Czy to możliwe? Tak. Otóż początków Łomży należy szukać w odległości 5 km od obecnej Łomży, w pobliżu wsi Stara Łomża i przysiółka Szur. Tam właśnie został wzniesiony jeden z najbardziej wysuniętych na północny wschód grodów obronnych Mazowsza. Pozostałością po nim jest dziś olbrzymie grodzisko zwane Góra Królowej Bony oraz Wzgórze św. Wawrzyńca.
Łomża powstała na dawnych, kresowych ziemiach północno-wschodniego Mazowsza, które za pierwszych Piastów były najbardziej narażone na najazdy Jaćwingów, Prusów i Litwinów. Pierwotny gród powstał nad załomem rzeki Narwi, w miejscu trudno dostępnym, na wschód od dzisiejszej wsi Stara Łomża. Założenie grodu archeologowie datują na wiek X-XII. Miał on za zadanie strzec przeprawy przez rzekę. Znajdował się na linii obronnej wschodniej granicy, której broniły inne osady o charakterze obronnym (Wizna, Nowy Gród, Mały Płock). Jego ludność wykończona napadami Litwinów i Jaćwingów przeniosła się kilka kilometrów w dół Narwi.
Pod koniec IX wieku na cyplu wysoczyzny, podmywanej od wschodu nurtem Narwi, powstała niewielka osada. W ciągu X wieku przekształciła się w ludną i bogatą miejscowość targową. Wiek później został zbudowany gród. Długo nie postał: spalili go w końcu tego lub na początku następnego stulecia Jaćwingowie na spółkę z Litwinami.
Ale łomżanie byli uparci. Około połowy XII wieku ponownie przystąpili do fortyfikowania terenu, wznosząc gród właściwy i dwa podgrodzia otoczone własnymi wałami. Znowu gród zaczął pełnić rolę strategiczną i handlową. Był ośrodkiem życia administracyjnego oraz wojskowego, a osada rozłożona wokół niego spełniała funkcje gospodarcze, religijne i dała początek miastu.
W XIII wieku znów go zdobyli i spalili Litwini. Centrum życia gospodarczego i wojskowego, jakim był, przestało istnieć. Za półtora wieku to centrum odżyło kilka kilometrów w dole rzeki i nowe miasto - Łomża - rozkwitło życiem.
Włodzimierz Rakowski z Urzędu Gminy: - Największą atrakcją gminy łomżyńskiej jest potężne grodzisko z około X wieku znajdujące się w okolicach Starej Łomży. Warto tam pojechać choćby dlatego, by wspiąć się na Górę Królowej Bony, skąd rozciąga się przepiękny widok na starorzecze Narwi.
Wzgórze św. Wawrzyńca
Z tym miejscem tradycja wiąże postać św. Brunona z Kwerfurtu (zmarłego w 1009 r.). W podróży misyjnej miał zatrzymać się w grodzie i założyć kościół św. Wawrzyńca. Świątynia ta lub kolejna służyła mieszkańcom grodu i podgrodzia.
Grodzisko z X-XII wieku
Info turystyczne:
Stara Łomża jest oddalona o 71 km od Białegostoku, 5 km od Łomży.
Dojazd: najpierw autobusem do Łomży (7, 8, 11.30, 13.20, 14), a stamtąd do Pniewa przez Siemień (8.15, 12.15, 14.00, 15.35).
Nocleg: najlepiej pod namiotem w miejscu wiekowego grodziska lub w Łomży.
Wyżywienie: w Starej Łomży jest bar Krzyś, sklep spożywczy.
Swoją nazwę Łomża zawdzięcza najprawdopodobniej załomom silnie meandrującej w pobliżu Starej Łomży Narwi.