Wieczór Zbigniewa Herberta w londyńskim Southbank Centre

29 października

Seamus Heaney (laureat nagrody Nobla w 1995) - Herbert to poeta o sile Anteusza. Niesie na swoich plecach całe niebo, godność i odpowiedzialność ludzką .

Zbigniew Herbert (1924-1998) to jeden z najważniejszych poetów powojennej Europy. W Polsce wielce szanowany, w Wielkiej Brytanii jest wciąż stosunkowo mało znany. W 10 rocznicę jego śmierci festiwal Poetry International 2008 pragnie przybliżyć jego dzieło nowej publiczności i młodszym pokoleniom, organizując wieczór poświęcony dyskusji na temat jego życia i twórczości, czytaniu jego poezji, i prezentacji fragmentów filmów dokumentalnych poświęconych Poecie.

W trakcie wieczoru będzie można nabyć książkę pt. "Zbigniew Herbert. The Collected Poems: 1956-1998) w najnowszym tłumaczeniu Alissy Valles, opublikowaną przez wydawnictwo Atlantic Books (w księgarniach dostępna od początku listopada). Jest to jak dotąd największa kolekcja wierszy Poety dostępna w języku angielskim.

Wieczór Zbigniewa Herberta w Southbank Centre wchodzi w skład uroczystych obchodów Roku Zbigniewa Herberta 2008, ustanowionego przez Sejm RP.

Uczestnicy:

Al Alvarez (pełne imię Alfred, ur. 1929) - angielski poeta, pisarz i krytyk. W latach 50 i 60 współpracował z dziennikiem The Observer, na którego łamach pisał, zwykle jako jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii, o takich twórcach, jak Sylvia Plath, Miroslav Holub, czy właśnie Zbigniew Herbert. Alvarez jest autorem wielu prac z dziedziny literatury faktu. Jego najbardziej znana książka to poświęcona historii samobójstwa "The Savage God" (1972), ważna zwłaszcza w kontekście jego przyjaźni z Sylwią Plath. Pisał również o instytucji rozwodu ("Life After Marriage", 1982), o snach ("Night", 1995), pokerze ("The Biggest Game In Town", 1983; "Poker: Bets, Bluffs, and Bad Beats", 2001), czy wspinaczce wysokogórskiej ("Feeding the Rat", 1989). W roku 1999 opublikował swoją autobiografię pt. "Where Did It All Go Right?". W 2003 postać Alvareza, granego przez Jareda Harrisa, pojawiła się w filmie "Sylvia", poświęconemu związkowi Sylvii Plath i Teda Hughes'a. Jak twierdzą krytycy, jednym z największych atutów ostatniej książki Alvareza - opublikowanego w 2007 roku zbioru esejów pt. "Risky Business" - są fragmenty poświęcone twórczości Seamusa Heaneya oraz Zbigniewa Herberta.

Nicholas 'Nick' Laird (ur. 1975 w Irlandii Północnej) - powieściopisarz i poeta. Absolwent Cambridge University. Zanim zdecydował się zająć wyłącznie pisaniem, przez sześć lat pracował w międzynarodowej firmie prawniczej Allen & Overy w Londynie. Od 2004 roku jest mężem znanej pisarki Zadie Smith, którą poznał w trakcie studiów. W swojej twórczości zajmuje się wątkami relacji między kobietami a mężczyznami, podkreślając wpływ, jaki w tej kwestii wywarły na niego książki Iana McEwana i Nicka Hornby'ego. Inni ważni dla niego twórcy to poeci Seamus Heaney i Zbigniew Herbert. Jego najważniejsze książki to: "Utterly Monkey" (2005)- quasi-autobiograficzna opowieść o roli lojalności w życiu, której akcja toczy się na tle konfliktu politycznego w Irlandii Północnej; "To a Fault" (2005) - kolekcja wierszy na temat relacji międzyludzkich w kontekście zaangażowania politycznego; "On Purpose" (2007) - kolejny tom wierszy na podobny temat, luźno inspirowany traktatem "Sztuka wojny" Sun Tzu (nagrodzony w 2008 roku Nagrodą Somerseta Maughama).

Eva Hoffman (ur. 1945 w Krakowie) - pisarka i teoretyczka literatury. W 1959 roku razem z rodziną wyemigrowała do Kanady. Absolwentka Yale i Harvard University w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała doktorat honoris causa przyznany jej przez brytyjski Warwick University. Mieszka w Londynie. W swojej twórczości zajmuje się wątkami związanymi z literaturą regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Holokaustem, pisaniem pomiędzy kontekstami kulturowymi i narodowymi. Jej najważniejsze prace, to "Lost in Translation: Life in a New Language" (1989), "Exit into History: A Journey Through the New Eastern Europe" (1993), "Shtetl: The Life and Death of a Small Town and the World of Polish Jews" (1997), "After Such Knowledge: Memory, History and the Legacy of the Holocaust" (2004).

Agnieszka Wolny-Hamkalo (ur. 1979 we Wrocławiu) - polska poetka, krytyczka literacka i publicystka. Współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Przekrojem" i portalem Polskiego Radia. Żona polskiego poety i krytyka literackiego Marcina Hamkało. Współorganizatorka (m.in. razem z Olgą Tokarczuk) Międzynarodowego Festiwalu Opowadania Historii we Wrocławiu. Autorka pięciu tomów poetyckich: "Mocno poszukiwana" (1999), "Lonty" (2001), "Gospel" (2004), "Ani mi się śni" (2005), "Spamy miłosne (2007)"; bajki dla dzieci: "Nochal czarodziej" (2007); oraz (wraz z Marcinem Hamkalo) zbioru szkiców krytycznych szkiców o Teatrze Muzycznym: "Od Nietoperza do Scata" (2005). Regularnie pisze również poczytnego bloga: wolnyhamkalo.blog.polityka.pl .

Moderatorka:

Fiona Sampson (ur. 1963 w Walii) - wielkokrotnie nagradzana brytyjska poetka. Absolwentka Oxfordu i Nijmegen. Autorka kilkunastu książek - tomów poezji, zbiorów esejów poświęconych filozofii języka oraz procesowi pisania. Założycielka i współredaktorka "Orient Express" - magazynu poświęconego współczesnej literaturze krajów Nowej Europy. Współpracuje m.in. z "The Guardian" oraz "The Irish Times". Redaktorka naczelna "Poetry Review" - najstarszego i najbardziej prestiżowego magazynu poświęconemu poezji w Wielkiej Brytanii. Dyrektor artystyczna festiwalu Poetryfest, czyli the Aberystwyth International Poetry Festival. Jej najnowsze książki to: zbiór wierszy "Common Prayer" (2007), "Writing: Self and Reflexivity" (2005), oraz eseje "On listening" (2007).

ZBIGNIEW HERBERT: POMIĘDZY DWOMA ŚWIATAMI

Środa, 29 października, 2008 - godz. 19:45

Southbank Centre, Purcell Room w Queen Elizabeth Hall

Belvedere Road

Londyn SE1 8XX

Uczestnicy: Al Alvarez, Agnieszka Wolny-Hamkało, Eva Hoffman, Nick Laird

Moderatorka: Fiona Sampson

Kontakt:

Magda Pustoła

Head of Literature

Polish Cultural Institute, London

magdapustola@polishculture.org.uk, 0207 440 0246