Wszyscy wielcy Barcelony

Wielkie miasta żyją wielkimi ludźmi - Londyn królową, Paryż Eiffel'em, Gdańsk Wałęsą. Ale w niewielu miejscach ci lokalni bohaterowie są tak wszechobecni jak Antoni Gaudi w katalońskiej stolicy

Pierwsze skojarzenie ze ekstrawaganckim architektem to oczywiście Sagrada Familia - olbrzymia świątynia, pod którą pierwszy kamień położono w 1882 roku, ostatni zaś... przewidziany jest na rok 2041.

Prace kilkakrotnie były wstrzymywane, zaś dziś oczy cieszyć może jedynie monumentalna, bogato zdobiona fasada z fantastycznymi wieżami zdobionymi mozaiką. Wizyty wewnątrz, w cenie 10 euro, można sobie oszczędzić - w chmurze tynku jedyne co widać, to ekipa budowlańców pracująca przy magnetofonach nad detalami interioru.

Kilkanaście metrów od słynnego deptaku La Rambla pyszni się inny wytwór wybujałej wyobraźni mistrza - Pałac Guell, nazwany od czołowego mecenasa sztuki Gaudiego. Ekstrawaganckie kominy wyglądają jak tort polany cukierniczą masą, zaś wnętrza są dowodem fascynacji twórcy gotykiem i kulturą bizantyjską.

Imię Guella nosi także najpopularniejszy barceloński park, położony na wzgórzu, w północnej części miasta. Niektórzy przyrównują go do disnejowskich bajek, ale to raczej nie miejsce dla Myszki Miki - ceramiczny smok strzeże wejścia do sali z 86 kolumnami podpierającymi barwny mozaikowy strop.

Dalej mamy jeszcze różowym dom Gaudiego, piękną posesję Casa Trias, piesze ścieżki przypominające akwedukty magicznych cywilizacji sprzed tysięcy lat, pełne cienia korytarze ukryte za kamiennym posągami.

W parku znajduje się również najdłuższa ławka świata. Wykonał ją uczeń Gaudiego - Josep Maria Jujol.

O innych zdobnych budowlach Gaudiego takich jak Casa Battlo czy La Pedrera, można by pisać całe epopeje, o naśladowcach wielkiego mistrza i ich barcelońskim dobytku - nawet sagi. Poza architekturą stolica Katalonii żyje jednak także innymi dziedzinami sztuki.

Młody Picasso w Barcelonie nie tylko studiował i pracował, ale przede wszystkim trwonił mnóstwo czasu na zabawach w karczmach i innych przybytkach uciech. Dziś dzieła z tego oraz innych okresów twórczości można podziwiać w Museu Picasso przy Carrer de Montcada. Prace jednego z najważniejszych artystów XX wieku znajdują się w pięciu gotyckich willach z okresu od XIII do XV wieku. Zgromadzono tu prawie 4 tysiące prac malarza. Nawet dla laików, wizyta godna polecenia. Prace kolejnego, słynnego Katalończyka - Joana Miró - można obejrzeć w Museu Nacional d'Art de Catalunya położonym w malowniczym parku Montjuic (ze stadionem olimpijskim, egzotycznymi ogrodami oraz skansenem hiszpańskiej wioski).

Jest tu również bezwzględnie mistrzowski Dali, który urodził się w katalońskim Figueres. Kartonowa postać artysty z rybą pyszni się na muzealnych balkonach.) Co jednak najbardziej przytłacza podczas wizyty w mieście, to nie ci wielcy, ale tłumy "malutkich" - Barcelończycy sypiają od połowy października, wcześniej doba to niekończąca się turystyczna fiesta.

TEKST: AGATA CHABIERSKA

Więcej o: