Stoi w Chabówce lokomotywa

?Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa - Tłusta oliwa.? W dobie pociągów ekspresowych, Intercity, czy superszybkich TGV, nie zobaczymy już tak malowniczego widoku, który w wierszu sportretował Julian Tuwim. Chyba, że zabierzemy nasze dzieci do Skansenu Parowozów w Chabówce. Tam czas się zatrzymał.

W skansenie poświęconym historii kolejnictwa obejrzymy nie tylko klasyczne parowozy, ale również lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz tabor specjalny, na który składają się drezyny, żurawie i pługi śnieżne. W kolekcji znalazły się także wagony osobowe i towarowe.

Skansen w Chabówce jest największym tego typu muzeum w Polsce. Chwali się również największą liczbą odwiedzających .

Parowozownia w Chabówce powstała już w XIX wieku. W czasie największego rozkwitu "parkowało" tu około osiemdziesięciu parowozów. Również sto lat później, część eksponatów może pochwalić się bardzo dobrym stanem technicznym i stuprocentową sprawnością.

pociągpociąg Fot. Marek Podmokły /Agencja Wyborcza.pl

Warto to wykorzystać. Szczególną atrakcją dla dzieci będzie z pewnością nie tylko oglądanie imponujących maszyn, ale również przejazd pociągiem retro z parowozem i zabytkowymi wagonami. Wycieczki odbywają się na trasach: wokół Krakowa, Chabówka-Zakopane i Chabówka - Mszana Dolna/Dobra. Komu wyjątkowo spodoba się ta stylowa wycieczka, ma możliwość wynajęcia pociągu retro na własne potrzeby.

Warto podkreślić, że potężne eksponaty z Chabówki możemy zobaczyć również na kinowych ekranach. Parowozy wystąpiły m.in. w "Szatanie z siódmej klasy", "Przedwiośniu", "Przeprowadzka", czy "Przygodach dobrego wojaka Szwejka".

Informacje praktyczne:

Skansen otwarty jest przez cały tydzień w godz. 7 - 19

Bilet ulgowy - 2,5 zł

Godziny otwarcia: cały tydzień

Bilet normalny - 5zł

Przewodnik (dla grupy nie większej niż 35 osób) - 20 zł

Orientacyjny czas zwiedzania - 1 - 1,5 godz.

Więcej: www.parowozy.pl

Katarzyna Filar

Więcej o: