Gorące lato nad wodą

Irlandzka Agencja Ochrony Środowiska opublikowała raport, z którego wynika, że aż 97% kąpielisk nadaje się do pływania.

Słoneczny początek maja wakacyjnie nastroił mieszkańców Irlandii. Z szaf powyciągali przewiewne koszulki, sukienki, spódnice, okulary przeciwsłoneczne, sandały. Kapryśna pogoda na wyspie sprawia, że Irlandczycy nauczeni są korzystać z każdego ciepłego dnia. Czy ten gorący okres to początek, czy koniec cudownej pogody?

Ma być ciepło

Długoterminowe prognozy pogody wskazują na to, że tegoroczne lato na wyspach będzie raczej mokre i ciepłe, czyli typowo irlandzkie. Temperatury mają być wyższe niż średnio notowane. Próbkę takiej aury mieliśmy ostatnio - temperatury sięgały nawet 23 stopni.

Gerry Murphy, meteorolog Met Eireann, ostudził jednak tych, którzy nastawili się na lato w maju.

- Jak na razie to tylko kilka dni dobrej pogody. Może to być początek czegoś wspaniałego, albo koniec. Nie możemy teraz tego stwierdzić" - powiedział.

Jeśli aura na to pozwoli, mieszkańcy wyspy w pełni będą mogli cieszyć się morzem. Okazuje się, że jakość wód wokół wyspy jest dobra. Agencja Ochrony Środowiska opublikowała w ubiegłym tygodniu raport za 2007 rok, z którego wynika, że 97% kąpielisk spełnia minimalne standardy unijne - tyle samo, co w roku 2006. Jednocześnie o 13 zmniejszyła się liczba miejsc do pływania spełniająca restrykcyjne zasady Europejskich Wytycznych (EU Guide).

Do pływania nie dopuszczono czterech kąpielisk, w których wykryto bakterie coli typu kałowego. W Clifden miejsce do kąpania nie spełniało norm przez trzy z ostatnich pięciu lat, a w Balbriggan - cztery z pięciu.

Dr Michéal Lehane, kierownik programowy agencji, powiedział: "O ile ogólnie jakość wód jest dobra, to martwiący jest fakt, że pewna liczba kąpielisk konsekwentnie nie spełnia minimalnych standardów."

Kąpieliska na poziomie

W ubiegłym roku monitorowanych było 131 kąpielisk. Wyniki zostały sprawdzone pod kątem zgodności z dwoma rodzajami standardów europejskich: minimalnymi (EU Mandatory Values) i bardziej surowymi (EU Guide values). Pierwsze normy spełnia 127 miejsc do pływania (97%), a drugie 105 (80%).

W pełni spełniły najbardziej restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej wszystkie kąpieliska w następujących obszarach administracyjnych: Donegal County Council, Dun Laoghaire/Rathdown County Council, Galway City Council, Kerry County Council, Mayo County Council oraz Westmeath County Council.

Błękitna jakość

Minister środowiska, John Gormley, wyraził przekonanie, że dzięki planowanemu wprowadzeniu w przyszłym roku kilkunastu programów oczyszczania ścieków jakość wody w niedopuszczonych kąpieliskach się poprawi.

"Nowe standardy dotyczące poziomu bakterii w wodach są bardzo restrykcyjne. Norma klasyfikacji "doskonała" jest prawie dwa razy wyższa od tej, która obecnie jest wymagana do uzyskania statusu Błękitnej Flagi"

- powiedział.

Ciekawostki pogodowe

Położenie Irlandii nad wschodnim brzegiem Oceanu Atlantyckiego powoduje, że państwo to jest pod silnym wpływem zachodnich wiatrów ze środkowych szerokości geograficznych. To wiatr od Atlantyku sprawia, że kraj unika ekstremalnych temperatur. On jest też przyczyną zmiennego charakteru pogody. Niskie temperatury w zimie i ciepło latem to zasługa wiatrów od Europy.

Obecnie trwa bardziej sucha połowa roku. Na okres od sierpnia do stycznia przypada około sześćdziesiąt procent opadów w roku. Najbardziej deszczowymi miastami są Kerry, Donegal, Wicklow. Dublin natomiast ma ich najmniej. Najbardziej mokrym miesiącem jest grudzień. Na szczęście opady są niezbyt intensywne, zanim wyjmie się parasol, trzeba go już chować.

Irlandia określana jest mianem kraju bez śniegu. Rzeczywiście opady białego puchu są dość rzadkie. Rekordowo niską temperaturą w ciągu stu lat było... -19,4 stopni Celsjusza. Od października do maja dzienne minimalne temperatury wynoszą do -5 stopni, do -10 mogą spaść w okresie od listopada do marca.

Maksymalną temperaturą, jaką odnotowano na Zielonej Wyspie w ciągu stu lat było 33,4 stopni. W lipcu i sierpniu średnie temperatury wynoszą od 14 do 16 stopni.

Czekając na rekiny

Irlandczycy wierzą, iż ciepłe lato zwiastuje przypłynięcie rekinów. Mają tu rację, ponieważ olbrzymy odżywiają się planktonem, który bujniej się rozwija, gdy wody są cieplejsze. W ubiegłym roku pogoda była tak ładna, że rekiny przypłynęły do wybrzeży Irlandii już w kwietniu - dwa miesiące wcześniej, zwykle. Najwięcej można ich spotkać w lipcu i sierpniu. Globalne ocieplenie sprawia, że zwierzęta te chętniej żerują w wodach wokół Wysp Brytyjskich.

Nie pozostaje nam nic innego, jak wypatrywać rekinów, które zwiastują pogodne lato.

Tekst z serwisu: Kurier Polski