Bled w Alpach Julijskich

Położony nad szmaragdowym jeziorem, otoczony Alpami Julijskimi Bled jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk Słowenii

Bled w Alpach Julijskich

Położony nad szmaragdowym jeziorem, otoczony Alpami Julijskimi Bled jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk Słowenii

Walory Bledu jako uzdrowiska dostrzeżone zostały już w 1855 r. przez szwajcarskiego lekarza Arnolda Rikliego, który nad brzegiem jeziora wybudował łaźnie zdrojowe. Z dobrodziejstw wód i klimatu korzystali wówczas bogaci Europejczycy. I dzisiaj Bled uznawany jest za najbardziej ekskluzywną miejscowość wypoczynkową w słoweńskich Alpach. Swego czasu był nawet letnią rezydencją jugosłowiańskiej rodziny królewskiej Karadziordziewiciów, a po II wojnie światowej marszałka Tito, który przyjeżdżał tutaj z zagranicznymi gośćmi. W jego rezydencji mieści się dzisiaj pięciogwiazdkowy hotel Villa Bled.

Kryte baseny z wodami termalnymi o temperaturze ok. 30 st. C znajdują się w trzech hotelach: Grand Toplice, Park i Gold. Można tutaj też skorzystać z masaży wszelkiego typu łaźni tureckich.

Jezioro Bled ze swoimi ciepłymi wodami (23 st. C) stwarza idealne możliwości aktywnego i zdrowego wypoczynku. Liczne plaże wokół jeziora dysponują wypożyczalniami łódek, kajaków. Zwolennicy zbliżenia z naturą w wydzielonej części jeziora mogą popływać wśród lilii wodnych. Oprócz sportów wodnych Bled oferuje wczasowiczom cztery korty tenisowe oraz pole golfowe czynne od kwietnia do października. Mniej aktywni mogą spacerować wokół jeziora. Pokonanie trasy długości 6 km zajmuje około dwóch godzin. Po drodze można podziwiać leżącą mniej więcej pośrodku jeziora wyspę Blejski Otok z kościółkiem z IX w. i XVI-wieczną dzwonnicą z dzwonem, który, jak głosi legenda, spełnia pragnienia i życzenia. Wystarczy jedynie pomyśleć i pociągnąć za sznur. Na wyspę można popłynąć wpław, skorzystać z gondoli cumujących przy brzegu lub wynająć łódkę. Co chwila ponad taflą jeziora niesie się dźwięk dzwonu, gdyż chętnych do spełniania marzeń nie brakuje.

Ponad 100 metrów nad taflą jeziora, na urwistej skale, znajduje się średniowieczny zamek Blejski Grad z wałami obronnymi, fosami, tarasami widokowymi. W jego barokowym południowym skrzydle znajduje się ekspozycja muzealna ukazująca historię jeziora i jego okolic. Jest tu też kolekcja zbroi i dawnego oręża oraz zbiór starosłowiańskiej biżuterii. Położenie Bledu wśród gór stwarza również idealne warunki do organizowania wycieczek górskich. Stąd biegnie najkrótszy, ale niestety jeden z trudniejszych szlaków na najwyższy szczyt Słowenii - Triglav (2864 m n.p.m.). Wycieczka wraz z noclegiem w którymś ze schronisk zajmuje dwa dni. Łatwiejsza i krótsza, jednodniowa, jest wycieczka do oddalonego 4,5 km od Bledu wąwozu Vintgar, poprzecinanego licznymi wodospadami i potokami.

Zmotoryzowani turyści powinni wybrać się także nad jezioro Bohinj, leżące 30 km od Bledu. Jest to miejsce pozbawione znamion kurortu, bliższe naturze.

DARIUSZ JĘDRZEJEWSKI