Surowa Gotlandia rozpieszcza

Gotlandia to największa wyspa na Bałtyku, ziemia Wikingów i Pipi Langstrump... Każdy tu znajdzie coś dla siebie - spokój na osiemdziesięciu kilometrach białych plaż, adrenalinę w spektakularnych jaskiniach, autentyczny klimat średniowiecza w malowniczym miasteczku

Najlepszy środek transportu na Gotlandii to rower. Wyspa jest na tyle mała, że na dwóch kółkach spokojnie objedziemy ją w kilka dni. Swobodnemu przemieszczaniu się na rowerze sprzyja możliwość legalnego rozbicia namiotu w lasach, nie tylko na kempingach. Wyspę najlepiej omijać w lipcu i sierpniu, kiedy przyjeżdżają tu tłumy młodych Szwedów.

Gotlandia jest krainą spokoju i przysłowiowej skandynawskiej surowości. Na tle tego "zimnego" pejzażu niesamowite wrażenie robią rosnące tu migdałowce i drzewa kiwi. . Jednak zwolennicy mocnych wrażeń nie poczują się tutaj zaniedbani. Wyspa oferuje wiele rozrywek m.in. kite-surfing, nurkowanie, eksplorowanie jaskiń (najbardziej znana to Lummelundagrottorna z imponującymi stalaktytami), pola golfowe, jazdę konną.

Gotlandia to najbardziej słoneczne miejsce w całej Szwecji. Dlatego można tu do woli wylegiwać się na osiemdziesięciu kilometrach piaszczystego nabrzeża. Przy plażach znajdują się również wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Na osoby, które nie lubią długo pozostawać w jednym miejscu, czeka sto zabytkowych kościołów rozsianych po całej wyspie, osada Wikingów w Tofta oraz dom Pippi Langstrump w Kneippbyn.

Głównym miasteczkiem na wyspie jest Visby. Otacza je mur, który ma prawie 3,5 kilometra długości i 11 metrów wysokości. Jednak sam mur byłby niczym bez strzegących go baszt. Wyrasta ich tutaj dokładnie czterdzieści cztery! Nad miastem górują trzy wieże katedry z XII w.

Trudno zliczyć wszystkie zabytki znajdujące się w mieście. Poza kościołami , warto bliżej przyjrzeć się średniowiecznym domom kupieckim z charakterystycznymi dachami krytymi czerwoną dachówką. Co roku, na początku sierpnia, odbywa się tutaj Tydzień Średniowieczny. W tym czasie ulice wypełniają się mieszkańcami przebranymi w stroje z epoki. Wszędzie rozbrzmiewa muzyka, na straganach sztuką i ręcznie robionymi pamiątkami.

Więcej informacji:

Gotlandia - http://www.selectgotland.com /

Visit Gotland - http://www.gotland.net/en

AUTORKA: KAMILA KIELAR

Więcej o: