Aras an Uachtarain, czyli na prezydenckich pokojach

Ulubiony park wszystkich dublińczyków, to nie tylko siedziba zoo, targu organicznej żywności, dziesiątek boisk sportowych i placów piknikowych. To właśnie tutaj mieści się oficjalna rezydencja Pani Prezydent Irlandii.

Budynek zwyczajowo nazywa się Aras an Uachtarain, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ... Rezydencję Prezydenta właśnie.

Trochę historii

Rezydencja została zbudowana w 1751 r. przez Nathaniela Clementa, zarządcę parku, jako jego prywatne domostwo. W 1782 r. ziemia ta wraz z rezydencją została sprzedana państwu i od tego momentu pełni funkcje publiczną - najpierw oficjalnie rezydencja została uznana za siedzibę Wicekróla, a następnie Gubernatora Irlandii. W XIX w. została znacznie przebudowana i rozbudowana. Wprowadzonych zostało wiele elementów neoklasycystycznych m.in. charakterystyczne wejście z kolumnami. Jest to dzieło Francisa Johnsona. Otaczający rezydencję park jest znakomitym terenem do rekreacji, do budynku przylegają ogrody w stylu francuskim.

Lampa wskaże drogę

Po uzyskaniu niepodległości przez Irlandię najpierw rezydował tutaj Generalny Gubernator Wolnego Państwa, a od 1938 r., kiedy to wybrano pierwszego prezydenta Irlandii, Douglas Hyde. Od tej chwili każdy prezydent ma tutaj swój dom. Rezydencja jest w zasadzie niedostępna dla zwiedzających z wyjątkiem sobót, kiedy to organizowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Natomiast główna część rezydencji jest widoczna z głównej alejki w Phoenix Park, gdzie znajduje się specjalnie wycięta przerwa w roślinności otaczającej rezydencję. Każdy przechodzień może zobaczyć główną część rezydencji i zauważyć w lewym górnym oknie świecącą się przez całą dobę lampę. Zwyczaj ten wprowadziła Prezydent Mary Robinson, a palące się światło ma wskazywać wszystkim Irlandczykom drogę do domu, do Irlandii. W ten sposób Prezydent Irlandii symbolicznie ukazuje swoją troskę o rodaków. Dlatego, będąc na spacerze w Phoenix Park, warto zwrócić uwagę na ten piękny budynek i - trochę nieelegancko - zajrzeć prezydent Mary McAlesse do domu.

Wirtualną wycieczkę po rezydencji można odbyć poprzez stronę Pani Prezydent www.president.ie, nie zapomniano także o dzieciach, które mają specjalną stronę www.araskids.ie gdzie nawet można uzyskać specjalny certyfikat z podpisem Pani Prezydent.

Zwiedzanie Aras an Uachtarain

soboty godz. 10.15 - 16.30

Punkt zbiórki: Phoenix Park Visitor Centre, Phoenix Park, Dublin 8 Tel +353 1 6770095 Wstęp wolny

Tekst z serwisu: Polski Express