Najdziwniejsze muzea Europy

Pierwsze skojarzenie z słowem muzeum to dla wielu szkolna wycieczka, ciągłe ?nie dotykać? i nudnawe opowieści kustosza z poprzedniej epoki. Są jednak takie miejsca, w których słowo "muzeum" nabiera całkiem nowego znaczenia, zaś uczniowie podstawówki niekoniecznie są tam najbardziej oczekiwanymi gośćmi.

Do tego typu obiektów można z pewnością zaliczyć instytucje kultury zajmujące się dokumentacją wszelkich odmian seksu. Muzeum Erotyki w Paryżu w ramach czterech stałych wystaw prowadzi gości przez świat popularnej, religijnej, współczesnej oraz związanej z prostytucją sztuki erotycznej. Znajdziemy tu historyczne analizy seksualności dawnych bóstw, frywolne obrazy prosto z Kamasutry, czy prace współczesnych japońskich artystów.

Podobne muzea odwiedzimy w Amsterdamie oraz w Pradze . W stolicy Czech znajduje się pierwsza na świecie kolekcja poświęcona wyłącznie gadżetom erotycznym. Są więc tu sale z antycznymi stymulatorami przyjemności, ekstrawaganckimi seks-maszynami oraz zabytkowymi prezerwatywami.

Islandzkie Muzeum Fallologiczne oferuje zwiedzającym unikalną możliwość obejrzenia dwustu penisów przeróżnych ssaków zamieszkujących naszą planetę. Należą do nich m.in. wieloryby, niedźwiedzie polarne oraz oczywiście Homo Sapiens.

Nieco inne emocje budzą kolejne muzea z gatunku niestandardowych. Muzeum Ścieków Paryża zlokalizowane w opuszczonej kanalizacji francuskiej metropolii dostarczy niezapomnianych bodźców zapachowych. A warto wiedzieć, że żadne inne miasto na świecie nie posiada tak rozwiniętego systemu ściekowego jak Paryż z jego 2100 km kanałów.

Muzeum Trądu w Bergen w Norwegii mieści się w dawnym szpitalu St Jorgens, który w przeszłości specjalizował się w leczeniu tej niesympatycznej choroby. Można tu dowiedzieć się jak żyli wykluczeni ze społeczeństwa trędowaci oraz wszystkiego na temat samego schorzenia. Nie polecamy hipochondrykom.

Najbardziej fantazyjne narzędzia tortur i sposoby na uśmiercanie skazańców możemy obejrzeć w Muzeum Przestępczości w Rothenburgu. Natomiast 108 wypchanych żab, uwiecznionych we niecodziennych sytuacjach np. podczas gry w karty, prac ogródkowych czy wizyty u golibrody, zobaczymy w Muzeum Żab w szwajcarskim Estavayer-le-Lac.

Inne ciekawe instytucje muzealne naszego kontynentu to: Muzeum Tapet w niemieckim Kassel, gdzie zgromadzono 18 tysięcy wzorów materiału do pokrywania ścian, czy Muzeum Kartofla w Monachium, które skupia się na artystycznym aspekcie skromnego ziemniaka.

Więcej o: