Bratysława

Jedno z najbardziej malowniczych miast w centralnej Europie oferuje zwiedzającym bogactwo wydarzeń kulturalnych, historię pełną mitów i legend, muzea, galerie, wspaniałą regionalną i międzynarodową kuchnię oraz czarującą atmosferę centrum historycznego - a wszystko w odległości, którą przejść można na piechotę.

Bratysławę można poznawać spacerując po Korzo (strefa pieszych) - to promenada, ktora rozpoczyna się przy Michalskiej Bramie, prowadzi przez Hlavne i Hviezdoslavovo namestie aż do nadbrzeża Dunaju. Dla mieszkańców Bratysławy Korzo jest miejscem spotkań z przyjaciółmi przy dobrej kawie i tradycyjnych bratysławskich słodkich rożkach i strudlu.

By docenić gościnność Słowaków, spróbujcie specjalności kuchni słowackiej, w ktorej mieszają się wpływy węgierskie i austriackie. Słynne placki ziemniaczane z makiem i orzechami; w jesienne miesiące gęsia uczta czyli gęś pieczona z jabłkami, a do tego znakomite rodzime wina z regionu Małych Karpat. Korzystne położenie winnic i specyficzne właściwości gleby w Małokarpackim regionie winnym przyczyniły się do jakości win, ktorych sława dotarła aż na dwór królewski. Wino Frankovka modra było dostarczane aż na wiedeński dwór i dla poprawienia zdrowia piła je Maria Teresa. Tradycja przetrwała do dziś, a liczne piwnice, gdzie przechowuje się wina, winoteki i listopadowe święto młodego wina są na to żywym dowodem. Bogata historia, kulturalne i sportowe imprezy, gastronomia i winne tradycje decydują o wyjątkowości Bratysławy.

http://visit.bratislava.sk/

Chociaż historia miasta sięga czasów antycznych, największy rozmach Bratysława zyskała w XVI w. gdy stała się miastem koronacyjnym monarchii Austro-Węgierskiej. Ceremonia koronacyjna odżywa co roku w pierwszy tydzień września.

Pałace węgierskiej szlachty i klasztory są jedynymi świadkami dawnej świetności. W zgodzie żyli tu wtedy Węgrzy, Niemcy i Żydzi. Każda narodowość wniosła swoją specyficzną kuchnię i zwyczaje. Niemcy nazwali miasto Pressburg, Słowacy zmienili ją na Prešporok a Węgrzy nazwali ją Pozsony. Oficjalną nazwę Bratysława nadano temu kosmopolitycznemu miastu oficjalnie w 1919 r.

Po Kulturalnym Lecie, podczas którego odbywa się około 200 różnych kulturalnych imprez na 20 scenach, życie towarzyskie przenosi się do teatrów, galerii i muzeów. Życie miasta podczas zimowych miesięcy toczy się w rytmie muzyki i wystaw. W mieście jest około 20 galerii prezentujących dzieła dawnych i współczesnych mistrzów. W mieście, gdzie w przeszłosci pracował Haydn, Mozart czy Beethoven można dziś znaleźć bardzo bogatą ofertę dla miłośników muzyki w każdym wieku. Bardzo wiele osób uczestniczy w Bratysławskich Dniach Jazzowych czy Bratysławskim Święcie Muzyki. Koniec roku to Bożonarodzeniowe targi z niezapomnianymi chwilami spędzonymi z przyjaciółmi i uroczyste nadejście Nowego Roku, kiedy to Bratysława zyskuje miano "Partyslava". Bratysława jest miastem młodzieży: ma 8 szkół wyższych, 60 tys studentów a średni wiek mieszkańców to 36 lat.

Przeczuwacie, że Bratysława może was oczarować? Dajcie się przekonać!

Bratysława koronacyjna

Historia

W katedrze Św. Marcina w latach 1563-1830 koronowano 10 królów, jedną panującą królową i osiem małżonek królewskich. Jedyną królową była Maria Teresa z rodu Habsburgów, której koronacja pdbyła się w katedrze 25 czerwca 1741 r. Pierwszym koronowanym tu królem był Maksymilian (8 września 1563), ostatnia koronacja - Ferdynarda V odbyła się 28 września 1830.

....i teraźniejszość

Tradycja koronacji odżywa co roku we wrześniowy weekend, aby przypomnieć o świetnej przeszłości miasta. Parada ulicami oraz rycerskie turnieje, występy żonglerów, tancerek brzucha są okazją do zabawy na ulicach Starego Miasta.

