Z jednej strony turystom lubującym się w zwiedzaniu Bazylea oferuje zdobycze nowoczesnej architektury skontrastowane są ze świetnie zachowanym budownictwem Starówki. W niemal 40 muzeach można odnaleźć wiele niezapomnianych wspomnień zarówno dla fanów sztuki klasycznej, jak i współczesnej. Dla tych z Was, którzy potrzebują chwili wytchnienia i czasu, aby po prostu móc cieszyć się życiem - oazę spokoju znajdziecie nad brzegiem Renu, w licznych malowniczych kawiarenkach i na zielonych bulwarach. W Bazylei nigdy nie braknie różnego rodzaju gwarnych targów, wystaw, pokazów, czy wydarzeń sportowych. Leżące na styku kulturalnym Szwajcarii, Francji i Niemiec miasto, zdaje się nigdy nie nudzić.
Wizyta w Bazylei jest kulturalną misją w czasie. Architektoniczne skarby XV wieku przeplatają się z dziełami najbardziej renomowanych współczesnych architektów. Jednak krajobraz miejski Bazylei harmonizuje ze sobą w niepowtarzalny sposób. Wąskie uliczki, ukryte placyki, wśród których znajdziemy ponad 200 fontann, czy liczne zabytki tworzą urokliwy klimat miasta. Nie zapominajmy także o Ratuszu i Katedrze na Starym Mieście, które zalicza się do nielicznych nietkniętych, a tym samym najpiękniejszych w Europie. Z drugiej strony Bazylea nie mówi "nie" współczesnym architektom, którzy szczególnie pokochali to miasto wzbogacając je o swoje dzieła i tym samym nadając miastu reputację centrum współczesnej architektury.
Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER
Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER
Bazylea jest miastem wyjątkowym również pod względem ilości i różnorodności muzeów. Bowiem znajduje się ich w mieście niemal 40, co czyni je unikatowym w skali Szwajcarii. Każdy znajdzie tu coś na swój gust, a niektóre z muzeów zapisały się na kartach historii jako pionierskie. Na przykład Kunstmuseum Basel, będące muzeum sztuki współczesnej było pierwszym w swoim rodzaju. Tym samym czyni je najstarszym publicznym muzeum sztuki na świecie. Wkwietniu tego roku zostało ponownie otwarte z powiększoną częścią zaprojektowaną przez Christa i Gantenbeina.
Rzeka dzieli Bazyleę na dwie częśći, albo jak kto woli - łączy jej dwie połówki. Jako najczęściej odwiedzane okolice rekreacyjne - ma dla mieszkańców Bazylei znaczenie szczególne. Niezależnie od tego, czy wolisz spędzać czas aktywnie, czy na błogim relaksie w jednej z kawiarenek nad brzegiem Renu - jest on niejako centrum spotkań mieszkańców oraz przyjezdnych .
Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER
Bazylea/ fot. NICOLAS GLAUSER
Jak na kosmopolityczne miasto przystało - w Bazylei można doświadczyć najróżniejszych smaków świata. Sprzyja temu również bliskie sąsiedztwo z francuską Alzacją oraz niemieckim Baden, co w dużej mierze przyczyniło się do tego, że Bazyleia potrafi zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Dodatkowo w odległości 30 minut drogi od miasta znajduje się kilkanaście restauracji z gwiazdkami Michelin.
Z kolei nocne marki również nie powinny nudzić się w Bazylei. Bowiem miasto tętni życiem również nocą. Świadczą o tym liczne kluby, wyrafinowane bary i puby. Warto zahaczyć o Bar Rouge, gdzie można napić się drinka 105 metrów nad ziemią.
Bazylea nocą Bazylea nocą
Bazylea nocą
Jeśli chcesz zrobić zakupy w Bazylei - wystarczy udać się na Stare Miasto. Tam od zgiełku Freie Strasse do Marktplatz, przez Spalenberg słynącego z jego małych butików i znakomitych sklepów, jak np. owiana światową sławą wystawa z zodobami choinkowymi sklepu Johanna Wannera, aż do Manor - najstarszego domu towarowego w Bazylei - wszystko znajdziesz pod ręką. Poza centrum, ciekawymi miejscami, gdzie warto wybrać się na zakupy są ulice St. Johann oraz Feldbergstrasse.
Lokalizacja miasta w bliskiej odległości do trzech krajów sprawia, że jest ono nie tylko niezwykle przyjazne i otwarte na odwiedzających, ale również pozostawia szerokie pole i możliwości na zaplanowanie wycieczek. w bardzo krótkim czasie można wybrać się na wyprawę do niemieckiego Schwarzwaldu, parku rozrywki Europa Park lub alzackich Wogezów. Widoki na pewno będą niezapomniane.
Bazylea/ fot. Andy Mettler Bazylea/ fot. Andy Mettler
Bazylea/ fot. Andy Mettler
Zanim wybierzecie się do Bazylei, warto wyrobić sobie tzw. BaselCard, która zapewnia wiele zniżek i darmowych wstępów do licznych obiektów, np. do zoo cz wybranych muzeów. Można ją wyrobić w biurach informacji turystycznej lub przez internet.
Ponadto goście zatrzymujący się w hotelach B&B czy w miejskich pensjonatach otrzymują po zameldowaniu bilety na swobodne korzystanie z komunikacji miejskiej na czas ich pobytu.