Bezpieczny spacer po suficie

Wycieczka na Kaszubach to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Tylko tutaj możemy wejść do drewnianego domu naturalnych rozmiarów i bez specjalnych ewolucji przespacerować się po jego suficie

"Dom do góry nogami" znajduje się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To jedyna taka budowla w kraju.

Do drewnianego budynku, który stoi na dachu, wchodzimy przez okno. Dom nie dość, że stoi do góry nogami, jest jeszcze przechylony na bok. Dlatego, kiedy stąpamy po suficie trudno jest utrzymać równowagę. Uwaga! Osoby z zaburzeniami błędnika wchodzą tam na własną odpowiedzialność.

Wnętrza odwróconego budynku są całkowicie umeblowane. Fotele, stoły i łóżka "stoją" oczywiście na podłodze, czyli w tym przypadku, znajdują się dokładnie nad głowami zwiedzających.

Dla dzieci, zwiedzanie mieszkania postawionego na głowie, to przede wszystkim zabawa i niezapomniane wrażenia. Rodzice docenią również przesłanie, które niesie ta budowla. Według Daniela Czapiewskiego - autora projektu, symbolizuje ona świat postawiony na głowie w czasach komunizmu.

"Dom do góry nogami" cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Szczególnie latem, oblegany jest przez wycieczki dzieci i dorosłych. W 2008 roku drewniana budowla została uznana za atrakcję turystyczną roku na IX Gdańskich Targach Turystycznych. Niespełna rok po wybudowaniu, dom odwiedziło prawie 300 tys. osób. Niewiele młodych atrakcji turystycznych w Polsce, może pochwalić się takimi wynikami.

Ale "Dom do góry nogami" nie jest jedyną atrakcją w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Niedaleko drewnianej budowli znajduje się najdłuższa deska świata! Jej imponująca długość została odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa. Kaszubi zdetronizowali w tej konkurencji Austriaków. Deska Polaków okazała się o trzy metry dłuższa. Rekordowa deska ma 36 m i 83 cm długości i średnio 6-7 cm grubości. Waży ponad 1100 kg. Na ścianie wieszało ją pięćdziesięciu mężczyzn.

Na terenie Centrum znajduje się jeszcze kilka innych atrakcji m.in. oryginalna chata kaszubska, Muzeum Ciesielnictwa, Dom Harcerza czy Bunkier Gryfa Pomorskiego.

Kto ma dość zwiedzania muzeów, może obejrzeć kuźnię, a w niej autentycznego kowala przy pracy oraz piec chlebowy, gdzie wypiekany jest tradycyjny kaszubski chleb.

Na miejscu dla chętnych organizowane są przejażdżki konne i wozem oraz kursy nauki gry na tradycyjnych instrumentach kaszubskich.

Więcej informacji: www.cepr.pl

Tekst: Anna Budyńska

Więcej o: