Skoki z mostu - miejscowa specjalność

Szukacie adrenaliny? Cóż, na pierwszy rzut oka Mostar może wydać się zbyt spokojny na prawdziwe szaleństwa. Do momentu, kiedy jeden z mieszkańców nie rzuci się z mostu... Skoki z ponad dwudziestu metrów to miejscowa specjalność.

Spektakularny Stary Most powstał w XVI wieku na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana II. W 1993 roku działania wojenne całkowicie zniszczyły osmańską, jednoprzęsłową konstrukcję. Dzisiejszy most to efekt misternej rekonstrukcji, która zakończyła się w 2004 roku. Przy odbudowie zastosowano te same techniki, którymi posługiwali się tureccy mistrzowie.

Stary Most łączy dwa brzegi rzeki Naretwy. W najwyższym punkcie wznosi się na 21 metry nad wodą. Skoki z tej wysokości to specjalność mieszkańców Mostaru. Nic dziwnego, tradycja tej ryzykownej zabawy liczy tu sobie kilkaset lat.

Co zrobić, by namówić jednego ze śmiałków do dobrowolnego rzucenia się z wysokości? Wystarczy ok. 25 euro. Po uzbieraniu tej kwoty miejscowy specjalista na oczach widzów skoczy w nurt rzeki. W mieście działa klub skupiający profesjonalistów w tej dziedzinie. Nazwa zrzeszenia to "Mostari" (tak określano dawnych strażników mostu).

Co roku, w lipcu, na oficjalne zawody w skokach, do Mostaru ściągają zawodnicy z całego świata. Konkurs odbywał się nawet, kiedy most został zburzony... Wtedy skoczkowie wybijali się z prowizorycznej platformy. Gwiazdą pierwszych zawodów po rekonstrukcji budowli w 2004 roku był 70- letni Emir Balic. Doświadczony skoczek stanął na krawędzi mostu mając za sobą już ponad tysiąc lotów w dół. Pierwszy oddał w wieku 15 lat.

Po dużej dawce adrenaliny, starówka to raj dla wszystkich, którzy szukają spokoju. Na lewym brzegu Naretwy znajdziemy urocze kawiarenki, bazar i sklepy z pamiątkami. Większość budowli - choć często zrekonstruowanych - to przykłady budowli muzułmańskich z XVI i XVI wieku.

W tej części miasta, tuż nad rzeką, znajduje się turecki dom Bišćevića. Przed wejściem do budynku nie można zapomnieć o zdjęciu butów. Podłogi zdobią tu przepiękne kolorowe dywany. Dom turecki otoczony jest wysokim murem, który ochroni kobiety i dziewczynki przed męskimi spojrzeniami. W pobliżu domu Bišćevića stoi meczet Karadjoz-Beg, który uznawany jest za najpiękniejszy w całym regionie Hercegowiny. W pobliżu obejrzeć można muzułmański cmentarz z charakterystycznymi, pionowymi nagrobkami.

W odróżnieniu od lewej strony, położone na prawym brzegu dzielnice są chrześcijańskie. Do największych atrakcji tej części miasta należy Krzywy Most, który łączy brzegi jeziora Rabobolja i wygląda jak miniatura Starego. Dokładna data powstania mostu nie jest znana.

Więcej: http://www.visitmostar.net/index.htm

AUTORKA: KAMILA KIELAR, AB

Więcej o: