Czarna Bia這stocka. Parafia 安. Rodziny

Parafia 安i皻ej Rodziny w Czarnej Bia這stockiej erygowana zosta豉 4 marca 1974 roku dekretem biskupa Henryka Gulbinowicza.

Dotychczasowa kaplica utworzona w 1946 roku została w 1960 roku spalona. Przez 16 lat miejscowa ludność modliła się w prowizorycznej kaplicy (bez fundamentów), zbudowanej z niedopalonych bierwion. Nieustępliwość w staraniach ludzi i władz kościelnych wymogła na ówczesnych komunistycznych władzach administracyjnych pozwolenie na powołanie samodzielnej parafii i budowę kościoła. Zamiar komunistów, aby stworzyć na Białostocczyźnie "miasto bez Boga" legł w gruzach.

Nowo powstałą parafię pod wezwaniem Świętej Rodziny objął 10 listopada 1974 roku pierwszy jej proboszcz ks. Henryk Glinko. W końcu listopada 1975 roku zatwierdzono nowy projekt kościoła. Budowę rozpoczęto 5 kwietnia 1976 roku i 3 grudnia tegoż roku nowo wybudowany kościół oddano do użytku. Prace trwały przez następne lata.

Wybudowanie kościoła w ciągu ośmiu miesięcy jest fenomenem. Zawdzięczać to trzeba wielkiemu poświęceniu parafian. Komuniści, przez 16 lat nie dając pozwolenia na budowę, spowodowali "głód" kościoła. Np. wykopy pod kościół, a ma on wymiary 40 x 26 m, trwały tylko sześć godzin. Pracowało przy nich około 600 osób. Wszystkie prace, w tym najbardziej specjalistyczne i artystyczne, wykonali samodzielnie. Wielki wkład ma w tym też proboszcz, który na czas dostarczał materiały, prowadził budowę i projektował każdy szczegół. Prace ułatwiła prosta architektura: kwadrat i prostokąt. Do wyposażenia i udekorowania wnętrza zużyto aż 700 poroży.

Wi璚ej o: