Wyprawa 4x4 w poszukiwaniu dinozaurów

Mogłoby się wydawać, że na pustyni nie ma za wiele do roboty. Wszędzie dookoła piasek, upał nie pozwala normalnie funkcjonować, a rachityczne roślinki sprawiają smętne wrażenie. Wszystkim tym argumentom zaprzecza największa azjatycka pustynia - Gobi.

Bo tak naprawdę Gobi to nie tylko piaski, które zwykle kojarzą się z pustynią - są tu i również półpustynie i suche stepy. Pagórkowaty teren tylko częściowo rozprasza dominującą wszędzie pustkę. Pustynia położona jest na wyżynie, więc krystalicznie czyste powietrze poprawia widoczność i pozwala zobaczyć wzgórza oddalone nawet o trzydzieści kilometrów. I właśnie widoki i świadomość niemal absolutnej pustki przyciągają podróżników z całego świata, którzy ciągną tu na wielbłądach, samochodach terenowych, a nawet w żaglowozach.

GobiGobi shutterstock

Po dinozaury na pustynię

Pustynia Gobi to również jedno z najbardziej znanych stanowisk, w których znaleźć można pozostałości dinozaurów oraz ssaków kopalnych. Oprócz szkieletów prehistorycznych gadów właśnie tutaj po raz pierwszy odkryto ich jaja. Badania wykazały, że jest to jedno z najbogatszych stanowisk tych zwierząt z okresu późnej kredy.

Niektóre wyprawy badawcze przyjeżdżają tu specjalnie po to, żeby szukać koników Przewalskiego. To jedyny gatunek konia, który można spotkać na wolności. I choć nie jest do końca pewne, czy zwierze to żyje wciąż w stanie dzikim, to możemy odwiedzić hodowlę, która dąży do restytucji tego gatunku na pustyni. Innymi zagrożony wyginięciem zwierzętami są osioł syberyjski - kułan i pantera śnieżna.

Pustynia kontrastów

GobiGobi shutterstock

To zimna pustynia, nierzadko można zobaczyć tu szron, a nawet śnieg. Wiąże się to z jej wyżynnym położeniem. Dodatkowo wiejące z Syberii wiatry powodują, że choć latem jest tu nawet 50 stopni, to w zimie temperatura spada tu do -40 stopni. Zimniej jest tylko pustyni Kara-Kum, ale jeśli nie liczyć pustyń lodowych, Gobi to najbardziej wysunięta na północ pustynia na świecie. Równie dają się we znaki skoki temperatury roczne, co dzienne. Podczas dnia słońce pali niemiłosiernie, wysusza i sprawia, że myśli się wyłącznie o wodzie i wieczorze, a przez całą noc trzęsie się z zimna i tęskni do upałów.

Azja Pustynia Gobi.
Jedna z największych pustyń na świecie, zajmuje ok. 2 mln. km2 powierzchni. Gobi leży na granicy Chin i Mongolii. Nazwa ta obejmuje również półpustynie i stepy. Gobi otaczają pasma Ałtaju i wyżyn. Dawniej prowadził tędy legendarny Jedwabny Szlak.Azja Pustynia Gobi. Jedna z największych pustyń na świecie, zajmuje ok. 2 mln. km2 powierzchni. Gobi leży na granicy Chin i Mongolii. Nazwa ta obejmuje również półpustynie i stepy. Gobi otaczają pasma Ałtaju i wyżyn. Dawniej prowadził tędy legendarny Jedwabny Szlak. Shutterstock

Często zobaczymy tu również koryta dawnych rzek, które po okresowych opadach wypełniają się wodą. Piasek na Gobi to zaledwie trzy procent powierzchni całej pustyni - na Saharze dochodzi do dwunastu.

Pustynia Gobi staje się coraz modniejszym miejscem dla rajdów off-roadowych. Różnorodność terenu, podłoża i widoków przyciąga spragnionych samochodowych emocji kierowców samochodów z napędem na cztery koła. Na stronach internetowych klubów off-roadowych można przeczytać o planowanych wyprawach na azjatycką pustynię. W tym roku, w trzydziestą rocznicę pionierskiej wyprawy, rusza wyprawa, podczas której uczestnicy planują przejechać lądowymi pojazdami żaglowymi - żaglowozami. Trasa liczy ponad 1600 kilometrów i jest jak najwierniejszym odwzorowaniem tej z 1978 roku, choć jest dwa razy dłuższa.

Żaglowcem przez pustynię

Ciekawe zdjęcia z Mongolii i nie tylko

AUTOR: KAMILA KIELAR

PODRÓŻUJESZ? ZNASZ CIEKAWE MIEJSCA? NAPISZ DO NAS: bermudy@g.pl

ZOBACZ TEŻ:

OPOWIEŚĆ O MONGOLSKICH PRZYGODACH

Więcej o: