Statek polarny Fram

Statek polarny Fram

Statek polarny "Fram. 39" stoi w specjalnie wybudowanym trójkątnym budynku. Metrowy szkuner wybudowany w 1892 roku służył licznym wyprawom polarnym. Jego burty miały taki kształt, żeby statek nie został zmiażdżony przez nacierające lody, tylko wypychany przez nie do góry. Dzięki temu uwięziony w lodach przetrwał arktyczną zimę, dryfując razem z nimi i udowadniając w ten sposób, jak się przemieszczają.

Używany był do ekspedycji przez Fridtjofa Nansena, a potem przez Roalda Amundsena. To ten statek zawiózł Amundsena w kierunku bieguna południowego zdobytego przez niego w 1911 roku. Na nim podróżowały też używane przez Amundsena psy do sanek.

W położonym niedaleko wielkim skansenie - Norwegian Folk Museum - jest ponad 170 budynków ze wszystkich zakątków kraju uporządkowanych według położenia geograficznego. Nie są to tylko wiejskie zagrody - wśród nich znajdziemy takie perełki jak pracownia Ibsena z jego ostatniego domu w Oslo czy wiernie zrekonstruowana XIX-wieczna sala obrad norweskiego parlamentu.