Rimavska Sobota

Pierwsze wzmianki o Rimavskiej Sobocie pochodzą z 1227 r. 5 maja 1335 nadano jej kartę praw miejskich wolnego królewskiego miasta Budina.

Jest położona na terenie regionu Slovenskie rudohorie, w pięknej dolinie rzece Rimavy. Jest gospodarczym ośrodkiem pogranicza słowacko-węgierskiego.

Kultura

O tradycji i kulturze miasta opowiada Muzeum Gemersko-Malohontskie. W historycznym budynku Gremia ma siedzibę biblioteka Mateja Hrebendy, a miłośnicy astronomii mogą odwiedzić obserwatorium. Miasto w lecie gości ludzi teatru. Wtedy odbywa się tu ogólnokrajowy przegląd teatrów dla dzieci - Teatr i Dzieci. Do innych tradycyjnie organizowanych cyklicznych zajęć na letnią nudę należą: Kulturalne Lato, Festiwal Teatru i Muzyki Atrium Art, letni obóz sztuki, literatury, fotografii i teatru - Letavy. Tu odbywają się także imprezy kulturalne: Dni Mihálya Tompy i Dobšinskeho rozprávkový Gemer. W mieście działa chór kobiecy, kwartet wokalny, orkiestra dęta Sobotienka, zespoły folklorystyczne Rimavan, Háj, Uj Gömör, dziecięce zespoły folklorystyczne Lieskoveek i Oriašok, zespoły teatralne Divosud, Badido, Pictus i DDS Buratinko.

Znane osoby

Urodzili się tu Mihály Tompa (poeta), Štefan Ferenczy (znany węgierski rzeźbiarz), Aladár Richter (botanik), Lujza Blahová (piosenkarka i aktorka), Libuša Mináeová (dziennikarka). Działali tu Janko Jesenský (adminstrator i pisarz), Ján Fábry (botanik), Jozef Škultety (pisarz), Karol Tibely (malarz), Samo Vozár (poeta). Studiowali tu Ivan Krasko (poeta), Kálmán Mikszáth (węgierski pisarz), Terezia Vansová (pisarka).

Sport

Co roku odbywają się tu m.in. mistrzostwa Słowacji w wieloboju uniwersalnym, mistrzostwa Słowacji juniorów w zapasach w stylu grecko-rzymskim. Słowacki Klub Turystyczny już od kilku lat organizuje Zimowe Przejście Szlakiem Marii Szechy.

Atrakcje

Przyroda

Miasto oferuje odpoczynek w miejskim ogrodzie, miejskiej pływalni, a do ulubionych miejsc miejskiej rekreacji należy Sportowo-Rekreacyjna Strefa Zelená Voda Kurinec. Przez Rimawską Sobotę przechodzi południowa odnoga Trasa Szlaku Gotyckiego, do której należy zbiór domów mieszczańskich z XVIII w. Blisko miasta rozciąga się Kurinecká dubina (dębina).

Niekonwencjonalnie

Po bitwie w Lueencu Ján Huoady i Ján Jiskra podpisali tu pokój w 1451 r.

W 1805 wracając z bitwy pod Austerlitz nocował w Rimawskiej Sobocie ze swoimi wojskami rosyjski generał M. Kutuzov. W Muzeum Gemersko-Malohontskim znajduje się prawdziwy unikat - mumia kobiety nazwanej Tasheritnetiak z Abusir el-Meleku w Egipcie, która pochodzi z 21-25 dynastii królewskiej panującej pomiędzy 1087-664 p.n.e.

W Obserwatorium Astronomicznym znajduje się model planety 20495 nazwanej Rimavskasobota.

Zakwaterowanie

Oprócz standardowo wyposażonych hoteli można nocować także w kwaterach turystycznych.

Instytucje kulturalne

* Gemersko Malohontski ośrodek oświatowy, tel.: +421 475631095

* Obserwatorium astronomiczne w Rimavskej Sobocie (Hvezdáreo), tel.: +421 475624709, otwarte: pon. 8.00 - 22.00 wt. - piąt. 8.00 -16.00

* Biblioteka Mateja Hrebendy, tel.: +421 475631049

* Miejska Galeria, tel.: +421 475624351, otwarta: pon. - piąt . 9.00 - 17.00 sob. 9.00 - 12.00

* Kino ORBIS, tel.: +421 475622664

Obiekty sportowe

* Kryty basen, tel.: +421 4756 22972

* Hala sportowa, tel.: +421 908 147531

Niegdysiejszy Plac Elżbiety wybudowany w 1909 r. tworzy dziś historyczne centrum miasta i budowle, które tam się znajdują tworzą miejską strefę zabytkową.

Najważniejsze zabytki architektoniczne miasta

* Rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela. Wybudowany na fundamentach pierwotnej gotyckiej bazyliki z XI w. Znajduje się w nim znany obraz przedstawiający Jana Chrzciciela namalowany przez V. Fischera.

* Kościół reformacji. Wybudowany w 1784 r. Przy wieży kościoła stoi kapliczka nagrobna Istvána Ferenczy'ego z popiersiem i sarkofagiem leżącej postaci Euriki, które są jego dziełem.

* Kościół ewangelicki. W kościele wybudowanym w latach 1784-1790 znajdują się cenne przedmioty i dary od szwedzkiego króla Gustawa III, z kaplicy szwedzkiego ambasadora w Wiedniu.

* Budynek dawnego gimnazjum - liceum. Ta późnobarokowa budowla pochodzi z roku 1794 r. Studiowali tu znani słowaccy i węgierscy pisarze i artyści.

* Gimnazjum. Trzyskrzydłowa, trzypiętrowa budowla wybudowana w latach 1903-1904 według projektu B. Tótha.

* Dom żupny - gremium. Pierwotnie klasycystyczna budowla z roku 1798 r., na fasadzie której znajduje się chronostichon i herb Hontu. Obecnie mieści się tu siedziba biblioteki Mateja Hrebendy.

* Ratusz. Wybudowany w 1801 r. według projektu F. Miksa, znanego sobotskiego architekta. Na fasadzie znajduje się herb miasta i napis po łacinie oraz chronostichon.

* Budynek dawnych baraków. Data powstania jest dziś nie znana, obecnie jest tu siedziba Gemersko-Malohontskiego Muzeum.

* Dziecięcy zaułek. Wybudowany w 1908 r. według projektu M. Ibla. Tworzy go kompleks dwupiętrowych, samodzielnie stojących budowli z elementami eklektycznych fasad.

Rimavska Sobota

Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota, Słowacja, tel.: +421 47 5631139, e-mail: mesto@rimavskasobota.sk, www.rimavskasobota.sk

Więcej o: