Puszczę Błudowską najprawdopodobniej stanowiła w części Puszcza Knyszyńska i Białowieska. Być może od niej nazywa się Zabłudów, może też puszcza nazywała się od niego, gdy zwał się Błudowem. Jedno jest pewne: miasto teraz drzemie, śniąc o bogatych magnatach i rozłamach religijnych, nie niepokojone nawet najazdami turystów. Niewiele bowiem z zachowanych zabytków zdradza dzieje miasta.
Pierwsze wzmianki o Zabłudowie pochodzą już z XIII wieku. W 1525 roku Zygmunt I Stary nadał osadę wraz z okolicznymi wsiami wojewodzie nowogrodzkiemu Aleksandrowi Chodkiewiczowi. Prawa miejskie Zabłudów otrzymał osiem lat później. Grzegorz Chodkiewicz, syn Aleksandra, ufundował miastu cerkiew prawosławną i szkołę ludową, a w 1567 roku założył drukarnię kierowaną przez Iwana Fiodorowa, żeglarza i odkrywcę, przypuszczalnie pierwszego drukarza w Rosji. Drogą dziedziczenia miasto przeszło przez ręce Paców, później Sapiehów, Leszczyńskich, Sanguszków i Radziwiłłów. Od XVI wieku Zabłudów stał się ośrodkiem kalwinizmu, kiedy to Krzysztof Radziwiłł w 1608 roku wybudował zbór ewangelicki oraz szkołę. Zabłudów stał się wielokrotnym miejscem synodów kalwinów litewskich. Miasto było też jednym z poważniejszych ośrodków arianizmu w Polsce, gdyż tutaj w dobrach radziwiłłowskich ukrywali się przed wysiedleniem z Polski poeta Zbigniew Morsztyn czy poeta i pisarz polityczny Samuel Przypkowski. Od 1795 Zabłudów znalazł się w zaborze pruskim, w 1807 został włączony do Rosji. Pod koniec XIX w. w Zabłudowie powstały warsztaty tkackie, zakłady produkujące sukno, garbarnie. W 1939 r. prawie 70 procent mieszkańców stanowili Żydzi. Podczas II wojny światowej istniało w Zabłudowie getto. Z niego ok. półtora tysiąca osób zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince.
n Kościół św. Piotra i Pawła (1840) zbudowany na wzór katedry wileńskiej;
n klasycystyczną cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej (1854);
n rynek i prostokątną sieć ulic wyznaczoną w XVI w.;
n cmentarną kaplicę katolicką z 1857 r.;
n w Krasnem (5 km na północny wschód od miasta) dworek z lat 1935-37 pułkownika Tadeusza Manteuffla-Szoege, znanego historyka-mediewisty, obecnie państwowy dom dziecka.
Dojazd: z dworca PKS w Białymstoku, praktycznie co godzinę odjeżdża autobus do Zabłudowa (przez Rafałówkę, Rzepniki Wieś, Zajezierce czy Zwierki).
Wyżywienie: jest pięć minibarów z fast-foodami (np. między cerkwią i kościołem - Kubuś Puchatek), sklepy spożywcze.
Nocleg: cztery pokoje wynajmuje przy ul. Bielskiej 20 pani Dakowicz (tel. 085 718 85 36).
Barbara Kulikowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zabłudowie
Dzięki znakomitym rodom magnackim i szlacheckim Zabłudów mógł się poszczycić cennymi zabytkami architektonicznymi. Mógł, bo po wojnie zostało niewiele. Można jednak i dziś zobaczyć dwie świątynie: klasycystyczny kościół i klasycystyczną cerkiew. Blisko Zabłudowa, w Ciełuszkach czy Kaniukach, które leżą nad Narwią, można natomiast znaleźć spokój i urokliwe zakątki.