Serra da Capivara leży daleko od wybrzeża, na zachodzie stanu Piaui. Najwygodniej dojechać do niego ze stolicy Piaui - Teresiny - lub z leżącej niedaleko Petroliny (oba miasta mają dogodne połączenia autobusowe z większością dużych miast w Brazylii oraz lotnicze np. z Sao Paulo). Dalej droga prowadzi do położonego w brazylijskim interiorze miasteczka Sao Raimundo do Nonato, będącego bazą wypadową do zwiedzania parku.
Miasteczko Joanna Łuczak,Łukasz Olczyk
Z uwagi na spore rozmiary (1300 km2 powierzchni, ponad 800 stanowisk archeologicznych z kilkunastu tysiącami malowideł) i niesprzyjające przez większość roku warunki atmosferyczne (wysuszone, pustynne krajobrazy znane jako caatinga), park Serra da Capivara zwiedzać należy samochodem, z obowiązkowym przewodnikiem, którego wynajmuje się w miasteczku.
Samochód zostawia się na jednej z bocznych dróżek w parku i zwiedzanie kontynuuje na piechotę. Koniecznie zabierzcie dużo wody z uwagi na wykańczające temperatury. Szlaki prowadzą po mocno pofałdowanych wzgórzach parku, przez majestatyczne kaniony i wąwozy, które już same w sobie stanowią atrakcję.
Marmotka Łukasz Olczyk
Podczas spacerów łatwo natknąć się na lokalnego gryzonia, marmozetkę (mocó), która uwielbia pozować do zdjęć, ale są też grzechotniki i duże pająki. Na każdym szlaku znajdziemy co najmniej kilkanaście stanowisk archeologicznych z malowidłami skalnymi, obrazującymi życie codzienne ludzi pierwotnych.
Malowidła Joanna Łuczak,Łukasz Olczyk
Mamy tu więc sceny walki, śmierci, rytuałów, sceny miłosne oraz obrazy świętowania - słowem, sceny rodzajowe z wszelkich momentów życia jaskiniowca. Szczególnie fascynujące są grupki myśliwych polujących na przedstawicieli prehistorycznej fauny, w którą obfitowały tereny dzisiejszej Brazylii. Widok pięciu postaci z dzidami osaczających trzymetrową kapibarę czy podobnych rozmiarów pancernika uzmysławia nam poziom stresu człowieka jaskiniowego.
Malowidła Joanna Łuczak,Łukasz Olczyk
Sens wielu malowideł nie jest do końca jasny - można więc wraz z archeologami zabawić się w prehistoryczne kalambury. Większość, z uwagi na suchy klimat, zachowała się w doskonałym stanie, najstarsze mają ponad 30 tysięcy lat. Na terenie parku znaleziono też sporo artefaktów, między innymi ciosane kamienie datowane na ponad 50 tysięcy lat. Wywołało to małe trzęsienie ziemi w światku archeologicznym, ponieważ do tej pory pojawienie się człowieka na kontynencie amerykańskim szacowano na ok. 11 tysięcy lat temu. Ponoć wyliczenia brazylijskich badaczy przez część są kwestionowane, lecz znaczenie odkrycia jest bezsprzeczne i park od 1991 roku figuruje na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Również w stanie Piaui, w pobliżu miasta Piripiri (dojazd autobusem z Teresiny) znajduje się park narodowy Sete Cidades (portug. "Siedem Miast"). Park jest dużo mniejszy
Malowidła Łukasz Olczyk, Joanna Łuczak
i można go w jeden dzień zwiedzić rowerem lub nawet na piechotę, choć klimat jest równie surowy jak w Serra da Capivara. Nazwa pochodzi od siedmiu kompleksów skalnych, którym wiatr i woda nadały fantastyczne kształty i które dawni eksploratorzy Ameryki uznali za pozostałości osad ludzkich. Wiele skał ze względu na swe charakterystyczną formę doczekało się swoich nazw.
Mapa Brazylii Joanna Łuczak,Łukasz Olczyk
Mamy więc żółwia, słonia, bibliotekę, mapę Brazylii czy też głowę cesarza Dom Pedro II. Również i tu odnajdziemy wiele malowideł skalnych, które jednak są już dużo nowsze (3 do 5 tysięcy lat), ale nie mniej fascynujące od malunków e Serra da Capyvara. Ciekawostką jest też skała "przesileniowa". Przez wyżłobiony w niej otwór słońce przebija się tylko raz w roku w dzień zimowego przesilenia - 22 czerwca. Na koniec wizyty znużeni upałem znajdą też na terenie parku dwa urocze wodospady, w których można podczas kąpieli zregenerować nadwątlone siły.
Koszt zwiedzania: przewodnik ok. 70 reali dziennie (ok. 95 zł) Wynajęcie samochodu: ok. 90 reali dziennie (ok. 120 zł) Wstęp do parku: 2 reale dziennie (ok. 2,70 zł) Noclegi w Sao Rajmundo: od 50 reali (70 zł) za dwójkę wzwyż Autobus z Petroliny lub Teresiny: ok. 80 reali (ok. 105 zł)
AUTORZY: JOANNA ŁUCZAK, ŁUKASZ OLCZYK