Spacer królewską drogą koronacyjną (3-4 godziny)

Trasa: Katedra św. Marcina, Hlavné námestie (rynek), Stará radnica (Stary Ratusz), Kościół franciszkanów, Brama Michalska, wzgórze koronacyjne Więcej informacji: www.bkis.sk, www.bratislava-info.sk, www.bratislava.sk e-mail: prehliadky@bkis.sk, tel: + 421 2/ 5443 4059

Pozostałości rzymskigo obozu Gerulata w Rusovcach

Obóz był częścią umocnień rzymskich granic tzw. Limes, ciągnących się od Brytanii do Bałkan na długości 3000 km. Dziś można tu oglądać wystawę obiektów archeologicznych i rzymskich strojów. Co roku, we wrzesniu odbywa sie impreza "Rzymskie gry" przedstawiająca zwyczaje dotyczące ubiorów, jedzenia, sztuki walki w starożytnym Rzymie.

Więcej informacji:

Antická Gerulata - Rusovce, www.muzeum.bratislava.sk

Czerwiec-Październik

Wtorek- niedziela: 10:00 - 17:00

Kontakt: +421 2 16 186

Przejażdzka Prešporáeikiem

Wszyscy zwiedzający Bratysławę spacerując po centrum dostrzegą czerwony mini-pociąg. Jesli marzycie o wygodnym zwiedzaniu wsiądźcie do mini-pociągu i posłuchajcie. Z głośników usłyszycie historię miasta i ciekawostki.

Więcej informacji: www.prešporáeik.sk

Františkánske námestie

Rezerwacja : +421 903 302 817

Panorama miasta

Restauracja z tarasem widokowym na Nowym moście oferuje niezapomniany widok na miasto z wysokości 85 m.

Łodzią po Dunaju

Więcej informacji

Fajnorovo nábrežie 2

www.lod.sk

Dla rodzin z dziećmi - Bibiana

Międzynarodowy dom sztuki dla dzieci założony został w 1987 r. jako partner Bratysławskiego Biennale Ilustracji, imprezy o międzynarodowej reputacji i długiej tradycji. Dziś Bibianna prezentuje wystawy i projekty przeznaczone dla dzieci w eksperymenatalnej formie, przekazuje wiedzę i doświadczenia w sposób nowoczesny i zrozumiały dla dzieci. Bibiana oferuje interaktywne wystawy, warsztaty, teatralne i muzyczne przedstawienia.

Więcej informacji : www.bibiana.sk

ZOO i Dinopark

Bratysławski ogród zoologiczny rozciąga się na przestrzeni 3 ha i przebywa w nim ponad 1057 zwierząt. Jest tu także przeznaczona dla dzieci ekspozycja 27 postaci dinozaurów naturalnej wielkości. Wystawę zwiedza się z przewodnikiem, atrakcją są efekty dźwiękowe i ruchowe, ścieżka dydaktyczna, film 3D o ewolucji.

Więcej informacji: www.zoobratislava.sk

Coś dla młodych - Leśny park

Ulubione miejsce mieszkańców Bratysławy, nisza zapewniająca relaks i odpoczynek. Wejdzcie na szczyt Kamzik (439 m n.p.m.) z restauracją na wieży na szczycie, skąd rozciąga się widok na Bratysławę lub wypróbujcie kolejkę z Železnej studnieky na Kamzik.

Rafting

Przeżyj przygodę! Ośrodek sportów wodnych Cunovo - 20 km od Bratysławy zapewnia doświadczonych instruktorów, 5 różnych tras. Niezwykłe doświadczenia! To nie wszystko. Także: paintball, teambuilding, łucznictwo, piłka wodna. Waszą uwagę przyciągnie też pobliskie muzeum sztuki współczesnej Danubiana Art Museum, gdzie organizowane są wystawy na powierzchni 1700 m2.

Więcej informacji: www.raftovanie.sk, www.dares.sk

Turystyka piesza i rowerowa

Odpowiednie tereny i czarująca przyroda sprawiają, że okolice miasta są świetnym miejscem na uprawianie turystyki rowerowej. Bratysława leży na trasie międzynarodowej Dunajskiej Trasy Rowerowej o długości 168 km.

Miasto leży u stóp Małych Karpat więc jest także wiele możliwości turystyki pieszej. Mozna wybrać się na krótki rodzinny spacer lub zdecydować się na całodzienny wypad. Wszystko to dla Was.

Więcej informacji : www.cyklotrasy.sk