Raj tuż za granicą

Słowacki Raj to kraina metalowych, lekko zardzewiałych drabinek, mostków, na których lepiej nie patrzeć w dół, uskoków skalnych, rozpadlin, jaskiń, wodospadów i alpejskich roślin. I zapierających dech w piersiach widoków

Widok pnących się pionowo w górę metalowych lub drewnianych drabinek, gdzie stopnie są śliskie od spadającej z góry wody, albo wąziutkich kładek przylepionych do skał niejedną osobę przestraszył na tyle, że zawróciła.

Słowacki RajSłowacki Raj shutterstock Nic chyba jednak nie sprawia większej satysfakcji, niż pokonanie własnego lęku i wspięcie się na górę i ze skalnej półki oglądanie w dole porośniętych lasem wzgórz. Po części szlaków można się poruszać tylko w jednym kierunku - do góry. Czasem droga prowadzi po rzece i choć zwykle jest nad nim położona drewniana kładka, to kąpiel w lodowatej wodzie nie należy do rzadkości, bo drewno jest naprawdę śliskie.

Nic jednak na siłę. Osoby z lękiem wysokości będą się tu czuły niekomfortowo, a przecież nie o to chodzi w podróżowaniu.

Swoje fantastyczne formy Raj zawdzięcza licznym potokom, które przez lata mozolnie rzeźbiły ten teren. Podzieliły one jeden duży płaskowyż na parę małych, do tych najbardziej znanych należą Glac i Geravy. Ilość skalnych formacji nie sposób zliczyć i wymienić. Do najbardziej widowiskowych z pewnością należą wąwozy o niemalże pionowych ścianach, wodospady i marmity.

Słowacki Raj można ulokować w ścisłej czołówce najpiękniejszych parków narodowych w Europie. O uroku miejsca nie decydują wysokie góry, bo najwyższy ze szczytów, Havrania skala, ma zaledwie 1153 m n.p.m.

Nie można zapominać też o jaskiniach, których musi być pod dostatkiem w tak ukształtowanym terenie. Na południu regionu znajduje się chyba najpopularniejsza z jaskiń - Dobšinska eadova jaskyoa, gdzie można obejrzeć przepiękną szatę lodową w jej wnętrzu.

Przez Raj prowadzi wiele szlaków - po ziemi, po skałach, po strumykach, po drabinkach i mostach, wzdłuż rzek, przez wąwozy, kaniony i doliny. Mówi się, że najpiękniejszy szlak prowadzi wzdłuż przełomu rzeki Hornad. Wyjątkowe trasy przygotowano również dla rowerzystów. Szlaki prowadzą głównie leśnymi drogami aż dochodzą do środka płaskowyżu. Różnica poziomów na trasie jest spora i wymaga dobrej kondycji i równie dobrego roweru.

To miejsce to raj dla sportowych maniaków w wielu dziedzinach. Wodniaków przyciągnie leżąca nad zalewem Palcmanska Maša miasteczko Dedinky, gdzie znajduje się ośrodek sportów wodnych. Lokalizacja jest wręcz wymarzona - wody zalewu są krystelicznie przejrzyste i ucieszą oko każdego, kto zawędruje na te tereny. Tu i w nieodległych Mlynkach znajdują się również ośrodki narciarskie. Poza narciarstwem zjazdowym, nie brakuje też tras przeznaczonych dla biegówek. A w zimie, gdy wodospady zamarzają, stają się doskonałym miejscem do uprawiania wspinaczki na lodospadach.

Raj? Bez wątpienia.

AUTOR: KAMILA KIELAR

Zobacz, gdzie jeszcze była Kamila

ZOBACZ TEŻ:

LETNIA WSPINACZKA W ALPACH

Więcej o: