W całych Borach nie ma ani jednego miejsca, które nie zasługiwałoby na uwagę. która poruszy wyobraźnię nawet najbardziej nieczułego na piękno natury człowieka. Jest jednak kilka perełek, których wybierając się w Borach nie można przegapić.
Miłośnikom zagadek i archeologii najwięcej emocji dostarczy wizyta w rezerwacie ''Kamienne Kręgi''. To spore cmentarzysko kurhanowe we wsi Odry. Oprócz 30 imponujących kurhanów znajdziemy tam 12 tajemniczych kamiennych kręgów. Poszczególne kręgi mają średnice od 13 do składają się z kilkunastu kamieni ustawionych wokół jednego lub dwóch głazów, pod którymi znajdują się jamy grobowe. Ocenia się, że kręgi mają około 2000 lat i są pamiątką po Gotach. Do dziś zachowało się 12 z najprawdopodobniej 19 kręgów.
Kamienne Kręgi DAMIAN KRAMSKI
100% natury
Spacer po Borach uspokaja. Warto wybrać się do Rezerwatu Cisów, w który wygląda trochę jak z bajki a trochę jak z horroru. Pełno tam starych zwalonych drzew, przez co miejsce wydaje się jeszcze bardziej tajemnicze. O tym jak wielkie wrażenie robi rezerwat świadczyć może fakt, że Wyczółkowski namalował ok. Na każdym kroku wśród drzew trafiamy na błękitne jeziorka, których się często nawet nie spodziewamy. Jeziorka powstały podczas zlodowacenia bałtyckiego, kiedy niesione przez lodowiec fragmenty skał wyżłobiły w ziemi niesamowite kształty. Oprócz ponad 900 jezior, w Borach znajdziemy też dwie rzeki, bardzo często wybierane przez kajakarzy na spływy - Brdę i Wdę. Słusznie zaliczane do najbardziej malowniczych tras spływowych, rzeki te żłobią doliny i meandrują wśród łąk.
Bory mogą się pochwalić kilkoma coraz rzadziej spotykanymi cechami - są niemal w 100% zalesione, brak na nich źródeł zanieczyszczeń, a więc w konsekwencji występują tu rośliny najbardziej wrażliwe na działalność człowieka. Takie, które w innych miejscach już wymarły. Znajdziemy tu nawet takie cuda natury jak mięsożerna rosiczka, którą spotkać można na tucholskich torfowiskach.
Rosiczka - roślina żywiąca się mięsem Rosiczka
Autor: Kamila Kielar
Zobacz też: