Suchowola. Środek Europy

Jeśli chcesz znaleźć się w samym środku Starego Kontynentu, powinieneś jechać prosto do Suchowoli. Że stanowi geometryczne centrum Europy, wiadomo już od prawie dwóch i pół wieku. Kto jednak o tym pamięta?

Suchowola - środek Europy

Jeśli chcesz znaleźć się w samym środku Starego Kontynentu, powinieneś jechać prosto do Suchowoli. Że stanowi geometryczne centrum Europy, wiadomo już od prawie dwóch i pół wieku. Kto jednak o tym pamięta?

Miejscowość znajduje się na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego nad rzeką Olszanką. Jej niepowszednia uroda, której dużo przydaje bogactwo fauny i flory, została dostrzeżona w ogólnopolskim konkursie "Piękna wieś" (drugie miejsce w 1993 roku).

Troszkę historii

Suchowola istnieje co najmniej od końca XVI wieku. Jej nazwa związana jest z powstaniem na "suchym korzeniu", czyli na zrębie. Drugi człon (wola) pochodzi od dania wolnego czasu na spłacenie czynszu i innych należności. Powstała w XVI w. w czasie zasiedlania królewskiej Puszczy Nowodworskiej (podawany jest rok 1596). Była to wówczas osada przy szlaku handlowym prowadzącym z Goniądza do Grodna. Już w 1698 r. król August II zezwolił na organizowanie tu sześciu jarmarków w ciągu roku (przywilej ów przetrwał do obecnych czasów) oraz wydał przywilej osiedlania się Żydom. Zamieszkaną przez nich część osady zwano Paryżem. Prawa miejskie otrzymała Suchowola w roku 1777 z rąk króla Stanisława Augusta. Szczerze zabiegał o to Antoni Tyzenhauz, podskarbi litewski. Suchowola w wiekach XVII i XVIII słynęła z handlu zbożem i bydłem, szczególnie zaś końmi. Pracowały tu liczne młyny i browary, zaś w okresie międzywojennym wyparły je garbarnie i cementownia. W 1939 roku liczba mieszkańców oscylowała wokół 3000, by w okresie okupacji drastycznie zmaleć: część mieszkańców zginęła, a cała ludność żydowska została wymordowana. Zniszczona i wyludniona w czasie II wojny światowej Suchowola została pozbawiona praw miejskich w 1950 roku, by odzyskać je ponownie pięć lat temu. Teraz liczy 2500 mieszkańców i słynie jako ośrodek ludowego tkactwa.

Co warto zobaczyć?

klasycystyczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła z 1885 roku

wiatrak holenderski zbudowany ok. 1900 roku

szereg budynków z przełomu XIX/XX w.

głaz i tablica informująca o środku Europy

łuk stalowy o ażurowej konstrukcji - element ołtarza polowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku w czasie wizyty Papieża Jana Pawła II w 1991 roku

Korzystałam z vademecum turystycznego "Województwo białostockie" autorstwa Waldemara Monkiewicza, Zbigniewa Troczewskiego i Stanisława Kakareko oraz strony internetowej gminy Suchowola

Geometryczne centrum Europy

W 1775 roku kartograf i astrolog królewski Szymon Antoni Sobiekrajski wyznaczył miejsce, gdzie w linii prostej krzyżowały się linie przecinające wzdłuż i wszerz kontynent europejski. Punktem stycznym okazał się obszerny rynek w Suchowoli. Dziś w tym miejscu znajduje się obelisk ze stosowną informacją.

Info turystyczne

Suchowola leży 58 kilometrów na północ od Białegostoku.

Dojazd: z dworca PKS ze stanowiska nr 23 (przez Korycin): 9.50, 11.30, 15.50, 18.50; powrót 7.00, 14.35, 17.15.

Nocleg: np. w oddalonej o kilka kilometrów od Suchowoli miejscowości Okopy (gdzie urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko) w gospodarstwie u państwa Grabowskich (0 602 721 353, 0 85 712 48 51).

Wyżywienie: liczne bary, np. Hebron w centrum, sklepy spożywcze.

Poczta, bank z bankomatem w centrum miasta.

Więcej o: