Mała Fatra

Park Narodowy Mała Fatra ma powierzchnię 22 630 ha. Ok. 50-kilometrowy grzbiet Małej Fatry przecina rzeka Wag (Vah) tworząc piękny przełom - Domasinsky meander.

Przecina on Mała Fatrę na dwa pasma. Na południu jest niższa część Luczańska Fatra. Najwyższy szczyt to Vel'ka luka 1476 m n.p.m, warty uwagi jest też Keak, 1352 m n.p.m., z którego rozciągają się wyjątkowo piękne widoki. Na północy rozpościera się pasmo Krywańska Fatra, którego najwyższy szczyt to Wielki Krywań (Velký Kriváo), o wys. 1709 m n.p.m. Jest to góra o specjalnym znaczeniu dla Słowaków, uznawana przez nich za symbol narodowy, na jej szczyt organizowane są już od połowy XIX w. pielgrzymki. W części północnej Małej Fatry znajduje się też jeden z piękniejszych szczytów całego pasma czyli Veeký Rozsutec (1610 m n.p.m.) oraz doliny Tiesnav i Dier. Najwyższy wodospad Š tovský vodopád ma wysokość 38 m.

Wycieczki

Na terenie Parku jest ponad 400 km tras turystycznych. Bardzo dobrym punktem startowym wycieczki jest malownicza miejscowość Terchová - według legendy miejsce urodzenie Janosika, słowackiego bohatera narodowego (o czym przypomina stojący tu jego pomnik) Wędrówkę można również rozpocząć we Vrátnej lub Štefanovej.

Warto wyjechać kolejką linową na szczyt Chleb lub kolejką krzesełkową na Gr o.

Obszar Małej Fatry jest bardzo dobrze zagospodarowany, jest tu dobra baza noclegowo-gastronomiczna, dlatego też jest są to jedne z chętniej odwiedzanych przez turystów gór Słowacji.

Więcej o: