażeń. Zmarły 6692 osoby.

Więcej o: