Pomysł na walentynki - bardzo oryginalna randka

Jeśli irytują Was kiczowate serduszka na wystawach sklepowych i pełne czerwonych balonów puby, od przesłodzonego święta zakochanych można zawsze uciec... w romantyczną podróż tylko we dwoje!

Mimo całego sceptycyzmu wobec walentynkowego szaleństwa, szary luty to świetna pora na rozgrzewanie zmarzłych uczuć, np. karnawałowymi pląsami. W Wenecji 13 lutego rozpoczyna się wielka fiesta zabaw i maskarad - możecie sobie wyobrazić lepsze miejsce na amory niż rozkołysana gondola? Wejście na bal otwierający karnawał w Wenecji - mieście kanałów to, niestety, 230 euro od osoby, ale w cenie mamy elegancki koktajl przy kominku, ekskluzywne tańce w słynnej Sali Balowej Marco Polo, hotelu Baglioni, wieczerzę z tradycyjnym weneckim deserem frittelle (jabłka smażone w cieście) oraz bogaty program artystyczny. W tym roku króluje muzyka lat 70-tych. Imprezy odbywają się jeszcze przez 2 tygodnie po Walentynkach, a bilety rosną nawet do 500 euro od osoby. Alternatywnie zawsze zostaje zimowy spacer po Placu św. Marka... (bilety lotnicze w cenie ok. 800 PLN)

Wiedeń zimąWiedeń zimą Fot: Shutterstock Drugie taneczne miasto Europy to austriacki Wiedeń, co prawda, bez włoskiego gorącego romantyzmu, ale wystarczy wyobrazić sobie intymne tete-a-tete w przytulnej kawiarence, nad filiżankami aromatycznej kawy i rozpływającym się w ustach tortem Sachera - kto ma czas na takie rozmowy w domu? Pałac Habsburgów zimą, melancholijny rejs po Dunaju, ścieżka dźwiękowa od Mozarta... to love story z wielką klasą. Jest też 14.02 wielki Bal Johanna Straussa odbywający się we wspaniale odrestaurowanym Wiener Kursalon - najdroższy bilet kosztuje 120 euro i obejmuje 3 daniowy obiad z wędzonym alpejskim łososiem i pieczoną wołowiną na pomidorowym risotto. Muzyka jest wbrew pozorom nie tylko klasyczna (łącznie z najnowszymi hitami), choć w czterech salach balowych przy dźwiękach orkiestry można pod okiem instruktorów nauczyć się największych tanecznych standardów, zaś o północy wziąć udział w tradycyjnym kwadrylu (tanie loty już od 100 PLN! ).

Budapeszt na romantyczny spacerBudapeszt na romantyczny spacer fot. Shutterstock Bliżej mamy Budapeszt , wciąż niedoceniany, ale w odróżnieniu od cesarskiego Wiednia , pełen... pikantności. Pośród wspaniałych architektonicznych zabytków, bulwarów wzdłuż rzeki, widokowych tarasów Zamku Budy, ukryte są setki wibrujących egzotyką restauracyjek i kafejek (polecamy "Ruszwurm" i "Gerbeaud"), klubów muzycznych oraz orientalnych butików. Jedyny powód, aby na dwie godziny zniknąć sobie z oczu to słynne łaźnie z kompleksem Spa, najczęściej oddzielne dla pań i panów (www.szechenyifurdo.hu). Razem można za to uderzyć na najromantyczniejsze w Europie lodowisko, o zawrotnej powierzchni 15 tys. m2, urządzone na jeziorze, zaraz pod bajkowym zamkiem Vajdahunyad. Toast za wspaniałą przyszłość związku możemy wznieść wybitnym "szampanem" Törley, zaś oficjalną część wieczoru zakończyć w imponującej Operze Narodowej (www.jegymester.hu ). Ceny biletów lotniczych to ok. 600 PLN.

ParyżParyż Fot. Shutterstock

Wreszcie, mój osobisty typ na najlepszy na świecie romantyczny weekend, czyli rozkochany Paryż . O tym, dlaczego spacer wzdłuż brzegów Sekwany, pocałunek pod rozświetloną wieżą Eiffle'a czy cicha wizyta w katedrze Notre Dame nie mają sobie równych, można przekonać się tylko na własnej skórze. Już same eleganckie, pełne szyku francuskie kobiety, stwarzają atmosferę zmysłowego rozanielenia, zaś krótkie tournee grzesznej dzielnicy Montemartre, pełnej zadymionych kafejek i dawnych barów absyntowych, to najlepsze zagajenie wieczoru. Paryż na Walentynki ma też specjalne oferty - już za 48 euro od osoby zjemy w restauracji "Place du Tertre", w samym sercu Montmartre, niezapomnianą kolację, zakończoną pokazem kankana. Romantyczne menu obejmuje m.in. różany sorbet, krem z krabów i udziec jagnięcy w sosie pietruszkowo-czosnkowym. 115 euro zapłacimy za nocny rejs po Sekwanie z elegancką wieczerzą i koncertem pianisty, zaś za 160 euro na zakochanych 14 lutego czeka specjalny show w legendarnym Moulin Rouge. Menu oczywiście afrodyzjakowe, zaś tancerki w najlepszym wydaniu - pióra, cekiny, kabaretki... łącznie ponad 1000 oryginalnych kostiumów. W końcu czego człowiek nie zrobi dla miłości! (więcej o walentynkowych propozycjach tu )

Autor: Agata Chabierska

Więcej o: